وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

نظر علماء اعلم شیعه و سنی در خصوص وحدت2

نظر علماء اعلم شیعه و سنی در خصوص وحدت2
زمان انتشار :
یکشنبه 29 دی 1392 | 14:27
دشمنان از جمله آمریکا و انگلیس و اسرائیل و… که از این وحدت متضرر می شوند با تمام امکانات به دنبال این هستند تا این وحدت را از بین ببرند. این دشمنان سعی بر این دارند تا از راه های مختلف این وحدت را خدشه دار نمایند.

وحدت بین مسلمین حول نکات و اعتقادات مشترک در زمان کنونی یکی از مسائلی است که دشمنان زیادی پیدا کرده است.

دشمنان از جمله آمریکا و انگلیس و اسرائیل و… که از این وحدت متضرر می شوند با تمام امکانات به دنبال این هستند تا این وحدت را از بین ببرند. این دشمنان سعی بر این دارند تا از راه های مختلف این وحدت را خدشه دار نمایند. راهکارهای آنها برای این کار عبارتند از:

٫۱انجام عملیات های تروریستی نسبت به مذهبی خاص و سعی بر این که این عملیات را از طرف پیروان مذهب دیگر جلوه دهند؛

٫۲ به وجود آوردن گروه هایی با تفکرات رادیکال در میان شیعیان، اهل سنت و پشتیبانی از آنها تا این دو گروه را با همدیگر مشغول کنند تا ازدشمنی آمریکا و … غافل شوند و همچنین در اثر این اختلافات داخلی به سمت ضعف بروند؛

٫۳جهت دهی افکار عمومی سایر ادیان و ملل به سمت بدبینی به مسلمین.

در مقابل آن دسته از علماء شیعه و اهل سنت که به این امر و خطر آن واقف هستند نسبت به این امر تذکر می دهند. اما عده ای نیز مغرضانه و یا غیر مغرضانه اصرار بر یکسری تحرکات تفرقه افکنانه هستند.

آیت الله خامنه ای: نظر آقا حرام بودن این جلسات است.

حجه الاسلام نواب می فرمایند: طلبه ها درباره عیدالزهرا زیاد از من پرسش می کردند و من هم می گفتم درست نیست. تا اینکه یکبار محضر رهبر انقلاب مشرف شدیم و از ایشان پرسیدم که نظر شما چیست؟ ایشان خطاب به من درباره جلسات عیدالزهرا فرمودند:

«شما از جانب من موظف هستید حرمت تشکیل و شرکت در اینگونه جلسات را ابلاغ کنید.»

بعدا من که این مطلب را نقل می کردم برخی باور نکردند بنابراین به دفتر رهبری تلفن زدند و مطمئن شدند که نظر آقا حرام بودن این جلسات است.

 

علامه عسگری:ما در میان خود خوارج هم داریم.

باید حول محور این قرآن گرد آییم ومتحد شویم.همه مسلمانان روی زمین اتفاق نظر دارند که باید به آنچه در سنت رسول الله آمده است عمل شود و هیچ مسلمانی را نمی یابید که این را نگوید. ما در مکتب اهل البیت معتقدیم که هر کس در نماز خود سوره حمد را بدون بسم الله قرائت کند؛ نمازش باطل است.ولی برادر مسلمان حنفی مذهب ما آنرا واجب نمی داند و حمد را بدون بسم الله قرائت میکند. در اینجا امام جعفر صادق می فرمایند: اگر کسی پشت سر اهل سنت نماز بگذارد مانند آنست که پشت سر رسول الله نماز گذاشته است.[۱] آری وحدت عملی اینگونه محقق می شود. ما در میان خود خوارج هم داریم. کسانی که اصول عقاید آنها مبتنی بر تکفیر همه مسلمانان است. کسانی که تنها خود را مسلمان می دانند و جز خود همه را مشرک می پندارند.

 

 

آیت الله وحید خراسانی: مگر نگفته بودم سر درس من از این گونه کلمات به کار نبرید!

در یکی از جلسات درس آیت الله العظمی وحید خراسانی، ایشان روایتی از کتاب تفسیر کبیر امام فخر رازی را قرائت می کنند و در حین قرائت این روایت، درباره خلیفه دوم اهل تسنن، عمر بن خطاب، پس از نام وی، عبارت رضی الله عنه را به کار می برند. پس از این عده‌ای از طلاب با صدای بلند کلماتی را خطاب به خلیفه دوم بیان کردند که این عمل با واکنش صریح حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی روبرو شدند.

در این هنگام، مرجع تقلید شیعیان، با عصبانیت خطاب به طلاب توهین کننده گفت: مگر نگفته بودم سر درس من از این گونه کلمات به کار نبرید!

 

مولوی توکلی (امام جمعه اهل سنت تایباد): قتل عمد مومن را خدا هرگز نمی بخشد.

امروزه کسانی که فتوای کشتار مسلمانان را صادر می کنند، مزدور آمریکا واسرائیل هستند.رسول اکرم(ص) فرمودند کسی که “لا اله الا الله” بگوید جان و مال و آبروی او محفوظ می ماند. اگر یک مسلمانی خون مسلمان را حلال بداند و او را به قتل برساند، مسلمان نیست و کافر است زیرا خداوند خون مسلمان را حرام قرار داده است و کسی که خون مسلمانی را بریزد از زمره جهنمی های همیشگی است همانطور که قرآن فرموده است: «کسی که مومنی را به عمد می کشد جزاء آن جهنم ابدی است و همیشه در جهنم باقی خواهدماند.» گناهان کبیره دیگر را شاید خدا ببخشد ولی قتل عمد مومن را خدا هرگز نمی بخشد.

این افراد به جای اینکه بروند با کافرانی که با مسلمانان در جنگ هستند مانند اسرائیلی ها و یهودیانی که فلسطین و بیت المقدس را اشغال کرده اند مبارزه کنند و آنها را بکشند، می آیند و مسلمانان را می کشند.

 

آیت الله شبیری زنجانی: جای تاسف است  که می بینیم جریاناتی این فاصله را زیاد می کنند.

ما یکسری مشترکاتی داریم که این مشترکات باید محفوظ باشد و قدر آن هم دانسته شود.امیدواریم که این مشترکات بیشتر شده و آنچه که صلاح دین و دنیا همه ماست زودتر فراهم شود و اختلاف نباشد. یکی از مسائل مشترک بین شیعه وسنی قبول داشتن اهل بیت علیهم السلام است، یعنی هر دو گروه، پیامبر، امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین علیهم السلام را قبول دارند و می توانند در سایه رهنمودهای آنان به سعادت برسند. ما می توانیم در مقابل کفار کنار هم باشیم. جای تاسف است که می بینیم جریاناتی این فاصله را زیاد می کنند.

ماموستا محمد محمودی:باید درمقابل وهابیت هوشیار و بصیر عمل کرد.

وضعیت کنونی جهان اسلام و همچنین رفتار غیر شرعی و غیر اخلاقی از افراد تند رو که به نام اسلام اقدام به کشتار جمعی افراد بی گناه کرده و از این کار هیچگونه ابایی ندارند، بر اساس اجماع علما و اعلام شریعت محمدی محکوم می باشد.بنا بر آنچه که در آموزه های اسلامی ما آمده تعرض به نوامیس مردم، کشتن اطفال و افراد مسن و توهین به عقاید آنها  شدیداً محکوم است.

اینگونه اقدامات غیر انسانی حتی در بلاد غیر مسلمان نیز به هیچ عنوان پذیرفتنی نبوده و همه انسانها آن را محکوم می کنند، لذا جامعه بصیر و آگاه روحانیون اهل سنت نیز جنایات و اعمال تروریستی این گروهک ها را به شدت محکوم می کند. باید درمقابل توطئه ها و تفرقه افکنی وهابیت هوشیار و بصیر عمل کرد.

آیت الله اراکی: اهالی هنر و قلم نقشی بالاتر از علما در ترویج صلح دارند

فرهنگ > دین و اندیشهآیت الله اراکی گفت: «در مسئله ترویج صلح و جلوگیری از خشونت رسانه‌ها و اهل هنر و قلم حتی نقشی بالاتر از علما دارند، رسانه‌ها می‌توانند بفهمانند که کدام عالم دین، حق است و آن عالم دینی اهل تزویر کدام است

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آستانه هفته وحدت و برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی درگفت و گو با ایسنا درباره مقوله وحدت، چالش‌ها، آسیب‌ها و خطرات پیش روی تقریب و کنفرانس وحدت تهران سخن گفته است. خلاصه مهم ترین نکات این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

در آیات و روایات مثال‌های فراوانی در خصوص ضرورت بحث انسجام و وحدت داریم، مثلا زمانی که حضرت موسی علیه السّلام به مدت 40 شبانه روز قوم خود را رها کردو برای مناجات با خدا به میعاد رفت خداوند پیام ناراحت‌کننده‌ای به او داد که ای موسی زمانی که برگردی قومت دیگر آن قوم سابق نیستند و گوساله پرست شده‌اند. موسی علیه السّلام زمانی که از مناجات برگشت با حالت متاسف و خشمگین به سوی قومش رفت و از برادرش هارون که او را جانشین خود قرار داده بود سوال کرد که چرا مقابل آنها نایستادی؟ هارون در پاسخ گفت ترسیدم بگویی وظیفه‌ات را انجام نداده‌ای اگر من راه جنگ را پیش می‌گرفتم این بنی‌اسراییل از هم متلاشی می‌شد و دیگر چیزی نبود که تو اصلاح کنی.

آیه دیگر در قرآن در سوره شوری داریم که می‌فرماید "همه انبیاء یک ماموریت داشتند و آن اقامه دین خدا و جلوگیری تفرقه در آن بود" بر این اساس،‌ اساسا راه دین راه تفرقه نیست زیرا جامعه‌ای که جامعه دینی باشد، باید با تفرقه مبارزه کند.

* امام خمینی(ره) قبل از انقلاب یک سخنرانی داشتند در رابطه با خطر عالم دینی گمراه که اگر عالم دین گمراه شد از همه چیز خطرناک‌تر است بنابراین مردم باید در انتخاب دین کاملا هوشیارانه عمل کنند و بر این اساس رهبران دینی و گروه‌های تاثیرگذار دیگر در این انتخاب نیز باید به بهترین شکل و براساس عقل و منطق مردم را راهنمایی کنند.

* به نظر من در مسئله ترویج صلح و جلوگیری از خشونت رسانه‌ها و اهل هنر و قلم حتی نقشی بالاتر از علما دارند، اگر اهل هنر و قلم بتوانند مردم را در رابطه با انتخاب‌ها هوشیار کنند و راه صحیح و حق را نشان دهند تا انتخاب‌شان مبتنی بر عواطف غیرعقلانی نباشد نقش آنها از نقش عالمان دینی هم برتر خواهد بود و رسانه‌ها می‌توانند بفهمانند که کدام عالم دین، حق است و آن عالم دینی اهل تزویر کدام است.

* بنابراین رسانه‌ها باید علمایی که فتوا به قتل می‌دهند آن هم قتل بی‌گناهان و انسان‌های بی‌دفاع را به مردم بشناسانند. چه مبنای عقلی و دینی دارد که این انفجارها رخ دهد و هزاران انسان به خاک و خون کشیده شوند؟ انفجارهای اخیر که در لبنان‌، سوریه و عراق برخاسته از همین فتواها صورت می‌گیرد انسان‌های بی‌گناه و بی‌دفاع را به خاک و خون می‌کشد و اینها هیچ مبنای عقلی و دینی ندارد. بنده شخصا به شیخ قرضاوی نامه نوشتم و خواستم به جای اینکه با سخنرانی‌های آتشین مردم را به جان هم بیاندازد و دسته‌ای از مسلمین را تکفیر کند جمعی از علمای اثرگذار در جامعه اسلامی درست کند تا این بحران‌ها حل شود و طرف‌های درگیر را بهم نزدیک کند.

* اگر امثال آقای قرضاوی کمک می‌کردند امروز شاهد این وضعیت نبودیم اما همین امروز هم از شیخ قرضاوی می‌خواهیم کمک کنند و من به ایشان قول می‌دهم که می‌توانیم بسیاری از علما‌، اندیشمندان و سیاستمداران را همراه کنیم و در حل مشکلات موجود اثرگذار باشیم. متاسفانه ایشان تاکنون به نامه ما پاسخ ندادند در حالی که من در قطر با معاون ایشان حضوری دیدار کردم و خواستار کمک وی شدم، لذا ایشان نباید از قدرت و نفوذی که دارد در حل مشکلات دریغ کند، او می‌تواند از نفوذ خود در حل مشکل و کم کردن بحران‌های موجود استفاده کند ما از علمای اهل سنت و شیعه در قم،‌ نجف، الازهر و سایر کشورها دعوت کردیم و دست آنها را می‌گیریم تا در همنوایی برای نزدیک کردن مسلمین به یکدیگر کمک کنیم.

کنفرانس وحدت اسلامی در این دوره اجتماعی برای اعضای عمومی مجمع‌التقریب است که کمیته‌هایی برای حل مشکلات جهان اسلام در حاشیه آن تشکیل می‌شود، بنابراین حضور علمای بزرگ شیعه و سنی در این اجلاس کمک موثری برای کاهش این مشکلات خواهد کرد. چهره‌های بانفوذ زیادی برای حضور در این کنفرانس دعوت شدند که حداقل قریب به 20 مفتی اعظم اهل سنت برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده‌اند.

وحدت شيعه و سني از ديدگاه حضرت آيت الله سيستاني دام ظله

آية الله سيد علي سيستاني يكي از مرجع عاليقدر شيعه حدود يكسال و چند ماه پيش در ديدار با اعضاي شركت  كننده در كنفرانس وحدت كه با حضور جمع كثيري از علماي شيعه و سني عراق و كشورهاي ديگر در نجف اشرف برگزار شد. بياناتي فرمودند كه بخشهايي از آن را در اينجا تقديم مي كنيم تا معلوم باشد كه مراجع طراز اول جهان تشيع چه ديدگاهي درباره وحدت و همزيستي مسالمت آميز ميان شيعيان و اهل سنت دارند.
بخشهايي از بيانات آيت اله سيستاني در جمع علماي شركت كننده در كنفرانس وحدت در نجف اشرف
 «
به شما خوشامد مي گويم كه به نجف آمديد و ... بعد از تعرض به مرقد عسكريين عليهما السّلام همه شيعيان را به آرامش دعوت كردم و از آنها خواستم كه واكنشي نشان ندهند وگفتم كه اين اقدام از طرف اهل سنت نبوده است. من اطمينان دارم كه ريشه تفرقه افكني درخارج است. من [ در زمان طلبگي ] نزد شيخ احمد الراوي كه از علماي اهل سنت در سامرا بود درس خواندم و به ذهنم خطور نكرد كه ايشان پيرو مذهب ديگري بودند. همچنين به برخي از پزشكان كه از اهل سنت بودند مراجعه مي كرديم و چون ما از طلاب علوم ديني بوديم از ما پول ويزيت نمي گرفتند و اصلا فكر نمي كردند كه ما شيعه هستيم يا سني. ... بايد بر مشتركات تمركز كنيد و دليلي ندارد به مسائل اختلافي بپردازيد. مشاركت كردن در ايجاد تفرقه حتي به اندازه يك كلمه يا نصف كلمه جايز نيست. واجب است كه از ادبيات تشنج آفرين پرهيز شود. » 

تاريخ اين بيانات : مورخه 10/ 11/ 2008م

منبع اين مطلب: سايت حجة الاسلام شيخ حسن صفار [ رهبر شيعيان عربستان ]

متن عربي همين سخنان در زير آمده است :

مقتطفات من حديث السيد السيستاني أمام وفد مؤتمر الوحدة الاسلامية في النجف الاشرف  :

- «أتمنى لكم التوفيق في هذا اللقاء وأدعوكم إلى الوحدة، إذ من المفيد أن تلتقوا وتتوحدوا، وأنا أفتخر أن أكون خادمًا لجميع العراقيين».

- «أنا سعيد بما أسمع من خطاب وحدوي لدى علماء السنة، و يعزّ عليّ أن أسمع أحيانًا الكلمات المثيرة للفرقة».

- «الاختلاف في الفكر والاجتهاد لا يجوز أن يكون سببًا للتفرقة، بل "اختلاف أمتي رحمة"».

- «نرحب بمجيئكم للنجف واجتماعكم هذا، وندعوكم إلى أن تكونوا متحدين، وما وقع من اختلافات كان مؤلمًا لقلبي».

- «عليكم التركيز على بيان المشتركات، ولا داعي للتعرض إلى المسائل الخلافية».

- «أنا أجزم أن إرادة التفرقة جاءت من الخارج».

- «بعد التعرض لمرقد الإمامين العسكريين دعوت الشيعة كلهم إلى الهدوء وعدم الردّ، وقلت إن ما حدث لم يقم به أهل السنة».

- «لو راجعتم كلامي خلال جميع لقاءاتي، فإني أدعو باستمرار إلى الوحدة، ولم أتكلم بكلمة واحدة مخالفة لهذا التوجه».

- «درست عند الشيخ أحمد الراوي، وهو من علماء السنة في سامراء، ولم يكن يخطر ببالي أنه على غير مذهبي»

- «كما أننا كنا نراجع بعض الأطباء ـ وهم من أهل السنة ـ، ولكوني من طلبة العلوم الدينية، لم يكونوا يأخذوا منا أجورًا، ولم يفكروا أننا من السنة أو الشيعة، وهذا هو أنموذج التعايش الوحدوي في العراق».

- «لا يجوز أن نساهم حتى بشطر كلمة من شأنها أن تؤدي إلى التفرقة، ويجب الابتعاد عن الخطاب المتشنج».

 

آیت الله سیستانی: ایجاد تفرقه حتی به اندازه یک کلمه یا نصف کلمه جایز نیست.

بعد از تعرض به مرقد عسکریین علیهما السلام همه شیعیان را به آرامش دعوت کردم و از آنها خواستم که واکنشی نشان ندهند و گفتم که این اقدام از طرف اهل سنت نبوده است. من اطمینان دارم که ریشه تفرقه افکنی در خارج است. من [در زمان طلبگی] نزد شیخ احمد الراوی که از علمای اهل سنت در سامرا بود درس خواندم و به ذهنم خطور نکرد که ایشان پیرو مذهب دیگری بودند. همچنین به برخی از پزشکان که از اهل سنت بودند مراجعه می کردیم و چون ما از طلاب علوم دینی بودیم از ما پول ویزیت نمی گرفتند و اصلا فکر نمی کردند که ما شیعه هستیم یا سنی. باید بر مشترکات تمرکز کنید و دلیلی ندارد به مسائل اختلافی بپردازید. مشارکت کردن در ایجاد تفرقه حتی به اندازه یک کلمه یا نصف کلمه جایز نیست. واجب است که از ادبیات تشنج آفرین پرهیز شود.

آیت الله بهجت: کسی که وحدت مسلمانان را نخواهد، مسلمان نیست.

اختلاف شیعه و سنی، یک مساله استعماری است.مساله مهم دوستی اهل بیت علیه السّلام است که فریقین بر آن اتفاق دارند. مسلمین در حال حاضر، در این باره اختلاف و مشکلی ندارند. البته حساب وهابی ها و مبغضین به اهل بیت علیه السّلام جداست. وهابیون نه شیعه هستند و نه سنی! مذهب وهابیت یکی جریان سیاسی است که ربطی به شیعه و سنی ندارد.

کسی که وحدت مسلمانان را نخواهد، مسلمان نیستائمه ما علیه السّلام در نماز جماعت آنان شرکت می کردند، به جهت اتحاد مسلمانان.

آیت الله بهجت درباره برخی از رفتارها به نام عیدالزهرا فرمودند : ” چه بسا … این کارها موجب اذیت و آزار و یا قتل شیعیانی که در بلاد و کشورهای دیگر در اقلیت هستند گردد در اینصورت اگر یک قطره خون از آنها ریخته شود ما مسبب آن و یا شریک جرم خواهیم بود. شیوه مرحوم آیت الله بروجردی رحمه الله نیز همین بوده است؛ یعنی بیان مشترکات میان شیعه و اهل تسنن و ترک مطاعن و مثالب یا لعن و سب آشکار.

 

[[12/ 11/ 1429ﻫ ـ 10/ 11/ 2008م]

 

علماء درایجاد وحدت و همدلی میان مردم کوشا باشند

 

وظیفه هر فرد مسلمان است که وحدت و همدلی را در جامعه اسلامی گسترش داده و از اوامر خداوند متعال، سنت نبوی پیامبراسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم، راه و روش ائمه اطهار، خلفای راشدین و بزرگان دین اسلام را سرلوحه و سرمشق زندگی خود قراردهد. 
این مطلب توسط مولوی سید احمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی هرات در گفتگو با خبرگزاری آوا عنوان گردید.
وی افزود: بی تردید این از اعجاز پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم می باشد که همه روزه به تعداد پیروان این دین آسمانی افزوده شده وپس از گذشت ۱۴۰۰سال تاکنون وتا ابد این دین همچنان جاویدان باقی خواهد ماند.
مسئول دفتر شورای اخوت اسلامی هرات در ادامه گفت: دفتر شورای اخوت اسلامی هرات درهفته گذشته تعداد کثیری از علمای جید وبرجسته اهل سنت وشیعه را گردهم آورده و تمامی علمای دینی هرات متعهد شده اند تا در سال جاری جشن میلاد پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم را به گونه ای متفاوت تر و باشکوه تر از سالهای گذشته با حضور گسترده مردم از اهل تشیع وتسنن برگزار نمایند.
رییس شورای اخوت اسلامی هرات از برگزاری برنامه های متنوع در هفته وحدت خبر داد و گفت: در هفته وحدت واخوت اسلامی برنامه های گسترده ای از سوی نهادها و ارگانهای و داویر مختلف دولتی وخصوصی در هرات از جمله در مسجد جامع بزرگ، تکیه خانه حضرت ابالفضل علیه السّلام، شورای متصوفان، مدرسه علمیه صادقیه، دفتر شورای اخوت اسلامی، مسجد جامع ومصلای بزرگ خاتم الانبیا صلّی الله علیه و آله و سلّم و شورای علمای شیعه شهرک جبرییل به طور گسترده ووسیع با حضور علمای اهل تسنن وشیعه هرات برگزار می شود.
مولوی آخوندزاده ازهمه علمای اهل تسنن خواست تا همانطوریکه در کتابهای معتبر واحادیث اهل تسنن مانند بخاری شریف که مناقب اهل بیت کرام درکتابهای معتبراهل سنت درج شده است، از صفات وجایگاه اهل بیت پیامبردر منابر ومساجد به گونه واضح تبلیغ وسخنرانی نمایند تا مردم اهل سنت از این طریق با اهل بیت پیامبر آشنایی بیشتری پیدا کنند.
وی ادامه داد: برادران و جوانان شیعه باید بدانند که اهل سنت به اهل بیت پیامبر ایمان کامل دارند و از دوستداران واقعی خاندان پیامبراسلام می باشند.
رییس شورای اخوت اسلامی هرات همچنان خطاب به علمای شیعه کشور گفت: متقابلا ما از علمای شیعه کشور تقاضا داریم تا انان نیز در رابطه با خوبی ها وفداکاری های صحابه پیامبر اسلام وکسانی که برای زنده نگه داشتن اسلام تلاش کرده اند در منابر ومساجد تبلیغ نموده وشخصیت های آنان را به عموم مردم معرفی کنند و از این بزرگان وشهدای راه اسلام به خوبی یاد کنند.
وی تاکید کرد: در صورتیکه دین اسلام به درستی توسط علماء به مردم معرفی شود، مسلما کدورت های موجود میان پیروان مذاهب مختلف در کشور برطرف خواهد شد و زمینه وحدت وهمدلی میان مردم فراهم خواهد شد.
مولوی آخوندزاده با تاکید گفت: باید بدانیم وهوشیار باشیم در صورتیکه ملت مسلمان افغانستان با یکدیگر متحد وهمدل باشند، این اتحاد جواب دندان شکنی در برابر تمامی دسیسه های تفرقه افکنانه دشمنان دین مبین اسلام ومردم افغانستان خواهدبود.
وی، خطاب به جوانان کشور گفت: ما در روزهای مبارک وخجسته میلاد نبی مکرم اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم قرارداریم واز جوانان و دانشجویان دانشگاهها می خواهیم هر چه بیشتر با شخصیت وسیره پیامبراسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم از طریق مطالعات کتب دینی آشنا شوند و سیرت وسجایای پیامبر بزرگ اسلام را سرمشق زندگی خود قرار دهند.
یاد آور می شود، همه ساله در ولایت هرات مراسم های دینی ومذهبی با حضور گسترده شهروندان وعلمای اهل تسنن وتشیع در مساجد ومراکز دینی وفرهنگی برگزار می شود.

نتیجه گیری

مسلمین جهان برادران همدیگر هستند و طبق روایات باید در کنار همدیگر با وحدت زندگی کنند در غیر این صورت این وعده الهی است که می فرماید :« وَ أَطیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرین» که در صورت تشطت و درگیری داخلی وحدت و نیروی مسلمین از بین می رود و دشمنان می توانند بر آنها مسلط شوند. به نظر مسلمین از شیعه و سنی باید از اعمالی که دچار ایجاد تفرقه بین مسلمین می شود دوری کنند.

منابع:

۱٫http://www.yjc.ir/fa/news/4698726

2.http://shafaqna.com/persian/dialogue/item/61864

3.http://www.islamdin.blogfa.com/post-80.aspx

4.http://www.islamdin.blogfa.com/post-135.aspx

5. http://rovatehadis.com/8770/comment-page-2#comment-4376

6. http://arabi-maleki.blogfa.com/post-105.aspx

7. http://shafaq.org/persian/marjeiats/item/60683

8. http://didban.ir/fa/news-details/7363

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:08:26
طلوع خورشید 05:42:48
اذان ظهر 12:41:49
غروب خورشید 19:40:48
اذان مغرب 19:58:47
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟