وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

همدلی وهم زبانی از منظر قرآن و عترت

همدلی وهم زبانی از منظر قرآن و عترت
زمان انتشار :
یکشنبه 10 آبان 1394 | 19:49
اعتماد متقابل بین دولت و ملت شریف ایران اسلامی است.

بسم الله الرحمن الرحیم

رهروان ولایت ـ با توجه به سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری در رابطه با نامگذاری سال ۹۴ به سال “دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی” بر آن شدیم که به راهکارهای ایجاد این شعار با توجه به سخنان معظم له بپردازیم.
از جمله راهکارهای اصلی و اساسی ایی که در این پیام مورد توجه قرار می گیرد؛ وجود اعتماد متقابل  بین دولت و ملت شریف ایران اسلامی است.

آنچه در این ساعت مایلم به ملّت عزیزمان عرض کنم این است که این ظرفیّت عظیم و مهم دست‌یافتنی است ولی شروطی دارد؛ یکی از مهم‌ترین شروط عبارت است از همکاری‌های صمیمانه میان ملّت و دولت؛ اگر این همکاری صمیمانه از دو سو شکل بگیرد، یقیناً همه‌ی آنچه را که جزو آرزوهای ما است دست‌یافتنی است و آثار آن را مردم عزیزمان به چشم خواهند دید. دولت، کارگزار ملّت است؛ و ملّت، کارفرمای دولت است. هرچه بین ملّت و دولت صمیمیّت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. باید به یکدیــــگر اعـــتـــــماد کنند؛ هم دولت، ملّت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمّیّت و توانایی‌های ملّت را بدرستی بپذیرد، هم ملّت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند. امام خامنه ای
که در این نوشتار سعی داریم به دو راهکار اساسی در ایجاد چنین رابطه ایی، از نگاه قرآن بپردازیم:

گفتار نیکو و سنجیده
از جمله مباحثی که قرآن کریم به آن در روابط دو طرفه تاکید ویژه ایی دارد، سخن نیکو و سنجیده می باشد.
چه بسا سخنی نیک ولی در قالب تند می تواند آثار مخربی به جای آورد و چه بسا سخنی باطل در قالبی مشفقانه می تواند موجبات نقد سازنده را بدنبال خود داشته باشد.

در قرآن کریم، خداوند متعال خطاب به انسان ها می فرماید:
وَقُل لِّعِبَادِی یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ [اسراء/ ۵۳] به بندگانم بگو: «سخنی بگویند که بهترین باشد! چرا که (شیطان بوسیله سخنان ناموزون)، میان آنها فتنه و فساد می‌کند»
مقصود از جمله «الَّتِى هِى أَحْسَنُ» کلماتى است که احسن، مشتمل بر ادب، خالى از خشونت و ناسزا و در یک کلام، نیکوترین باشند.

 طباطبائى، ۱۳۷۴، ج ۱۳، ص ۱۶۲.

دستور قرآن کریم؛ در روابط اجتماعی برخورد ملایم و توام با مهر و عطوفت است. فَقُولَا لَهُ قَوْلاً لَّیِّنا لَّعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشَى» [طه/۴۴] و با او سخنى نرم گویید، شاید که پند پذیرد یا بترسد.
اگر بخواهیم نظری به سال های گذشته داشته باشیم، خواهیم دید، که گاهی سخنانی نسنجیده از دو طرف (دولت و چه ملت عزیزمان)، موجبات ایجاد تنش و کدورت هایی را فراهم کرده است. که بر ما مومنین لازم است؛ چنانچه در روایات شریفه هم به آن توصیه شده؛ مبنی بر اینکه مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود؛ کافی ج۲/ص ۲۴۱ از بکارگیری و استخدام جملات تند و بی ادبانه در گفتگوهای خویش جدا پرهیز نماییم.
بنابراین از این قسمت سخن، این نتیجه را می توان گرفت که وظیفه طرفین درخطاب های متقابل خود؛ رعایت ادب و احترام و گفتار نیکو است.

صداقت
آنچه که اصالتا مطلوب و هماهنگ با نیاز فطرى و مصالح زندگى اجتماعى انسان است، صداقت و راستى و کاشف بودن گفتار و رفتار از واقعیت است. ارزش مثبت راست گویى از بدیهیات است و نیازى به اثبات ندارد مصباح، ۱۳۷۸، ج ۳، ص ۳۳۴ که در قرآن کریم نیز از جمله تذکرات ویژه به مومنین می باشد. چنانچه در آیات شریفه می خوانیم:
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ… أُوْلَئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ [حجرات/ ۱۵]؛ در حقیقت، مؤمنان کسانى اند که به خدا و پیامبر او گرویده… اینانند که راست کردارند.
الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا إِنَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ الصَّابِرِینَ وَالصَّادِقِینَ وَالْقَانِتِینَ وَالْمُنفِقِینَ وَالْمُسْتَغْفِرِینَ بِالأَسْحَارِ [آل عمران/۱۶و۱۷]؛ همان کسانى که مى گویند: پروردگارا! ما ایمان آوردیم، پس گناهان ما را بر ما ببخش، و ما را از عذاب آتش نگاه دار. [اینانند] شکیبایان و راستگویان و فرمان برداران و انفاق کنندگان و آمرزش خواهان در سحرگاهان.

همانطور که ملاحظه می شود، صداقت از جمله ویژگی های انسان های مومن می باشد. صداقت را می توان از جمله مهم ترین ویژگی در ایجاد اعتماد متقابل دانست؛ همانطور که در زندگی های روزمره و بالاخص در تشکیل خانواده، از جمله مسائلی است که مورد توجه خاص زوجین قرار می گیرد.

بنابراین با توجه به این ویژگی بر دولت و ملت شریف لازم است تا در گفتار خود نسبت به یکدیگر صداقت خالصانه ایی را داشته باشند.
امید است که دولت و ملت همیشه حاضر در صحنه با جامعه عمل پوشاندن به منویات رهبری و بدور از هر گونه ایجاد تنش، مشکلات اقتصادی و فرهنگی موجود را یکایک برطرف سازند؛ ان شالله.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:40:57
طلوع خورشید 06:06:20
اذان ظهر 12:44:07
غروب خورشید 19:21:30
اذان مغرب 19:38:10
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟