وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

مجالس امام حسین از ابتدای شهادت تا کنون و آهمیت آن

مجالس امام حسین از ابتدای شهادت تا کنون و آهمیت آن
زمان انتشار :
چهارشنبه 29 آبان 1392 | 06:51
مجالس شيعيان است که بر پا خواهد بود تا روز قيامت، و از خصايصش آن است که اولا مورث کلال و ملال نمي‏شود، و عجبتر آن است که سال به سال درعزت و رواج و بهاء آن مي‏افزايد،

بسم الله الرحمن الرحیم

مرثيه ‏خواني حضرت سجاد در مجلس يزيد و اهمیت جلسه گرفتن برای امام حسین علیه السّلام

1. مجلس يزيد بود در شام، که مرثيه ‏خوان حضرت سجاد عليه السلام بود، و مستمع اهل شام و يزيد بودند، آن جناب بر منبر آمد و خطبه‏اي خواند مشتمل بر حمد و ثناء الهي، و صلوات بر جدش حضرت رسالت پناه صلي الله عليه و آله و سلّم، و جد ديگرش اميرالمؤمنين، پس شروع نمود به مرثيه‏ي پدر بزرگوارش، تا اينکه فرمود: منم پسر آن کسي که سرش را از قفا بريدند، منم پسر آن کسي که عمامه و ردايش را از تنش بيرون آوردند، پس صداي صيحه و گريه از اهل شام و بني ‏اميه بلند شد، و يزيد ترسيد که فتنه به پا شود، پس امر کرد مؤذن اذان بگويد، پس هر گاه بني‏ اميه و اهل شام نوحه و زاري کنند از شنيدن اينکه آن جناب را سراز قفا بريدند و از او عمامه و ردا بردند، پس شيعه چه بايد بکند؟ اگر تصور کند که چگونه عمامه از سر آن حضرت بردند و درچه حالت بود و کدام وقت بود.

2. مجلس زنان بود در خانه‏ي يزيد، که زينب و ام‏ کلثوم و دختران حضرت مرثيه مي‏ خواندند و زوجه‏ي يزيد و دخترانش و زنان بني‏اميه گريه و نوحه مي‏نمودند، و اين

وقتي بود که يزيد اذن داد در عزاي آن حضرت، پس هفت روز اقامه‏ ي تعزيه نمودند.  

3. مجلس حضرت سجاد عليه‏ السلام بود در بيابان خارج مدينه بعد از مراجعت اهل بيت بعد از آنکه خيمه‏ ها را بر سر پا کردند، و اهل مدينه به استقبال آمدند، کرسي از براي حضرت گذاشتند، و آن جناب بر کرسي نشست و اشک از چشمش جاري بود، و با دستمال اشکها را پاک مي ‏نمود باز اشک مهلت نمي ‏داد، و چون اهل مدينه آن جناب را با آن حالت ديدند صداي صيحه و ضجه از ايشان بلند شد که گويا تمام آن بقعه يک ضجه بود، پس حضرت اشاره کرد که ساکت شويد، اندکي ساکت شدند، پس فرمود: حمد و ثنا، مخصوص پروردگار عالم است که مالک روز دين، و آفريننده‏ ي تمام خلايق است، حمد مي‏ کنم او را بر شدايد روزگار، و صدمات دهر ناهنجار، و سختي مصيبتهاي بي شمار، ايها الناس بدانيد که خداوند محمود ما را مبتلا فرمود، و امتحان نمود به مصيبتي بزرگ که رخنه‏ي عظمي دراسلام حادث کرده، اي مردم جناب ابوعبدالله با عترتش کشته، و بخون آغشته شدند، و اهل بيت و اطفالش به اَسيري رفتند، و سرهاي ايشان را بر سر نيزه در بلاد گردانيدند، و اين مصيبتي است که مثل و مانند نخواهد داشت، کدام مرد باغيرت بعد از ملاحظه‏ ي اين مصيبت مسرور خواهد گشت، و کدام چشم است که اشک او جاري نشود برآن سرور؟ حال آنکه آسمانها از براي او گريستند، و درياها به موج آمدند، و زمينها،و درختان، و ماهيان، و ملائکه‏ ي مقربين، و اهل سماوات و ارضين، بر حال آن جناب گريه کردند، کدام دل است که از براي او شکسته نشود؟ و کدام گوش طاقت شنيدن آن را دارد، اي مردم، ما اهل بيت را دَربِدَر کردند، و از شهري به شهري بردند، مانند اسيران ترک و کابل، بدون اينکه از ما گناهي صادر شده باشد، يا رخنه ‏اي در دين کرده باشيم، و اين امري است که تا حال دردنيا اتفاق نيفتاده، والله اگر پيغمبر خدا صلي الله عليه و آله وسلّم وصيت مي‏کردند ايشان را که با ما قتال نمايند، و اذيت کنند، به عوض آنچه در حق ما به ايشان سفارش کرد، بيشتر از آنچه کردند از براي ايشان ميسر نمي‏شد، پس هر چند اين مصيبتها جان‏گداز است، ولي ما اهل بيت رضا و تسليم هستيم، امر را بخداوند گذاشتيم و اوست عزيز و منتقم.

4. مجلس ام‏کلثوم بود دروقتي که سواد مدينه ظاهر گرديد، مرثيه گفت، و حضرت سجاد و ساير اهل بيت مستمع بودند، اولا مدينه را خطاب نمود بعد جدش و مادرش و برادرش را چنانکه بيايد.

5. مجلس ملائکه است که هر روز در نزد قبر آن جناب منعقد مي‏شود تا روز قيامت به کيفياتي که در عنوان ملائکه ذکر خواهد شد.

6. مجلسي است که هر روز از براي حضرت فاطمه سلام الله علیها منعقد مي‏شود درآسمانها تا روز قيامت حتي در عيدها و غيرآن، و مجملش آن است که آن مکرمه هر روز نظر مي‏نمايد به مصرع فرزندش حسين عليه‏ السلام پس فريادي مي‏ کشد که تمام ارکان موجودات از آسمانها و زمينها و درياها و ملائکه مضطرب مي‏شوند تا اينکه پيغمبر خدا به نزد او مي‏آيد و او را ساکت مي‏ نمايد، پس دعا درحق زوار فرزندش مي‏ کند.  

7. مجالس ائمه‏ ي طاهرين است، از آنجمله مجلس حضرت صادق عليه ‏السّلام بود و مرثيه‏ گو جعفر بن عفان بود ، و مضمون اشعارش اين است که: البته هر کس گريه مي‏کند، پس بر اسلام گريه کند که احکام آن را ضايع نمودند درآنوقت که شمشير و نيزه را از خون حسين عليه ‏السّلام سيراب کردند.

و ديگري مجلس صادق عليه‏ السلام بود ايضا که مرثيه‏خوان عبدالله بن غالب بود، و مضمونش آن است که: گريه کنيد از براي بدن آن جناب که بر خاک گرم عريان افتاده بود، و بادها غبار و گرد بر آن مي‏پاشيدند.

و ديگر باز مجلس آن سرور بود که ابوهارون مکفوف را فرمود به همان قسم که در نزد خود نوحه مي‏خواني با رقت بخوان، پس اشعاري خواند که مضمونش آن است که:

تصور کن بدن حضرت حسين عليه‏ السلام را، و با بدن طاهر بگو، پس حضرت گريست، باز فرمود: بگو، پس قصيده‏ي ديگر شروع نمود که مضمون مطلعش آن است که مريم برخيز و از براي آقايت نوحه و ندبه نما، و بر حسين گريه کن، پس آن حضرت گريست و صداي صيحه و ضجه و فرياد وابتاه از حرم مطهرش بلند شد.  

و ديگر مجلس حضرت رضا عليه‏ السلام بود که مرثيه‏ خوان دعبل خزاعي بود، و خود آن حضرت متولي نظم مجلس گرديد، يعني برخواست و ستري نصب نمود، و زنان را در پشت پرده نشانيد، و دعبل را فرمود: بخوان، و فرمود: هر کس چشمش گريان شود در مصيبت جدم حسين عليه‏ السّلام با ما محشور خواهد شد روز قيامت، پس دعبل شروع نمود به مرثيه خواندن به اين مضمون، که اي فاطمه اگر خيال مي ‏نمودي حسين را افتاده و شهيد شده با لب تشنه در کنار آب فرات، هر آينه بر صورت مي‏زدي و اشک بر رخسار جاري مي ‏نمودي، تا آخر قصيده، و حضرت مي‏گريست و زنان صيحه مي‏زدند.  

8. مجلس ملائکه است هر روز غير از آنچه اشاره شد، چنانکه بيايد .

9. مجالس شيعيان است که بر پا خواهد بود تا روز قيامت، و از خصايصش آن است که اولا مورث کلال و ملال نمي‏شود، و عجبتر آن است که سال به سال درعزت و رواج و بهاء آن مي‏ افزايد، حتي اينکه بلدي نمانده است از بلدان، حتي بلاد منافقان، و مخالفان و کفار، که در آن اقامه‏ي عزاي حسين عليه ‏السلام برپا نشود، بلکه در اين سنوات در بغداد و قسطنطنيه و مصر و شام، علانيه مجالس برپا مي ‏شود.
مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان – کتابخانه سفینة النجاة– اسیران و جانبازان کربلا

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:26:43
طلوع خورشید 05:46:00
اذان ظهر 11:23:09
غروب خورشید 16:59:56
اذان مغرب 17:16:07
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟