وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

همراهی شیطان و زندگی سخت؛ عاقبت بدترین نوع فراموشی

همراهی شیطان و زندگی سخت؛ عاقبت بدترین نوع فراموشی
زمان انتشار :
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 | 23:19
 شماره خبر :
98027
تعلق به دنیا عامل مهمی در فراموش کردن خداوند است؛ چرا که با جاذبه‌ها و زرق وبرق هایش موجبات دل بستگی افراد را فراهم می‌سازد.

بسم الله الرحمن الرحیم

فراموش کردن پروردگار و کوتاهی در ذکر و یاد او از جمله  بدترین نوع نسیان محسوب می شود که شاید بتوان گفت سبب خانه خرابی هر فردی می شود و اکثر مسلمانان سعی می کنند تا گرفتار چنین شرایطی نشوند. اما به راستی  چطور انسان خدا را از یاد می برد و چه عاقبتی در انتظار اوست؟!

فراموشی چیست؟

اختلال حافظه که همراه با اختلالات چشمگیر کارکرد‌های شناختی نباشد را می توان اختلال فراموشی دانست که ویژگی اصلی آن مختل بودن حافظه است که سبب افت کارایی شغلی فرد می‌شود.

البته، باید توجه داشت که اگر فراموشی همراه با اختلال بارز هوشیاری باشد، تشخیص دلیروم مطرح می‌شود و چنانچه کارکرد‌های شناختی فرد به تدریج مختل شود، تشخیص دمانس باید در اولویت قرار گیرد.

خدافراموشی چیست؟

فراموش کردن خدای متعال، بدترین نوع نسیان محسوب می شود که این قسم از فراموشی از خطرناکترین انواع فراموشی به شمار می‌آید؛ چرا که که سر منشأ همه گرفتاری‌ها و سقوط در تباهی‌هاست.

این چنین انسانی که به خدای متعال باور و توجهی ندارد برای نیل به خواسته‌های شیطانی و شهوانی خود به هر کار دست خواهد زد.

علل فراموشی خدا

1.     شیطان یکی از عوامل موثر در فراموشی خدا است. در این باره در قرآن آمده است: "شیطان بر آنان مسلّط شده و یاد خدا را از خاطر آن‌ها برده آنان حزب شیطانند! بدانید حزب شیطان زیانکارانند! "‏، تمام تلاش شیطان این است که سرمایه خدا خواهی را از انسان بگیرد و اگر کسی این سرمایه را باخت، خودش را از یاد می‌برد.

2.     تعلق به دنیا عامل مهمی در فراموش کردن خداوند است؛ چرا که با جاذبه‌ها و زرق وبرق هایش موجبات دل بستگی افراد را فراهم می‌سازد به همین جهت حضرت علی (ع) فرمودند:" به آنچه نزد خدا است جز با بریدن از دنیا نمی‌توان رسید. "

3.     گناه و نافرمانی پروردگار متعال همچون پرده‌ای است که بین انسان و خدا آویخته می‌شود و موجب می‌شود انسان خدا و مبدأ هستی خویش را فراموش کرده از او غافل گردد. چنانکه از امام رضا (ع) نقل شده است که آن حضرت در جواب مردی که سؤال کرد چرا خدا در پرده است؟ فرمود: به خاطر گناه زیادی که اشخاص مرتکب می‌شوند.

در مقابل ما وظیفه داریم ذکر و یاد خدا را همواره در دل خود و دیگر افراد جامعه زنده نگه داریم.

همانطور که خداوند می‌فرماید:

"همان‌ها که خدا را در حال ایستاده و نشسته، و آن گاه که بر پهلو خوابیده‏اند، یاد می ‏کنند. "

زنده کردن یاد خدا به هر نحو ممکن است و لازم نیست که حتما به نحو خاصی باشد، ولی با وجود این در دین برای زنده کردن یاد خدا اسباب و روش‌های خاصی نیز معرفی شده است از جمله:

1.    نماز، قرآن می‌فرماید: "و نماز را برای یاد من بپا دار. "

2.     ارتباط و تماس با قرآن، خداوند می‌فرماید: "این‌ها را که بر تو می‏خوانیم، از نشانه ‏های حقّانیّت تو است، و یادآوری حکیمانه است".

3.     تفکر در آسمان‌ها و زمین (آیات الهی)، قرآن می‌فرماید: "در اسرار آفرینش آسمان‌ها و زمین می‏ اندیشند (و می‏گویند) بارالهی! این‌ها را بیهوده نیافریده‏ای! منزهی تو! ما را از عذاب آتش، نگاه دار! "

4.     توجه به صفات الهی، خداوند می‌فرماید:"مشرق و مغرب، از آن خداست! و به هر سو رو کنید، خدا آنجاست! خداوند بی ‏نیاز و داناست! " و، چون خدا در همه جا حضور دارد، پس هر کجا رو آری، خدا در آنجا حاضر است. نتیجه اینکه مواظب خود باش تا حرمت نگه داری.

عاقبت فراموشی خدا در زندگی

سنت استدراج

[انعام/۴۴] (آری) هنگامی که (اندرز‌ها سودی نبخشید، و) آنچه را به آن‌ها یادآوری شده بود فراموش کردند، درهای همه چیز (از نعمتها) را به روی آن‌ها گشودیم تا (کاملا) خوشحال شدند (و دل به آن بستند) ناگهان آن‌ها را گرفتیم (و سخت مجازات کردیم) در این هنگام، همگی مأیوس شدند (و درهای امید به روی آن‌ها بسته شد).

زندگی سخت و غیر قابل تحمل

یکی از پیامد‌های فراموشی خدای متعال در زندگی دنیایی محرومیت از رحمات و الطاف الهی است. وقت که انسان در زندگی خود صاحب نعمت را فراموش نماید نباید انتظار یاری و کمکی از او داشته باشد.

[طه/۱۲۴]و هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت و روز قیامت، او را نابینا محشور می‌کنیم!

عذاب الهی

[اعراف/۱۶۵]، امّا هنگامی که تذکراتی را که به آن‌ها داده شده بود فراموش کردند، (لحظه عذاب فرا رسید و) نهی کنندگان از بدی را رهایی بخشیدیم و کسانی را که ستم کردند، بخاطر نافرمانیشان به عذاب شدیدی گرفتار ساختیم.

همراهی شیطان

یکی از بدترین و سخترین پیامد‌های فراموشی خدا در زندگی همراهی و دوستی با بدترین موجودات عالم هستی است همراهی و دوستی بسیار دردناکی که موجب گرفتار شدن در عذاب‌های فوق طاقت می‌شود.

[زخرف/۳۶]و هر کس از یاد خداروی‌گردان شود شیطان را به سراغ او می‌فرستیم پس همواره قرین اوست.

کوری باطن در دنیا و آخرت

[طه/۱۲۴]و هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت و روز قیامت، او را نابینا محشور می‌کنیم!

همچنین در متون روایی٬ از امام علی علیه اسلام روایت بسیار زیبایی در خصوص پیامد‌های فراموش خدای متعال بیان شده است:

هر که فراموش کند خدای سبحانه را فراموش او گرداند خدا نفس او را و کور گرداند دل او را

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:50:02
طلوع خورشید 06:12:46
اذان ظهر 12:41:28
غروب خورشید 19:09:44
اذان مغرب 19:26:01
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟