وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

نیمه شعبان شبی مانند شب قدر

نیمه شعبان شبی مانند شب قدر
زمان انتشار :
پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397 | 19:07
شبى كه حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه وشریف در آن متولد شد، هیچ نوزادى در آن شب متولد نمى‎شود مگر این كه مؤمن خواهد شد، و اگر در سرزمین كفر متولد گردد، خداوند او را به بركت امام مهدى عجل الله تعالی فرجه وشریف به سوى ایمان منتقل مى‎سازد...

بسم الله الرحمن الرحیم

نیمه شعبان شبی مانند شب قدر

شیخ حرّ عاملى رحمه الله علیه از بزرگان اصحاب نقل مىكند كه امام صادق علیهالسلام فرمود:

شبى كه حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه وشریف در آن متولد شد، هیچ نوزادى در آن شب متولد نمىشود مگر این كه مؤمن خواهد شد، و اگر در سرزمین كفر متولد گردد، خداوند او را به بركت امام مهدى عجل الله تعالی فرجه وشریف به سوى ایمان منتقل مىسازد.

در نیمه شعبان زیارت حضرت امام حسین علیه السلام و همچنین زیارت امام زمان علیه السلام مستحب است، امام صادق علیه السلام فرمود:

شب نیمه شعبان بهترین شب بعد از شب قدر است و خواندن دو ركعت نماز در شب نیمه شعبان بعد از نماز عشاء مستحب است، در ركعت اول بعد از حمد، سوره كافرون و در ركعت دوم بعد از حمد سوره توحید خوانده شود.

  فضیلت بسیار دارد، این شب در نزد خدا چنین مقامى دارد كه ولادت با سعادت امام زمان علیه السلام در سحرگاه این شب واقع شده و بر عظمت و رونق آن افزوده است.

ضمناً روایاتى به ما رسیده است كه نیمه شعبان همان شب قدر و تقسیم ارزاق و عمرها است، و در بعضى از این روایات آمده که شب نیمه شعبان، شب امامان علیهمالسلام است و شب قدر، شب رسول خداصلى الله علیه و آله است.

از جمله فضائل این شب این است که، از شبهاى مخصوص زیارت امام حسین علیه السلام است كه صد هزار پیامبرصلی الله علیه و آله آن حضرت را در این شب زیارت مىكنند.

از نمازهاى مستحبى كه در این شب وارد شده دو ركعت نماز است كه در هر ركعت بعد از حمد صدبار سوره توحید خوانده مىشود.

نقل شده: رسول اكرم صلى الله علیه و آله  فرمود:

 شب نیمه شعبان در خواب دیدم جبرئیل بر من نازل شد و فرمود: اى محمّدصلى الله علیه و آله  در چنین شبى خوابیدهاى؟ گفتم: این شب چه شبى است؟

فرمود: شب نیمه شعبان است برخیز.

 مرا بلند كرد و به بقیع برد، و سپس جبرئیل فرمود:

سرت را بلند كن زیرا در این شبها درهاى رحمت خدا در آسمان به روى بندگان باز است، همچنین درِ رضوان، درِ آمرزش، درِ فضل، درِ توبه، درِ نعمت، درِ جود و سخاوت، درِ احسان باز است، خداوند به عدد پشمها و موهاى چرندگان در این شب گنهكاران را آزاد مىكند، پایان عمرها در این شب، تعیین مىگردد، رزقهاى یك سال در این شب تقسیم مىشود و حوادث یك سال در این شب معیّن مىگردد.

اى محمد! كسى كه این شب را با تكبیر و تسبیح و تهلیل و دعا و نماز و قرائت قرآن و اطاعت و خضوع و استغفار بسر برد، بهشت منزل و سراى او است، و خداوند گناهان گذشته و آیندهاش را مىآمرزد ...

اى محمدصلى الله علیه و آله این شب را احیاء بگیر و به امت خود دستور بده آنها نیز این شب را احیاء بدارند، و با عمل به سوى خدا تقرب جویند، چرا كه این شب شبى شریف است.

از اعمال این شب، خواندن دعاى كمیل در سجده است روایت شده كه كمیل گوید دیدم حضرت على علیه السلام این دعا را در شب نیمه شعبان در سجده خواندند.

در مورد زیارت امام حسین علیه السلام در این شب به خصوص در صورت امكان در كنار قبرش، آمده هر كه بشناسد امام حسین علیه السلام را و شهادت او و هدف شهادتش را كه موجب نجات امت گردید و وسیله و راهگشایى براى رسیدن به فوز عظیم شدخلاصه این كه عبادتش در این شب از روى توجه و علاقه و معرفت خاص باشد آن گونه خویشتن را در برابر خدا خاضع نماید كه شایستگى آن را دارا مىباشد و نیز از خدا خواستههاى شرعیش را تقاضا كند.

منابع

توضیح المقاصد شیخ بهائى، ص 533.

اثباة الهداة، ج 7، ص 162.

اقتباس از كتاب المراقبات، نوشته عالم ربّانى و عارف صمدانى، مرحوم حاج میرزا جواد تبریزى، ص 79 به بعد (دعاها و نمازهاى دیگرى نیز ذكر شده به این كتاب مراجعه شود.)

برگرفته از کتاب حضرت مهدى(عج)، فروغ تابان ولایت، محمد محمدى اشتهاردى .

گروه دین و اندیشه تبیان، هدهدی.

 

 

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:25:09
طلوع خورشید 05:43:44
اذان ظهر 11:46:40
غروب خورشید 17:50:03
اذان مغرب 18:05:52
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟