وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

ضرورت اهتمام به نماز شب

ضرورت اهتمام به نماز شب
زمان انتشار :
پنج شنبه 28 شهریور 1392 | 18:03
مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی می فرمودند: استادم (ملا حسین قلی همدانی) به من می فرمود: فقط متهجدین هستند که به مقاماتی نایل می گردند و غیر آنان به هیچ جایی نخواهند رسید...

مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی می فرمودند: استادم (ملا حسین قلی همدانی) به من می فرمود: فقط متهجدین هستند که به مقاماتی نایل می گردند و غیر آنان به هیچ جایی نخواهند رسید.

(اسرار الصلوة، ص 293)

علامه طباطبایی رحمة الله علیه می فرماید: «چون به نجف اشرف برای تحصیل مشرف شدم، از نقطه نظر قرابت و خویشاوندی و رحمیت گاه گاهی به محضر مرحوم قاضی شرفیاب می شدم، تا یک روز در مدرسه ای ایستاده بودم که مرحوم قاضی از آنجا عبور می کردند، چون به من رسیدند دست خود را روی شانه من گذاردند و گفتند: ای فرزند! دنیا می خواهی نماز شب بخوان و آخرت می خواهی نماز شب بخوان.»

این سخن آن قدر در من اثر کرد که از آن زمان به بعد تا زمانی که به ایران مراجعت کردم، پنج سال تمام، در محضر قاضی روز و شب به سر می بردم و آنی از ادراک فیض ایشان دریغ نمی کردم و از آن وقتی که به وطن بازگشتم تا وقت رحلت استاد، پیوسته روابط ما برقرار بود و مرحوم قاضی طبق روابط استاد و شاگردی، دستوراتی می دادند و مکاتبات از طرفین برقرار بود.

علامه می فرمودند: ما هرچه داریم از مرحوم قاضی داریم.

 (مهر تابان، ص16)

امام خمینی رحمة الله علیه در اهمیت نماز و بیداری شب می نویسد:

«سیرۀ ائمه هدی علیهم السّلام و مشایخ عظام و علمای اعلام، مواظبت بر این عمل بوده است، بلکه قطع نظر از عبادت، به بیداری در آخر شب اهمیت می دادند».

(اربعین حدیث، امام خمینی رحمة الله علیه، ص201)

مرغ خوشخوان را بشارت باد کاندر راه عشق *** دوست را با ناله شب های بیداران خوش است

(حافظ)

روایت است که ترجمان آواز خروس در هر سحر این عبارت است: «اذکروا الله و لاتکن من الغافلین؛ خدا را یاد کنید و از بی خبران نباشید».

(بحارالانوار، ج84، ص181)

در سفارش های لقمان حکیم به پسرش آمده است: جان پسر، مبادا خروس از تو زیرک تر باشد و وقت سحر برخیزد و از خداوند مغفرت بطلبد و تو خواب باشی.

 (میزان الحکمة، ج7، باب 3084، ص249)

و در نقل دیگری آمده است: جان پسر، خروس از تو زیرک تر و در پاسداشت نماز ها از تو کوشاتر نباشد؛ آیا ندیده ای که وقت نماز آن را اعلان می دارد و سحرگاهان آواز می دهد و در حالی که تو خفته ای.

(ارشاد القلوب دیلمی، باب 18)

سخنان خدا با حضرت موسی علیه السّلام

در راز گویی خدای عزّ و جلّ با حضرت موسی علیه السّلام آمده است:

«ای پسر عمران! دروغ گفته است کسی که گمان برد مرا دوست دارد، ولی چون شب فراگیر شود از من صرف نظر کرده به خواب می رود، مگر نه این است که هر دوستداری دوست می دارد با محبوبش خلوت کند.

هان ای پسر عمران! این منم که بر (احوال و گفتار و رفتار و سحرخیزی) دوستانم آگاهم و چون شب آنان را فرا گیرد چشم دلشان را باز کنم، خود را در برابر دیدگانشان تمثل دهم و آنان از راه مشاهده مرا خطاب کنند و از سر حضور با من به سخن می نشینند.

ای پسر عمران! در تاریکی دل شب، از قلبت خشوع و از کالبدت فروتنی و از دیدگانت اشک را به من ببخش و مرا بخوان که مرا نزدیک و پاسخگو خواهی یافت».

(بحارالانوار، ج 84، ص172)

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم در سفارشی به امیرمؤمنان علی علیه السّلام می فرماید: «یا علی بخشی از شب را هرچند به اندازه دوشیدن گوسفند باشد به نماز بایست، و در سحر از خدا بخواه که در آن لحظات، دعایی رد نمی شود».

(بحارالانوار، ج 84، ص167)

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:45
طلوع خورشید 05:30:15
اذان ظهر 11:29:46
غروب خورشید 17:28:53
اذان مغرب 17:44:40
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟