وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

ثواب خواندن قرآن و نماز در شب

ثواب خواندن قرآن و نماز در شب
زمان انتشار :
پنج شنبه 28 شهریور 1392 | 00:37
شیخ صدوق رحمة الله علیه در کتاب ارزشمند «ثواب الاعمال»، روایتی پیرامون ثواب خواندن قرآن و نماز در شب نقل نموده است که در اینجا آن را به طور کامل بیان می کنیم

شیخ صدوق رحمة الله علیه در کتاب ارزشمند «ثواب الاعمال»، روایتی پیرامون ثواب خواندن قرآن و نماز در شب نقل نموده است که در اینجا آن را به طور کامل بیان می کنیم: «مردی از امیرمؤمنان علیه السّلام سوال نمود: پاداش کسی که شب خیزد برای خواندن قرآن چیست؟

آن حضرت در پاسخ او فرمودند:

بشارتش بده که هرکس یک دهم شب را با اخلاص به خاطر جلب رضای خدای – تعالی نماز بگذارد خدای – عزوجل به فرشتگانش می فرماید: از برای بندۀ من بنویسید پاداشی به شماره آنچه دانه و برگ و درخت در آن شب روییده و به شماره هرچه نی و خار و علفزار است.

و کسی که یک نهم شب را نماز بگذارد خداوند متعال به او ده دعای مستجاب عطا می فرماید و در روز قیامت نامۀ کردارش را به دست راستش می دهد.

و کسی که یک هشتم شب را نماز بگذارد در روز قیامت از قبرش که خارج می شود چهره اش مانند ماه شب چهارده می درخشد و به همراه امان یافتگان از صراط می گذرد.

و کسی که یک ششم شب را نماز بگذارد و از توبه کنندگان شمرده می شود و گناهان گذشته او آمرزیده می شود.

و کسی که یک پنجم شب را نماز بگذارد با حضرت ابراهیم خلیل علیه السّلام در جایگاه مخصوصش همنشین می شود.

و کسی که یک چهارم شب را نماز بگذارد در صف مقدم پیروزمندان قرار می گیرد تا آنجا که همچون تندباد از صراط بگذرد و بدون حساب داخل بهشت گردد.

و کسی که یک سوم شب را نماز بگذارد فرشته ای نمی ماند، مگر آنکه به مقام و منزلت او در نزد خدای متعال حسرت می برد و گفته می شود از هریک از درهای هشتگانه بهشت که می خواهی وارد شو.

و کسی که نیمی از شب را نماز گذارد، اگر هفتاد هزار بار به اندازه زمین طلایش بدهند با پاداش او برابر نخواهد بود و این عمل او افضل است از آزاد کردن هفتاد بنده که از اولاد اسماعیل باشند.

و کسی که دو سوم از شب را نماز بگذارد به اندازه ریگ بیابان حسنه برای اوست که کمترین حسنه اش یازده بار از کوه احد سنگین تر خواهد بود.

و کسی که یک شب تمام به نماز بایستد و در حال تلاوت کتاب خداوند عزّوجلّ و در حال رکوع و سجود و ذکر باشد، چنان پاداشی به او داده می شود که کمترین آن این است که مانند روزی است که از مادر زاده شده باشد و به شمارۀ مخلوقات خدا برای او حسنه نوشته می شود و به همین اندازه درجه برای او منظور می گردد و نور در قبر او ظاهر می شود.

و مادۀ گناه و حسد از دل او کنده می شود و از عذاب قبر در امان می شود و از آتش دور می گردد. و هنگامی که سر از خاک برآرد از جمله امان یافتگان خواهد بود و پروردگار تبارک و تعالی به فرشتگانش می فرماید: ای فرشتگان من! بنده مرا بنگرید چگونه شبی را به خاطر جلب رضای من بیدار مانده او را در بهشت فردوس جای دهید و برای او در بهشت صد هزار شهر است که در هر شهری هر آنچه دل ها بخواهد و دیده ها از آن لذت برد و به ذهن کسی خطور نکند آماده است و همۀ اینها غیر از کرامت ها و ارتقاها و مقام های قربی است که برای او آماده کرده ایم.»

(ثوال الاعمال، شیخ صدوق، ص71)

چون شب گردد به ساز عشق برخیز *** رها کن دل به زلف دلبر آویز

به همراه شب آهنگان افلاک *** به راه عشق تاز از بستر خاک

 (ثواب الاعمال: ص39)

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:41:15
طلوع خورشید 06:04:51
اذان ظهر 12:37:13
غروب خورشید 19:10:00
اذان مغرب 19:26:29
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟