وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

فرهنگ نامگذاری

فرهنگ نامگذاری
زمان انتشار :
دوشنبه 5 خرداد 1393 | 23:34
رويارويي فرهنگ اسلام و غرب در هيچ برهه اي از تاريخ اينگونه جدي و تنگاتنگ، و وظيفه مرزداران عقيده و فرهنگ اين مرز و بوم تا اين حد سنگين و طاقت فرسا نبوده است...

بسم الله الرحمن الرحیم

رويارويي فرهنگ اسلام و غرب در هيچ برهه اي از تاريخ اينگونه جدي و تنگاتنگ، و وظيفه مرزداران عقيده و فرهنگ اين مرز و بوم تا اين حد سنگين و طاقت فرسا نبوده است.

دشمنِ بيدار، با هدف قرار دادن باورهاي اسلامي و مظاهر آن، سوداي ذبح ارزشهاي الهي اين دين را (در مسلخ فرهنگ منحط خود) در سر مي پروراند.

بنابراين بر همه ديندانان و دين باوران راستين، فرض است که براي مقابله با اين حملات همه سويه، از تمامي استعدادهاي موجود در پيکره معارف اسلامي استفاده نمايند.

يکي از مظاهر غرب پذيري در کشورهاي شرقي، به ويژه کشورهاي مسلمان، روآوردن به نامهاي بي محتوا و پوچ غربي بوده که خود حکايتگر گريز از فرهنگ ريشه دار کهن خويش و در غلتيدن به دامن سراب تمدن و فرهنگ نوظهور غرب است.

اگر بپذيريم که «نام» پرچم هويّت انسانهاست، لاجرم بايد اذعان کنيم که برگزيدن نامهاي اجنبي معنايي جز برافراشتن پرچم بيگانگان بر بلنداي باورهاي مسلمانان ندارد.

به همين جهت مقابله با اين روند رو به تزايد وظيفه همه کساني است که از سرچشمه معارف اسلامي سيراب شده و قلبشان براي حاکميت دين اسلام مي تپد.

شبيخون فرهنگي ابعاد مختلفي دارد و اصولاً پافشاري بر روي تهاجمِ فرهنگي غرب غلط است، تهاجم عليه فرهنگ، يا خارجي است و يا داخلي، خارجيِ آن، که نوع مرغوب آن مي باشد!! شرقي دارد و غربي، جنوبي و شمالي و زميني، امّا آسماني ندارد که از آسمان جز خير نبارد.

«ثم لا تينهم من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم»

 اعراف، آيه 17

تهاجم داخلي عليه فرهنگ که مرموزتر است، پنهانتر است، لذا مبارزه  مشکلتري را طلب مي کند.

يکي از ابعادِ تهاجم فرهنگي، تهي نمودن جوامع از پشتوانه فرهنگ خودي آنها است.

پيشينه فرهنگي هر ملتي مظاهري دارد که دور افتادن از آن مظاهر، يکي از اهدافِ مهاجمانِ عليه فرهنگ است.

نام بزرگان، فرزانگان، پاکان و اولياي خداوند جزئي از فرهنگ ما است.

چون چنين است به ما سفارش نمودند تا نام آن بزرگان را بر فرزندان خويش نهيم و آنان را فراموش ننماييم که فراموش نمودن هر جزئي از فرهنگ به تدريج انسان را تهي و پوچ مي گرداند و قرآن نام اين فراموشي را «خود فراموشي»و غربيون «اليناسيون» گذاشته اند.

«و لا تکونوا کالذين نسوا اللَّه فانساهم انفسهم»

حشر، آيه 19

کسي که گوش نوازش، اسامي سبک و زننده غربي شد، از نامهاي وجيه فاطمه زهرا عليهاالسلام دور مي ماند و الگوي او يک ستاره سينما يا تلويزيون مي گردد.

اين همان شبيخون فرهنگي است که با تأملي بر روند نامگذاري در ايران و توجه به اسامي تازه مد، لبه تيز تيغ تهاجم را مي توان احساس کرد.

همنامي با پاکان و اولياي خداوند متعال يکي از ابعاد سازنده ولايت و مهرورزي است، که در احياي شخصيت معنوي و اخلاقي انسانها بسيار مؤثر و الهام آفرين است، به همين دليل در معارف ديني تأکيد فراواني بر نهادن اسامي و صفات اهل فضايل و شخصيتهاي برجسته بشري به عنوان نام رسمي پيروان اسلام، به عمل آمده است.

همچنين تأکيد شده، مسلمانان از نامگذاري فرزندان خويش به آن اسامي نامناسب که نشان مفاهيم نازيبا و يا يادآور افراد ناپاک تاريخ است جداً خودداري نمايند.

بنابراين گرچه در زبان محاوره علمي، آشنايي با لغات بيگانه لازم است، لکن در صحنه زندگي، هويّت اسلامي و ملي هر کس بايد محفوظ بماند.

پس وام گيري اسامي بيگانه، نشاني از بي هويتي است.

شايد اين افراد بر اين باورند که عمر کساني که نام خارجي دارند بيشتر و يا شخصيت آنها برتر است!!

و با احساس اين درد بر آن شديم تا با الهام گيري از انوار اسامي و القاب شخصيت بلند فاطمه زهرا عليهاالسلام جامعه عزيز را، به حرکتي مقدس اسلامي؛ يعني، نهادن نام نيک، پرمحتوا و معرفت  زا، بر فرزندان عزيز خويش فراخوانيم.

 

جرعه اي از کوثر (پژوهشي پيرامون اسامي و القاب فاطمه زهرا)

عليرضا سبحاني نسب

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:20
طلوع خورشید 05:42:48
اذان ظهر 12:36:08
غروب خورشید 19:29:43
اذان مغرب 19:47:20
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟