وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

نقش حضرت زینب سلام الله علیها در حفظ نهضت عاشورا

نقش حضرت زینب سلام الله علیها در حفظ نهضت عاشورا
زمان انتشار :
پنج شنبه 3 آبان 1397 | 21:44
بسیاری از مورخان بر نقش حضرت زینب سلام الله علیها در احیای نهضت امام حسین علیه السلام تاکید کرده‌اند، به نوعی حضور ایشان در واقعه کربلا و فعالیت‌های ایشان پس از این واقعه یکی از فرازهای مهم در تاریخ اسلام و بخصوص تاریخ تشیع است...

بسمی تعالی


نقش حضرت زینب سلام الله علیها در حفظ نهضت عاشورا

بسیاری از مورخان بر نقش حضرت زینب سلام الله علیها  در احیای نهضت امام حسین علیه السلام تاکید کرده‌اند، به نوعی حضور ایشان در واقعه کربلا و فعالیت‌های ایشان پس از این واقعه یکی از فرازهای مهم در تاریخ اسلام و بخصوص تاریخ تشیع است.


اگر چه نقش اصلی آن حضرت در دوران بعد از شهادت امام حسین علیه‌السلام است ولی حضور حضرت در روز عاشورا در کنار امام حسین علیه السلام نیز عامل بسیار مهم در تقویت روحی اهل‌بیت امام و دیگر همراهان ایشان بود.

ایشان در جریان عاشورا مصیبت‌های بسیار بزرگی دید و تحمل کرد و در کمتر از یک روز تعداد زیادی از برادران، برادرزادگان و عموزادگان خود را در مقابل چشمانش از دست داد که سوگ هر یک از آنان برای به زانو درآوردن هر انسان قوی و نیرومندی کافی بود.

علاوه بر همه این‌ها حداقل یکی از فرزندان حضرت زینبسلام الله علیها  در برابر دیدگانش در کربلا به شهادت رسید و روشن است که سوگ فرزند تا چه اندازه برای مادر سخت و شکننده است.
وی با بیان این‌که پس از شهادت امام حسین علیه السلام رسالت خطیر و سنگین زینب کبری  سلام الله علیها آغاز شد، گفت: مهم‌تر از همه این‌ها برای زینب کبری سلام الله علیها  شهادت برادر بود، برادری که آگاهی از شهادتش در شب عاشورا زینب سلام الله علیها را منقلب ساخت.

عقیله بنی‌هاشم وظیفه داشت، در چنین شرایط جسمی و روحی در میان دشمن و در حال اسارت و در حالی که از هر نظر در وضعیت نامساعد و نامناسب جسمی و روحی به سر می‌برد؛ بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین مسئولیت‌ها را انجام دهد.

تصور عظمت و بزرگی کاری که زینب سلام الله علیها  انجام داد، هر انسان منصف و حق‌جویی را در برابر عظمت شخصیت و بزرگی این بانوی بزرگ به تحسین و ستایش وا می‌دارد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به ویژگی‌های زینب سلام الله علیها در این انقلاب تاریخی وعظیم، وظیفه مهم ایشان در حمایت و حفاظت از امام عصر خود را یادآور شد و گفت:

 ایشان پس از شهادت برادر بزرگوارشان، از حجت خدا و امام وقت یعنی حضرت سجاد علیه السلام حمایت می‌کند و وی را از گزند دشمن حفظ می‌کند.

قیام و نهضت امام حسین علیه السلام دو مرحله داشت:

 مرحله نخست، مرحله مبارزه، جهاد و شهادت و مرحله دوم مرحله پیام‌رسانی و بیدارگری.
حمایت از امام زمان در چندین مقطع صورت گرفت؛ یکی در جریان هجوم دشمنان به خیمه‌های اهل‌بیت بعد از شهادت امام حسین علیه السلام بود.

 دیگری در دارالحکومه کوفه که عبیدالله قصد داشت امام علیه السلام را به قتل برساند و بار سوم در دربار یزید در شام بود که یزید قصد داشت امام را به شهادت برساند که حضرت زینب کبری سلام الله علیها مانع اقدام یزید گردید


اگر نهضت امام حسین علیه السلام در همان مرحله نخست خلاصه می‌شد و کسی نبود که پیام نهضت را به گوش مردم آن زمان برساند، ماه‌ها زمان لازم بود تا به طور طبیعی خبر قیام امام  علیه السلام به شهرهای اطراف برسد.

شاهد این مدعی این است که پیش از ورود اهل‌بیت امام علیه السلام به مدینه، مردم آن شهر هنوز از رویدادهای کربلا بی‌خبر بودند.

در این مدت یزیدیان با آن همه امکانات تبلیغاتی که در اختیار داشتند، به راحتی می‌توانستند وقایع کربلا را در راستای منافع خود تحریف کنند و به گونه‌ای به گوش مردم برسانند که برای حکومت یزید کمترین ضرر و زیان را در برداشته باشد.

 در این صورت تا حد بسیار زیادی از تأثیر قیام امام حسین علیه السلام در جامعه آن زمان و جوامع آینده مسلمانان کاسته می‌‌شد و به طور قطع ما امروز شاهد این همه آثار و برکات برای نهضت امام حسین علیه السلام نبودیم.

بنی‌امیه برای سرپوش نهادن بر جنایت خویش و انحراف افکار عمومی از شگردهای گوناگون تبلیغاتی استفاده می‌کردند، مخفی نگهداشتن جنایات خود از دید مردم، ضد دینی و ضد مردمی معرفی کردن فعالیت‌های مخالفان خود و ایجاد شایعات گوناگون در باره کیفیت وقوع حوادث، انگیزه مخالفان و... از جمله مهم‌ترین این موارد بود.

حضرت زینبسلام الله علیهاموثرترین نقش را در صیانت از انقلاب امام حسین  علیه السلام و تحریف‌زدایی و دشمن‌شناسی داشتند.
وی با اشاره به این موضوع که یکی از مهم‌ترین اقدامات حضرت زینب سلام الله علیها این بود که پیام شهیدان کربلا را به همه جا برساند و راه آن‌ها را دنبال کند، اوج رسالت و آگاهی‌بخشی حضرت زینب سلام الله علیها را در خطبه‌های ایشان در کوفه و شام می‌بینیم.

 در خطبه کوفه، حضرت به مؤاخذه کوفیان می‌پردازد که اهل‌بیت و امام زمان را یاری نکردند و در شام، یزید را برای خودش و برای دیگران معرفی می‌کند و در مقابل با استدلال و برهان به معرفی خاندان رسالت می‌پردازد.

سومین مسئولیت حضرت این بود که طبق وصیت برادرش از خانواده‌های شهیدان و از کودکانی که پدران آن‌ها به شهادت رسیده‌اند، سرپرستی کرده و روحیه آن‌ها را در سطحی عالی نگاه دارد.

حضرت زینب سلام الله علیها از نظر روحی و قدرت تحمل در درجات بالا قرار داشت.

 او از جمله شخصیت‌های نمونه و منحصر به فردی است که مادر گیتی از آوردن امثال آن ناتوان است.

این مسئولیت پیام‌رسانی عاشورا به قدری خطیر و بزرگ بود، که حتی شخصیتی بسان حضرت زینب  سلام الله علیها  نیز برای انجام آن نیازمند آمادگی قبلی بود.

 بر همین اساس به نظر می‌رسد زینب سلام الله علیها  از همان دوران کودکی تحت تربیت پیشوایان معصوم به تدریج برای انجام چنین وظیفه خطیری آماده شده بود.

براساس آن‌چه مطرح شد باید گفت که حضرت زینب سلام الله علیها موثرترین نقش را در صیانت از انقلاب امام حسین علیه السلام و تحریف‌زدایی و دشمن‌شناسی داشتند؛ آن‌جا که مردم کوفه را خطاب قرار داده و آنان را مورد سرزنش قرار می‌دهند و به افشای ماهیت دشمن و معرفی جنایات حکومت می‌پردازند و علل قیام امام حسین علیه السلام را بازگو می‌کنند، هدف ایشان معرفی حق، رسوایی حکومت وقت و تفهیم جو و شرایط حاکم بر جامعه آن روز است.

همان طور که از خطبه حضرت بر می‌آید زینب  سلام الله علیها  با آن شهامت و شجاعت برخاسته از ایمان و با حالی که ۴۰ روز اسیر و در بند یزید است با حفظ اصالت خویش و با استفاده از اسلوب عاطفه و قالب منطق و استدلال تمام تلاش خود را برای حفظ اهداف عاشورا و کربلا به کار می‌گیرد.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:08:47
طلوع خورشید 05:43:06
اذان ظهر 12:42:02
غروب خورشید 19:40:54
اذان مغرب 19:58:52
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟