وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

هفت سین قرآنی

هفت سین قرآنی
زمان انتشار :
دوشنبه 6 فروردین 1397 | 00:31
 شماره خبر :
97015
قرآن کتابی است که اگر به آن عمل شود، هر روز برای انسان عید خواهد بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

همزمان با فرارسیدن نوروز، ایرانیان بنا بر رسم کهن خود، سفره هفت سین را پهن می‌نمایند که در میان این سفره، کتاب الهی قرآن را می‌گذارند تا برای سال جدید از خداوند متعال کمک بگیرند و قرآن به زندگی‌شان برکت دهد.

در روایتی از امام علی(ع) عید اینگونه معرفی شده است: «همانا این عید برای کسی عید است که خداوند روزه و نمازش را پذیرفته باشد و در هر روزی که در آن نافرمانی خداوند نشود، آن روز عید است.»

قرآن کتابی است که اگر به آن عمل شود، هر روز انسان عید خواهد بود و زندگی فرد رو به رضایت پیش می‌رود؛ رضایتی که هم از جانب خداست و هم از جانب فرد و دیگران؛ پس شایسته است که با توجه به تعالیم قرآنی، به گونه‌ای عمل کنیم که همیشه رضای خدا اولویت زندگی ما باشد. به مناسبت نوروز، هفت آیه‌ از قرآن که با حرف «س» و کلمه «سلام» شروع شده اند را در اینجا آورده ایم.

هفت سین قرآنی هفت آیه‌ای از قرآن است که با سلام شروع شده است:

1.سلامٌ قولاً مِن رَبِّ رحیم.( یس/58)

«از جانب پروردگاری مهربان به آنان سلام گفته می‌شود.»

این ندای روح افزا و نشاط بخش و مملو از مهر و محبت خدا، چنان روح انسان را در خود غرق می‌کند و به او لذت، شادی و معنویت می‌بخشد، که با هیچ نعمتی برابر نیست، آری شنیدن ندای محبوب، ندایی آمیخته با محبت و آکنده از لطف، سرتا پای بهشتیان را غرق سرور می‌کند، که یک لحظه آن بر تمام دنیا و آنچه در آن است برتری دارد.

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده: «در همان حال که بهشتیان غرق در نعمت‌های بهشتی هستند نوری بر بالای سرایشان آشکار می‌شود؛ نور لطف خداوند که بر آنها پرتو افکنده است؛ پس ندایی بر می‌خیزد که «سلام بر شما ای بهشتیان»، نظر لطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می‌کند که از همه چیز جز او غافل می‌شوند، و همه نعمت‌های بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می‌سپارند.

2.سلامٌ علی نوح ٍ فی العالمین. ( صافات /79)

"«درود بر نوح در میان جهانیان.»

چه افتخاری از این برتر و بالاتر که خداوند بر حضرت نوح (ع) سلام می‌فرستد، سلامی که در میان جهان و جهانیان باقی می‌ماند و تا دامنه قیامت گسترده می‌شود. سلام خدا توأم با ثناء جمیل و ذکر خیر بندگانش در قرآن کریم؛ کمتر سلامی به این گستردگی و وسعت درباره کسی دیده می‌شود؛ به خصوص اینکه لفظ «العالمین» معنی وسیعی دارد که نه تنها همه انسان‌ها، بلکه عوالم فرشتگان و ملکوتیان را نیز در برمی‌گیرد.

3.سلامٌ علی اِبراهیم . ( صافات/109)

«درود بر ابراهیم.»

در آیات پیش از این آیه، به چگونگی بشارت دادن فرزندی بردبار و پراستقامت بر حضرت ابراهیم، و جریان دستور ذبح اسماعیل - فرزند ایشان - و تسلیم بودن هر دوی آنها بر این امر به میان آمده است که پس از یاد آوری این قضایا، خداوند می‌فرماید: سلام بر ابراهیم آن بنده مخلص و پاک باد.

4.سلامُ عَلی موُسی و هارون . (صافات/120)

«درود بر موسی و هارون.»

در آیات پیش از این آیه، جریانات حضرت موسی و هارون نقل شده است:

ما این دو برادر و قوم آنها را از اندوه بزرگ رهایی بخشیدیم.  ما آنها را یاری کردیم تا آنها بر دشمنان نیرومند خود پیروز شدند. ما به آن دو، کتاب آشکار دادیم. ما آن دو را به راه راست هدایت نمودیم. ما ذکر و یاد خیر آنها را در اقوام بعد باقی و برقرار ساختیم و بعد از یادآوری موارد فوق خداوند بر آن دو سلام می‌رساند. سلامی از ناحیه پرودگار بزرگ و مهربان. سلامی که رمز سلامت در دین و ایمان در اعتقاد و مکتب، و در خط و مذهب است. سلامی که بیانگر نجات و امنیت از مجازات و عذاب این جهان و آن جهان است.

5.سلامُ علی آلِ یاسین . ( صافات/130)

«درود بر پیروان الیاس»

خداوند می‌فرماید: «ما نام نیک الیاس را در میان امت‌های بعد جاودان کردیم.»

امت‌های دیگر، زحمات این انبیاء بزرگ ( الیاس و سلاله او ) را که در پاسداری خط توحید، و آبیاری بذر ایمان منتهای تلاش و کوشش را به عمل آوردند، هرگز فراموش نخواهند کرد، و تا دنیا برقرار است یاد و مکتب این بزرگ مردان فداکار زنده و جاویدان است.

تعبیر به «ال یاسین» به جای «الیاس» یا به خاطر این است که ال یاسین لغتی در واژه «الیاس» بوده و هر دو به یک معنی است، و یا اشاره به الیاس و پیروان او است که به صورت جمعی آمده است.

6.سَلامٌ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدَّارِ(رعد/24)

«سلام بر شما به خاطر آن همه شکیبایی که ورزیده اید. سرای آخرت چه سرایی نیکوست».

7. سلامُ هیَ حتّی مَطلَعِ الفَجر. ( قدر/5)

«آن شب تا دم صبح، صلح و سلام است.»

این آیه، در توصیف شب قدر است. آن شبی است که قرآن در آن نازل شده و عبادت و احیای آن معادل هزار ماه است، خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‌شود و رحمت خاص الهی شامل بندگان می‌گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل می‌گردند.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:44:49
طلوع خورشید 06:07:47
اذان ظهر 12:37:48
غروب خورشید 19:08:14
اذان مغرب 19:24:37
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟