وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

فواید زیارت عاشورا

فواید زیارت عاشورا
زمان انتشار :
یکشنبه 19 آبان 1392 | 01:12
حسين علیه السّلام شخصيتی است که خداوند در روز عرفه نخست به زائران سيدالشهداء نظر می کند بعد به زائران خانه خودش. حسين علیه السّلام شخصيتی است که خداوند ثواب زيارت قبر شش گوشه او را از زيارت خانه خودش بيشتر و افزون تر قرار داده است.

بسم رب الشهداء و الصديقين

حسين علیه السّلام شخصيتی است که خداوند در روز عرفه نخست به زائران سيدالشهداء نظر می کند بعد به زائران خانه خودش.

حسين علیه السّلام شخصيتی است که خداوند ثواب زيارت قبر شش گوشه او را از زيارت خانه خودش بيشتر و افزون تر قرار داده است.

حضرت امام صادق علیه السّلام فرموده: هرکس بوسيله خواندن زيارت عاشورا، جدم حسين علیه السّلام را زيارت کند «چه از راه دور يا نزديک» به خدا قسم خداوند هر حاجت مادی و معنوی داشته باشد به او می دهد.

چند نکته در رابطه با اين حديث قابل ذکر می باشد:

اول اينکه گوينده مطلب يک امام معصوم است، بنابراين خيلی قابل اهميت می باشد.

دوم اينکه امام معصوم قسم می خورد که اين تأکيدی بر اينکه حتماٌ حاجت اين شخص را خداوند خواهد داد.

سوم اينکه می توان در صورتی که امکان نداشته باشد از نزديک امام حسين علیه السّلام را بوسيله خواندن زيارت عاشورا زيارت کند، از راه دور اين کار را انجام دهد.

چهارم اينکه حاجات مادی و معنوی بوسيله اين زيارت توسط خداوند برآورده می گردد.

برای رسيدن به مقام قرب الهی نيز وسائل گوناگون وجود دارد ولی وسيله مطمئن، راحت، سريع برای رسيدن به خداوند، عشق به امام حسين علیه السّلام می باشد.

با عشق و ارادت به سالار شهيدان کربلا می توان سريع تر و مطمئن به هدف رسيد.

برای رسيدن به محبت و عشق و علاقه امام حسين علیه السّلام نيز راههای گوناگون وجود دارد ولی راهی که سريع تر انسان می تواند بوسيله آن به بارگاه امام حسين علیه السّلام راه يابد، و جزو شيفتگان و عشاق سيدالشهداء گردد، از طريق خواندن زيارت عاشورا و خصوصاٌ مداومت به خواندن اين زيارت شريف می باشد.

دلايل مختلفی برای اثبات اين ادعا وجود دارد که عبارتند از:

1. زيارت عاشورا از احاديث قدسی می باشد. روايت صفوان در مورد زيارت عاشورا بيان کننده اين امر است که جبرئيل امين، اين زيارت را از طريق خداوند متعال برای پيامبر صلی الله علیه و آله و سلّم قرائت نمود و اين زيارت از طريق معصومين به امام باقر علیه السّلام رسيد و از طريق اين امام معصوم به دست شيعيان و دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت علیه السّلام رسيده است.

2. ائمه ما شيعيان خصوصاٌ امام زمان علیه السّلام تأکيد به خواندن و مداومت به خواندن اين زيارت شريف داشته اند، چنانچه در ملاقاتی که سيد رشتی با امام زمان علیه السّلام داشته اند، امام زمان به سيد رشتی می فرمايند: که چرا عاشورا نمی خوانيد و بعد سه بار می فرمايند عاشورا، عاشورا، عاشورا.

(مفاتيح الجنان- شيخ عباس قمی)

3. علماء و بزرگان ما نيز بر خواندن عاشورا و مداومت به آن تأکيد فراوان داشته اند و خود نيز اين کار را انجام می داده اند و يکی از علل موفقيت اکثر بزرگان و علماء خواندن زيارت عاشورا بوده است.

چه بسيار زيبا است که انسان در هر صبح 5 دقيقه از وقت خود را برای سالار شهيدان و زيارت عاشورا قرار دهد. چه صبح و روز زيبائی خواهد بود روزی که با نام و ياد عزيز زهرا سلام الله علیها شروع شود.

مطمئن باشيد که امام حسين علیه السّلام جواب سلام شما را می دهد. فقط بايد دلت را پاک کنی تا جواب سلام امام را بشنوی و يقين داشته باشيد که جواب سلام را امام حسين علیه السّلام می دهد، چون جواب سلام واجب است و امام معصوم محال است ترک واجب نمايد. فقط بايد گوش ما شنوا و لايق شنيدن جواب سلام ايشان باشد.

ائمه و زيارت عاشورا:

«امام محمد باقر علیه السّلام به علقمه فرمود: پس از آنکه به آن حضرت با سلامی اشاره کردی، دو رکعت نماز بخوان و سپس زيارت عاشورا را بخوان. هنگامی که اين زيارت را خواندی در حقيقت او را به چيزی خواندی که هر کس از ملائکه که بخواهند او را زيارت کنند، به آن می خوانند و خداوند برای تو هزار هزار حسنه می نويسد و از تو هزار هزار سيئه محو می نمايد و تو را هزار هزار مرتبه بالا می برد و همانند کسانی می باشی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسيدند. حتی در درجات آنها هم شريک می شوی.»

(کامل الزيارات- ص 74)

«امام صادق علیه السّلام به صفوان می فرمايد: زيارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت کن، به درستی که من چند خير را برای خواننده آن تضمين می کنم، اول زيارتش قبول شود. دوم سعی و کوشش او شکور باشد. سوم حاجات او هرچه باشد از طرف خداوند بزرگ برآورده شود و نا اميد از درگاه او برنگردد زيرا خداوند وعده خود را خلاف نخواهد کرد.»

(بحارالانوار-جلد 98-ص 300)

«در روايت ديگر می خوانيم: اگر مردم می دانستند زيارت امام حسين علیه السّلام چه ارزشی دارد، از شدت شوق و علاقه می مردند و حسرت رسيدن به آن پاداش ها، جسم و روح آنها را پاره پاره می کرد.» 

(بحارالانوار-جلد 101 –ص 18)

در احاديث ديگر از معصومين تأکيد بر زيارت امام حسين علیه السّلام کرده اند که نمونه ای از آنها ذکر می گردد:

- زيارت امام حسين علیه السّلام مثل زيارت خدا در عرش اوست.

- زيارت امام حسين علیه السّلام بر هر مؤمنی که اقرار به امامت ايشان داشته باشد، واجب است.

(بحارالانوار-جلد 101 –ص 69)

- کسی که امام حسين علیه السّلام را تنها برای رضا و خوشنودی پروردگار، و نه برای کسب شهرت زيارت کند، خداوند تمامی گناهان او را پاک می کند.

(بحارالانوار-جلد 101 –ص 4)

- اگر کسی بدون عذر موجه امام حسين علیه السّلام را زيارت نکند، از اهل آتش خواهد بود.

(بحارالانوار-جلد 101 –ص 4)

- کسی که امام حسين علیه السّلام را زيارت نکند شيعه اهل بيت نيست.

(بحارالانوار-جلد 101 –ص 4)

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:44:50
طلوع خورشید 06:09:03
اذان ظهر 12:43:09
غروب خورشید 19:16:51
اذان مغرب 19:33:20
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟