وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

واقعیت برکناری بولتون/ صلح‌طلبی ترامپ یا پذیرش حقیقت وضعیت کنونی آمریکا؟

واقعیت برکناری بولتون/ صلح‌طلبی ترامپ یا پذیرش حقیقت وضعیت کنونی آمریکا؟
زمان انتشار :
پنج شنبه 21 شهریور 1398 | 03:32
 شماره خبر :
98062
پس از ماه‌ها کش‌وقوس، ماجرای اختلاف بین رئیس‌جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی کاخ سفید سرانجام با خبر ناگهانی اخراج جان بولتون از دولت ترامپ پایان یافت.

بسم الله الرحمن الرحیم

دونالد ترامپ شامگاه روز سه شنبه در پیامی توئیتری از «اختلاف شدید» خود و اعضای دولتش با جان بولتون پرده بردای کرد و نوشت: «شب گذشته به بولتون اطلاع دادم که دیگر نیازی به خدمات او در کاخ سفید وجود ندارد. من مانند بسیاری دیگر در دولت با بسیاری از پیشنهادهای بولتون به شدت مخالف هستم. از جان بولتون به خاطر خدماتی که داشت، تشکر می کنم و مشاور جدید امنیت ملی را هفته بعد معرفی خواهم کرد.»

بولتون که گویا از این شیوه برکناری دلخور شده بود دقایقی پس از اعلام برکناری اش در پیامی توییتری مدعی شد برکنار نشده بلکه «دیشب خودش تقاضای استعفا کرده و رئیس جمهور گفته فردا (سه شنبه)درباره اش صحبت می کند»! اما سرانجام رسانه های آمریکا استعفانامه دو خطیبولتون را منتشر کردند که بدون هیچ توضیحی صرفاَ از رئیس جمهور آمریکا تشکر کرده بود که «فرصت خدمت» را در اختیار او قرار داده است. جان بولتون پس از مایکل فِلین و مک مستر سومین مشاور امنیت ملی است که دونالد ترامپ به علت «اختلاف نظر» برکنار و یا مجبور به استعفا می کند.

استعفا و برکناری در دولت آمریکا تقریباً به امری عادی تبدیل شده و هیچ کنجکاوی را برنمی انگیزد. ۳۲ ماه از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید می گذرد و در این مدت ۴۴ نفر یا استعفا داده اند یا برکنار شده اند. اما آنچه برکناری بولتون را نسبت به ۴۳ نفر دیگر متمایز می کند شاید دیدگاه های جنگ طلبانه خاص او در خصوص شیوه حل وفصل مسائل بین الملل و رویکرد به شدت ضدایرانی او باشد.

اخراجی های دولت ترامپ از آغاز تاکنون

در دنیای ذهنی بولتون آمریکا همچنان یک «ابرقدرت» است که برای حل مسائل بین المللی خود باید از سیاست زور و تحریم استفاده کند و سرتاسر عمر سیاسی خود همیشه از هواداران پروپاقرص حمله نظامی به ایران بوده است. به عنوان مثال بولتون در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵ با انتشار مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز آشکارا اعلام کرد که «واشنگتن برای توقف برنامه هسته ای ایران نباید تن به مذاکره دهد بلکه باید این کشور را بمباران کند.»

افزون بر این به اعتراف رسانه های آمریکایی، علی رغم ادعای رسمی دولت این کشور مبنی بر اینکه واشنگتن به دنبال تغییر نظام در ایران نیست، بولتون به همراه دیگر مقامات ارشد دولتی این کشور به گروهک منافقین به عنوان «جایگزین آینده نظام کنونی ایران»امید بسته بودند و  طی سال های اخیر برای شرکت در نشست های این گروهک تروریستی بدنامده ها هزار دلار پول دریافت کرده اند.

بولتون در آوریل ۲۰۱۸ در جایگاه مشاور امنیت ملی آمریکا قرار گرفت. بسیاری بر این باور بودند که ورود جنگ طلبی مانند بولتون به کاخ سفید به این معناست که دولت آمریکا در تدارک حمله نظامی به ایران است. آنچه بیش از همه به این باور غیرواقعی دامن می زد اظهارات خود بولتون بود. بولتون چندی پیش در جمع تروریست های منافقین در پاریس به آن ها وعده داد که تا قبل از سال ۲۰۱۹ نظام ایران سقوط خواهد کرد و «همه مخالفان ایران در "میدان آزادی" جشن پیروزی برگزار خواهند کرد».

 

«اختلاف نظر ترامپ و بولتون در پرونده افغانستان، کره شمالی، سوریه، ونزوئلا، و ایران و روحیه جنگ طلب بولتون و خوی معامله گری ترامپ» روایت همه گیر رسانه های آمریکا از برکناری ناگهانی مشاور امنیت ملی کاخ سفید است. با این حال بسیاری از تحلیل گران اخراج بولتون  را نه دلیلی بر «روحیه مسالمت آمیز» ترامپ که نشانه شکست سیاست تهاجمی دولت آمریکا علیه کشور های مستقل می دانند.

عبدالباری عطوان از تحیل گران سرشناس دنیای عرب در این باره نوشته است: ترامپ از بولتون به عنوان ابزاری برای ایجاد رعب و وحشت استفاده کرد و زمانی که دید این حیله نیز کارگر نیست یعنی ایران، کره شمالی و ونزوئلا را به تسلیم وا نمی دارد و تحریم های شدید آمریکا باعث به اهتزاز درآمدن پرچم سفید تسلیم در میان این کشور ها نشد، تاریخ مصرف بولتون هم پایان یافت و ترامپ او را هم به طور تحقیرآمیزی مانند دیگران به سطل زباله انداخت.

به نوشته عطوان، جان بولتون هم اکنون در حالی  سمتش را به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا ترک می کند که رؤیایش در تغییر نظام ایران و گرفتن جشن به همراه مخالفان در تهران محقق نشد. بولتون  نتوانست خوان گوایدو را به جای نیکلاس مادورو به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا منصوب کند. او همچنین نتوانست پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی را بمباران کند. بولتون از این دست رؤیا ها خیلی در سر داشت، اما نتوانست آن ها را محقق کند.

اما سوال این است که چه چیزی موجب بربادرفتن رویا های بولتون شد؛ رویا هایی که سال های متمادی در سر پروانده و منتظر اجرای آن ها با قوه قهریه دولتی بود و اینکه اختلاف ترامپ و بولتون از چه زمانی آغاز شد؟ او در دوران ۱۷ماهه حضور خود در کاخ سفید تمام تلاشش را به کار گرفت تا نظام ایران را تغیر دهد، نیکلاس مادورو در ونزوئلا را سرنگون و تمام جنبش های مقاومت در خاورمیانه را مضمحل کند. ترامپ و بولتون اردیبهشت پارسال بدون دلیل خاصی و به صورت یک جانبه آمریکا را از توافق هسته ای با ایران (برجام) خارج کردند تا با برگشت تحریم های هسته ای و «صفر کردن» صادرات نفت به ادعای خود ایران را مجبور کنند بار دیگر پای میز مذاکره بیاید و «توافق هسته ای جدیدی» به نفع واشنگتن امضا شود.

پس از خروج آمریکا از برجام، ایران با هدف اعطای فرصت به طرف های اروپاییِ این توافق برای جبران خسارت حاصل از خروج آمریکا از برجام رویکرد «صبر راهبردی» را در پیش گرفت و بار ها مقامات ارشد کشورمان تأکید کردند گفتگو باید در شرایط عزتمندانه باشد و شرط گفتگو با آمریکا برگشت این کشور به برجام و تضمین بهره مندی اقتصادی ایران از این توافق چندجانبه است.

مقاومت ایران در برابر تحریم های ظالمانه آمریکا و تأکید بر گفتگوی عزتمندانه باعث شد سرانجام دولت آمریکا با مشاوره جان بولتون به سمت اقدامات تحریک آمیزی دیگری مانند اضافه کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست ادعایی «گروه های تروریستی» و اعزام ناوشکن و بمب افکن های راهبردی به خلیج فارس پیش برود تا به تصور خود با ایجاد جو وحشت و احتمال حمله نظامی، ایران را مجبور به آمدن به پای میز مذاکره کند.

در تمام این مدت هیچ خبری درباره «اختلاف شدید» ترامپ و بولتون درباره نوع مواجهه با ایران مخابره نشد تا اینکه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بامداد پنج شنبه ۳۰ خرداد امسال با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد «یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا پس از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد». واکنش قاطع ایران در دفاع از حریم سرزمینی خود و سرنگونی این پهپاد غول پیکر و گران قیمت آمریکا با سامانه های پدافندی بومی، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.

دونالد ترامپ به «توصیه مقامات نظامی این کشور و هشدار آن ها نسبت به پیامد های غیرقابل کنترل حمله تلافی جویانه علیه ایران از جمله قرارگرفتن نیرو های آمریکایی در معرض خطر از اقدام نظامی علیه ایران منصرف شد» (اینجا). این اقدام واقع بینانه ترامپ که نتیجه برآورد نهاد های نظامی این کشور درباره توانمندی های منطقه ای ایران بود بنا بر گزارش رسانه های آمریکایی موجب دلخوری بولتون و آشکارشدن اختلاف ترامپ و بولتون شد که پایان آن خداحافظی بولتون از کاخ سفید در روز سه شنبه بود.

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:18:08
طلوع خورشید 05:50:17
اذان ظهر 12:44:52
غروب خورشید 19:39:14
اذان مغرب 19:56:53
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟