وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

فضیلت نماز شب در احادیث اهل بیت علیهم السّلام

فضیلت نماز شب در احادیث اهل بیت علیهم السّلام
زمان انتشار :
پنج شنبه 28 شهریور 1392 | 18:23
در این قسمت تعدادی از سخنان گهربار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام را پیرامون اهمیت و فضیلت بی شمار نماز شب برای خوانندگان محترم بازگو می کنیم...

در این قسمت تعدادی از سخنان گهربار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام را پیرامون اهمیت و فضیلت بی شمار نماز شب برای خوانندگان محترم بازگو می کنیم:

1.کفاره گناهان

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «بر شما باد به نماز شب؛ زیرا آن روش شایستگان پیش از شماست، و بیداری شب انسان را به خدا نزدیک می کند، و از گناه باز می دارد و گناهان را می پوشاند، و بیماری را از بدن می زداید».

(بحارالانوار، ج84، ص123)

2.آثار نماز شب

امیرمؤمنان علیه السّلام فرمود: «بیداری شب باعث سلامتی بدن و خشنودی پروردگار بزرگ و در معرض رحمت و لطف خدا قرار گرفتن و چنگ زدن به اخلاق پیامبران است».

(بحارالانوار، ج84، ص144)

3.فواید نماز شب

امام صادق علیه السّلام فرمود: «نماز شب، انسان را خوش سیما و خوش اخلاق و خوشبو می کند، و روزی را زیاد، و قرض را ادا می کند و غم را می برد و چشم انسان را روشنی می بخشد».

(وسائل الشیعه، ج5، ص272)

4.نماز شب و نور خدا

امام صادق علیه السّلام فرمود: «از امام سجاد سؤال شد: چگونه است که شب زنده داران از خوش سیماترین مردمند؟

امام علیه السّلام فرمود: زیرا آنها با خدای خود خلوت می کنند و خدا آنها را با نورش می پوشاند».

(بحارالانوار، ج84، ص159)
5.ضمانت روزی

امام صادق علیه السّلام فرمود: «دروغ گفته کسی که گمان کند نماز شب می خواند و گرسنگی می کشد؛ زیرا نماز شب، روزی صبح را ضمانت می کند».

(بحارالانوار، ج84، ص154)

6.صف های ملائکه

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «به بنده ای که نماز شب نصیب شده، هنگامی که برای خدا بیدار شود و وضو بگیرد وضوی کامل، و با نیت خالص و قلب سالم و بدن خاشع و چشم گریان برای خدا نماز بخواند، خداوند پشت سر او نُه صف از فرشتگان را به صف می کند که جز خدا کسی نمی تواند آنها را شمارش کند، که یک طرف هر صف در مشرق و طرف دیگر در مغرب است هنگامی که او نماز را تمام کند خدا به تعداد آن فرشتگان برای او درجه و ثواب می نویسد».

(بحارالانوار، ج84، ص137)

7.رهایی از عذاب قبر

امام رضا علیه السّلام فرمود: «بر شما باد به نماز شب، هیچ بنده ای نیست که آخر شب بیدار شود و هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر بخواند و در قنوت آن هفتاد بار استغفار کند، مگر اینکه خداوند او را از عذاب قبر و آتش پناه داده و عمر او را طولانی کرده، به زندگی او گشایش خواهد داد. سپس امام علیه السّلام فرمود: خانه هایی که در آنها نماز شب خوانده می شود نورش برای اهل آسمان می درخشد همانطور که نور ستارگان برای مردم زمین می درخشد».

(بحارالانوار، ج84، ص161)

8.دست آورد نماز شب

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «نماز شب مایه خشنودی پروردگار و دوستی فرشتگان و روش پیامبران و نور معرفت و ریشه ایمان و موجب آرامش بدن و نفرت شیطان و سلاح در مقابل دشمن و مستجاب شدن دعا و پذیرش اعمال و برکت روزی است. و نماز شب بین نمازگزار و ملک الموت واسطه می شود و چراغ قبر و فرش زیر او در قبر و پاسخ نکیرو منکر و مونس انسان در قبر و زیارت کننده او در قبر خواهد بود.»

(بحارالانوار، ج84، ص161)

9.نورانیت قبر

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: نماز شب در تاریکی قبر برای صاحبش چراغ است.

(بحارالانوار، ج84، ص161)

10.گناه و محرومیت از نماز شب

مردی خدمت امیرمؤمنان علیه السّلام آمد و گفت: ای امیرمؤمنان! من از نماز شب محروم شده ام، علی علیه السّلام فرمود: «تو مردی هستی که گناهانت تو را به بند کشیده است.»

(بحارالانوار، ج84، ص146)

11.زینت آخرت

امام صادق علیه السّلام فرمود: «ثروت و فرزندان، زیور زندگی دنیایند، و هشت رکعت نماز در آخر شب و یک رکعت نماز «وتر» زیور آخرتند، که گاهی خدا همه آن زیور ها را برای عده ای جمع می کند.»

(بحارالانوار، ج84، ص141)

12.دوستی خدا

جابر بن عبدالله انصاری می گوید: از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم شنیدم که می فرمود: «خداوند متعال حضرت ابراهیم علیه السّلام را جز به خاطر دو کار دوست و خلیل خود انتخاب نکرد:

1-اطعام دادنش؛

2-نماز شب خواندنش هنگامی که مردم خوابند

(بحارالانوار، ج84، ص144)

13.برترین افراد

پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «بهترین فرد شما کسی است که نیکو سخن بگوید و طعام بدهد و هنگامی که مردم خوابند نماز (شب) بخواند».

(بحارالانوار، ج84، ص142)

14.برتر از جهان

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «دو رکعت نمازی که انسان در دل آخر شب بخواند از دنیا و آنچه در آن است برای او بهتر است، و اگر بر امتم دشوار نبود آن دو رکعت نماز را بر آنان واجب می کردم».

(کنزالعمال، ج 7، ح 21405)

15.سفارش جبرئیل

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «جبرئیل همواره مرا به شب زنده داری سفارش می کرد تا اینکه من گمان کردم که خوبان امت من شبها نمی خوابند».

(بحارالانوار، ج84، ص139)

16.شرافت انسان با ایمان

امام صادق علیه السّلام فرمود: «شرافت انسان با ایمان به نماز شب اوست و عزت و بزرگواری او خودداری از اذیت مردم است.»

(بحارالانوار، ج84، ص141)

17.مباهات الهی

پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «هنگامی که انسان از بستر لذت بخش خود برخیزد در حالی که چشمانش خواب آلوده است برای اینکه با نماز شبش پروردگار خود را خشنود کند، خداوند در مقابل فرشتگان به او افتخار می کند و می فرماید: آیا بنده مرا نمی بینید که از رختخواب گوارایش برخاسته برای نمازی که من بر او واجب نکردم. گواه باشید که او را بخشودم

(بحارالانوار، ج84، ص156)

18.بازدارنده از گناه

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «بر شما باد به نماز شب اگرچه یک رکعت باشد؛ زیرا نماز شب انسان را از گناه باز می دارد، و خشم پروردگار را (نسبت به انسان) خاموش می کند و سوزش آتش را در قیامت از انسان دفع می کند.»

(کنزالعمال، ج 7، ح 21431)

19.ویژگی شیعیان

امام صادق علیه السّلام فرمود: «کسی که نماز شب را به جا نیاورد از شیعیان ما نیست.»

(بحارالانوار، ج84، ص162)

20.نیت نماز شب

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «بنده ای که تصمیم می گیرد (برای نماز شب) از خواب برخیزد و خواب می ماند خوابش صدقه ای حساب می شود که خدا داده و ثواب آنچه را که قصد داشت خدا برای او می نویسد.»

(کنزالعمال، ج 5، ح 10470)

21.دروغ و نماز شب

امام صادق علیه السّلام فرمود: «مرد دروغ می گوید پس به خاطر آن دروغگویی از نماز شب محروم می شود، هنگامی که از نماز شب محروم شد به خاطر ترک آن از روزی هم محروم می شود.»

(بحارالانوار، ج84، ص146)

22.محروم واقعی

امام صادق علیه السّلام فرمود: «ای سلیمان! نماز شب را رها نکن؛ زیرا مغبون کسی است که از بیداری شب محروم باشد.»

(بحارالانوار، ج84، ص146)

23.آداب نماز شب

علی بن اسباط از امام صادق علیه السّلام در مورد مردی که آخر شب برمی خیزد و صدایش را در قرائت بلند می کند، پرسید: امام علیه السّلام فرمود: «شایسته است انسان وقتی نماز شب می خواند صدایش را به خانواده اش برساند تا آنکس که خواب رفته بیدار شود و آن کس که می خواهد حرکت کند، حرکت کند.»

(بحارالانوار، ج84، ص209)

24.مسواک برای نماز شب

امام صادق علیه السّلام فرمود: «وقتی برای نماز شب بلند شدی مسواک بزن، (تا دهان تو پاکیزه و خوشبو باشد) زیرا فرشته می آید و دهانش را بر دهان تو می گذارد، و هر حرفی را که تلفظ کنی آن را به آسمان می برد، پس دهانت خوشبو باشد.»

(بحارالانوار، ج84، ص207)

25.قنوت طولانی در نماز وتر

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «آسوده ترین شما در توقف گاه قیامت کسی است که قنوت نماز وتر او طولانی باشد.»

(بحارالانوار، ج84، ص287)

26.نماز شب مسافر

ابراهیم بن سیابه می گوید: یکی از خانواده من به امام عسکری علیه السّلام نامه نوشت و در مورد نماز شب مسافر در اول شب سوال کرد، امام علیه السّلام در پاسخ نوشت: «فضیلت نماز شب مسافر در اول شب مثل فضیلت نماز آخر شب غیر مسافر است.»

(بحارالانوار، ج84، ص210)

27.قضای نماز شب

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «خداوند به کسی که نماز شب ترک شده را در روز قضا کند، افتخار می کند و می فرماید: ای فرشتگان من! بنده من قضای چیزی را که من بر او واجب نکرده ام به جا می آورد، شاهد باشید که من او را آمرزیدم.»

(بحارالانوار، ج84، ص202)

شب مردان خدا روز جهان افروز است *** روشنان را به حقیقت شب ظلمانی نیست

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:45
طلوع خورشید 05:30:15
اذان ظهر 11:29:46
غروب خورشید 17:28:53
اذان مغرب 17:44:40
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟