وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

نقاط اشتراک دو داستان، انباری و جزیره خضرا

نقاط اشتراک دو داستان، انباری و جزیره خضرا
زمان انتشار :
یکشنبه 10 دی 1391 | 10:39
وقتی دو داستانی را که خوانده اید داستان علی بن فاضل مازندرانی و ابن انباری از نظر می گذرانیم این نقاط اشتراک را در آنها می یابیم:

1.محل سکونت امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف و فرزندانش در جزایری میان دریاست.

2.امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف اکنون دارای عیال و فرزند است.

3.جزیره های بسیار با صفا و سر سبز و خرّمند، که در نقاط دیگر نظیر ندارند.

4.مسئله رؤیت و دیدن امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف.

5.نظم اجتماعی و رفاه و کیفیت سلوک مردم در آن جزایر بسیار عالی است.

6.راوی اصلی هر دو داستان، مجهول الهویه اند.

برخی از کسان، از کار دانشمندانی که هر دو داستان را با هم یک جا نقد کرده اند، به شگفت آمده اند، و حال آنکه اگر به مشترکات این دو داستان توجه می کردند هرگز تعجب نمی کردند. شما که اکنون در همین جا، این دو داستان را خوانده اید، به خوبی دریافته اید که در بعضی از جهات، مشابه یکدیگرند.

و بهانۀ اینکه راوی داستان جزیرۀ خضراء مسلمان ولی راوی داستان ابن انباری، مسیحی است، نمی تواند آن نقدها را بی اعتبار سازد، و درجۀ داستان جزیرۀ علی بن فاضل را از داستان ابن انباری بالاتر ببرد، زیرا آنچه که در این نقدها مورد توجه قرار گرفته است، دلالت و محتوای آنهاست، نه  سند.

پس ما در هنگام بررسی محتوای این دو داستان، کاری نداریم که راوی یکی مسلمان است و راوی دیگری مسیحی، بلکه آنچه مهم است این است که در محتوا و متن این دو روایت، بعضی از مطالب یکسان به چشم می خورد که با هم قابل نقد و بررسی هستند؛ مثلاً کسی که می خواهد مسئلۀ اولاد دار بودن یا نبودن امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف و یا رؤیت آن حضرت و یا کیفیت روابط اجتماعی سرزمینی که آن حضرت بر آن نظارت دارد را بحث کند مجبور است که به هر دو داستان اشاره کند، چون در هر دو، این مسائل آمده است.

سرگردانی دانشمندان

سرگرادانی دانشمندان در مورد رویدادهای مثلث برمودا، تنها به حوادث اسرارآمیزی که کشتی ها هواپیماها را در کام خود فرو می برد، منحصر نیست، بلکه حوادث دیگری نیز در این منطقه روی می دهد که شگفتی آن کمتر از حوادث کشتی ها و هواپیما نمی باشد، که تا کنون بیش از هزار نفر از خلبانان و ملوانان و دیگر مسافران دریایی و هوایی به هنگام عبور از این منطقۀ اسرارآمیز جان خود را از دست داده ان.

مجله الف باء، 31 ماه مه 1978، شمارۀ 507

از حوادث شگفت انگیز مثلث برمودا، این است که مسافران، به هنگام نزدیک شدن به این منطقه، یک مرتبه متوجه می شوند که ساعت های آن ها دچار اختلال شده، و عقربه ها موازنۀ خود از دست داده اند. خلبان و ملوان ها نیز متوجه می شوند که همۀ بی سیم ها و دیگر وسایل ارتباطی از کار افتاده اند.

مجله الف باء، 31 ماه مه 1978، شمارۀ 507

مجلۀ بارالیلی بلغارستان می نویسد:لیندبیرکشخصا به هنگام پرواز از نزدیکی منطقۀ یاد شده، در سال 1928 که عازم فلوریدا بود، متوجه شده است که قطب نما و ارتفاع سنج هواپیما دچار اختلال گشته است.

مجله الفکر الجدید، شماره اوت 1977،، به نقل از مجله بارالیلی بلغارستان

در این جا داستان جالبی است که روزنامۀ جمهوریت آن را نقل می کند و می گوید که این داستان را پژوهش گر معروف آمریکایی «سندرسن» برای چاره جویی از اختلال زمان در اطراف مثلثبرمودا مطرح می سازد، تا مشکل هواپیمایی را که دیرتر از موعد مقرر به مقصد می رسند چاره سازی کند. داستان از این قرار است:

«چند سال پیش یک فروند هواپیمای شرکت «ناشنال ایرلاینز»با 127 سرنشین به فرودگاه میامی «فلوریدا» از سمت شمال شرقی نزدیک شد و محل فرودآمدن آن از طرف مسئولین فرودگاه تعیین گردید، ولی ناگهان هواپیما از دیدگاه برج نگهبانی ناپدید شد و پس از سپری شدن ده دقیقه یکبار دیگر هواپیما بر فراز فرودگاه حاکم بود دچار شگفت شدند، به خصوص که متوجه شدند که ساعت همۀ سرنشینان هواپیما ده دقیقه عقب تر از ساعت فرودگاه است! جالب تر این که خلبان و دیگر سرویس هدایت کنندۀ هواپیما، بیست دقیقه پیش از فرود، ساعت های خود را با ساعت فرودگاه تنظیم کرده بودند.

مسئول برج کنترل فرودگاه به خلبان هواپیما گفت: بسیار جای شگفتی است که شما مدت ده دقیقه در آسمان فرودگاه ناپدید بودید!

روزنامۀ جمهوریت، شماره 2828، چاپ بغداد، 15 دسامبر 1976

روزنامۀ جمهوریت در مقاله ای تحت عنوان «خبرهای تازه از مثلث برمودا» می نویسد: سرنشینان هواپیما همه دچار شگفتی شده بودند که این ده دقیقه را کجا بودند؟! و هر کسی ساعت خود را به دقت وارسی می کرد که چگونه ظرف بیست دقیقه، ده دقیقه عقب مانده است؟! که همگی پس از اعلام وقت از بلندگوی هواپیما، ساعت های خود را با ساعت فرودگاه تنظیم کرده بودند.

همگی از خود می پرسیدند: ده دقیقه از عمر ما کجا سپری شده است؟! و چگونه ممکن است که زمان ده دقیقه متوقف شود؟! جداً جای شگفت است که 127 نفر سرنشین به اضافۀ سرویس هواپیما ندانند که آن ها و هواپیما در این مدت کجا بودند؟!

این داستان بعد تازه ای به ابعاد حوادث «مثلثبرمودا» افزوده، و در عین حال به پیچیدگی رموز و اسرار نهفته در آن نیز افزوده شد.

روزنامۀ جمهوریت، شمارۀ 3502، چاپ بغداد، 7 فوریۀ 1979

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:10:39
طلوع خورشید 05:29:14
اذان ظهر 11:30:27
غروب خورشید 17:31:15
اذان مغرب 17:47:03
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟