وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

فرمایشات امام حسین علیه السلام

فرمایشات امام حسین علیه السلام
زمان انتشار :
یکشنبه 26 مهر 1394 | 16:45
در کلام امام راحل قدس‏سره بخشی از صفات و ویژگی‏های سید الشهدا بیان شده که گویای چهره‏ی آن حضرت از منظر ایشان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

امام حسین علیه السلام فرمودند: ای مردم،عبرت بگیرید از نکوهش‌هایی که خداوند به منظور پند و اندرز دوستانش، از علمای یهود کرده است،  آن جا که می‌فرماید: چرا روحانیون و علمای آنها (یهود) از سخنان گناه آلود جلوگیری نکردند؟ و فرمود: آن گروه از بنی اسرائیل که کافر شدند، (به زبان داوود و عیسی بن مریم ) لعنت شدند، تا آن جا که می فرماید: چه کارهای ناپسندی که انجام می دادند.

بدین جهت خدا بر آنان عیب گرفت که از ستمگرانی که در برابرشان بودند، فساد و اعمال ناروا می‌دیدند اما آنان را منع نمی‌کردند، چون به آنچه از ستمگران به آنان داده می‌شد چشم طمع داشتند و از عواقب اعتراض‌ها بیم داشتند، با این که خداوند فرموده : از مردم نترسید، از من بترسید و نیز فرموده: مردان و زنان مؤمن دوست یکدیگرند، به نیکی امر و از بدی نهی می کنند.
و خداوند بدین سبب کلام خود را با امر به معروف و نهی از منکر به عنوان فریضه آغاز کرده است که آگاه بوده چون این فریضه ادا گردد و برپاداشته شود تمام فرایض و واجبات دیگر از آسان و دشوار برپا داشته خواهند شد.

متن حدیث:

إعتبروا أیها الناس بما وعظ الله به أولیاءه من سوء ثنائه علی الأحبار، إذ یقول: لولا ینهیهم الربانیون و الأحبار عن قولهم الإثم ، و قال: لعن الذین کفروا من بنی إسرائیل – إلی قوله – لبئس ما کانوا یفعلون ، و إنما عاب الله ذلک علیهم لأنهم کانوا یرون من الظلمة الذین بین أظهرهم المنکر و الفساد فلا ینهونهم عن ذلک رغبة فیما کانوا ینالون منهم ، و رهبة مما حذرون ، و الله یقول: فلا تخشوا الناس و اخشون و قال: ألمؤمنون و المؤمنات بعضهم أولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر” فَبَدَأَ اللَّهُ بِالْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیِ عَنِ الْمُنْکَرِ فَرِیضَةً مِنْهُ لِعِلْمِهِ بِأَنَّهَا إِذَا أُدِّیَتْ وَ أُقِیمَتِ اسْتَقَامَتِ الْفَرَائِضُ کُلُّهَا هَیِّنُهَا وَ صَعْبُهَا.

تحف العقول،صفحه237

نهضت عاشورا از نگاه امام خمینی قدس سره

امام حسین علیه‏السلام، عاشورا، کربلا و محرم در کلام امام خمینی قدس‏سره جایگاه ویژه‏ای دارد. امام قدس‏سره نظرگاه بلندی را به حادثه‏ی عاشورا افکنده‏اند و آن را دست مایه سترگی برای آفرینش انقلاب اسلامی یافته و از آن الهام گرفته‏اند. امام خمینی قدس‏سره قیام خود را برگرفتهصحیفه امام، ج 10، 315.از قیام سید الشهدا معرفی می‏نماید و به آن افتخار می‏کندهمان، ج 1، 240.و یادآور می‏شود که ما باید از آن حضرت درس شجاعت، شهادت، عدالت خواهی، مبارزه با ظلم و دفاع از مکتب را فراگیریم. شرایط جامعه‏ی خود و حاکمان برسرنوشت مسلمانان را همانند شرایط جامعه‏ی امام حسین علیه‏السلام و حاکم غاصب آن می‏داند و در تحلیلی شفاف و قابل فهم برای همگان، قیام خود را مستند به قیام امام حسین علیه‏السلام می‏نمایدهمان، ج 4، 324. و منطق راحت طلبان بی دردهمان، ج 14، 521.، سازشگران دنیا طلبهمان، ج 9، 530
 و تماشاچیان توجیه گر را با استدلال به شیوه و سیره‏ی زندگی امام حسین علیه‏السلام مردود می‏شمارد.
این بدان جهت است که خط سرخ شیعه که همان اسلام ناب محمدی صلی‏الله‏علیه‏و‏آله است، در کربلا برجسته‏تر می‏شود. در پرتو نهضت عاشورا آزادی‏خواهی، ذلت ستیزی و شهادت‏طلبی، که لازمه‏ی مبارزه با دستگاه جور است، پررنگ ‏تر و بسیج ارادت‏مندان خاندان عصمت و ولایت هموارتر استهمان، ج 5، 146. آغاز قیام 15 خرداد 1342 مصادف با 12 محرم و انجام آن نیز مقارن با تاسوعا و عاشورای سال 1357 است. سخنان امام راحل قدس‏سره در روزهای آغازین برمحور کربلا و محرم می‏چرخدهمان، ج 1، 194، 200، 230. و در وصیت نامه‏ی سیاسی الهی‏اش نیز سفارش به زنده نگه داشتن این حادثه‏ی بزرگ تاریخ اسلام می‏نماید.

همان، ج 21، 400.
 در فاصله‏ی آن آغاز و این انجام نیز در جای جای کلام خود از امام حسین علیه‏السلام ، کربلا، عاشورا وشهادت سخن به میان می‏آورد.
پژوهش‏گران و مورخان، قیام امام خمینی قدس‏سره را دارای ویژگی‏هایی می‏دانند که در انقلاب‏های معاصر و بلکه طول تاریخ نظیر ندارد. بی‏شک یکی از آن ویژگی‏ها پیوندی است که بین انقلاب امام خمینی قدس‏سره و انقلاب امام حسین علیه‏السلام در سال 61 هجری وجود دارد ـ که به تعبیر خود ایشان «از شعله‏های فروزان نهضت سید مظلومان در مقابل دستگاه بنی امیه بود».

همان، ج 2، 287.
در این نوشتار برآنیم که نهضت عاشورا را از منظر امام راحل قدس‏سره با ارائه‏ی درس گفته‏های ایشان مطرح و مورد تحلیل قرار دهیم.
نگاهی کلی به شخصیت امام حسین علیه‏السلام 
در کلام امام راحل قدس‏سره بخشی از صفات و ویژگی‏های سید الشهدا بیان شده که گویای چهره‏ی آن حضرت از منظر ایشان است.
1-قیام برای خدا
سید الشهدا علیه‏السلام با چند نفر از اصحاب، چند نفر از ارحامشان، از مخدّراتشان قیام کردند. چون قیام للّه‏ِ بود، اساس سلطنت آن خبیث را در هم شکستند.

 همان، ج 8، 9.

2- مسؤولیت‏پذیری
البته آنکه از همه‏ی (انبیا و اولیا) بارزتر و معروف‏تر است، سید الشهدا علیه‏السلام است. اگر وضع تفکر سید الشهداء مثل بعضی مقدسین زمان خودش بود، آنها طرحشان این بود که بماند همان جوار حضرت رسول صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و عبادت کند. اگر وضع تفکر مولی هم این بود، کربلایی پیش نمی‏آمد؛ یک راحت‏طلبی بود و کناره‏گیری از جامعه و دعا و ذکر بود، لکن وضع تفکر جور دیگری بود.

همان، ج 8، 151.
3- شهادت طلبی
هر چه روز عاشورا، سید الشهداء علیه‏السلام به شهادت نزدیک‏تر می‏شد، افروخته‏تر می‏شد. جوانان او مسابقه می‏کردند برای این که شهید شوند. همه می‏دانستند که بعد از چند ساعت دیگر شهیدند.

همان، ج 15، 9.
4- صبر و استقامت
ناراحت و نگران نشوید، مضطرب نگردید، ترس و هراس را از خود دور کنید. شما پیرو پیشوایانی هستید که در برابر مصائب و فجایع صبر و استقامت کردند، که آنچه ما امروز می‏بینیم نسبت به آن چیزی نیست. پیشوایان بزرگوار ما، حوادثی چون روز عاشورا و شب یازدهم محرم را پشت سر گذاشته‏اند و در راه خدا یک چنانمصائبی را تحمل کرده‏اند.

 همان، ج 21، 1 و 2.
5- تجلیات عرفانی وجود مقدس امام حسین علیه‏السلام 
یکی از جنبه‏های بارز شخصیت حسین بن علی علیه‏السلام ، جنبه‏های عرفانی و ملکوتی وجود ایشان است که در کلام امام خمینی قدس‏سره مورد اشاره قرار گرفته است:
و ما که تابع حضرت سید الشهدا هستیم، باید ببینیم که ایشان چه وضعی در زندگی داشت، قیامش، انگیزه‏اش، نهی از منکر بود که هر منکری باید از بین برود. من جمله قضیه‏ی حکومت عدل، جور، حکومت جور باید از بین برود. از آن طرف وقتی که مناجاتشان را می‏بینیم، مناجاتی که در ماه شعبان هست و من در نظر ندارم که در هیچ یک از ادعیه گفته شده باشد که ادعیه مال همه‏ی ائمه است.

این دعای شعبان، مناجات شعبان، مناجات همه‏ی ائمه است و در این، مسائل بسیار هست، معارف بسیار هست و ادب این که انسان چه جور باید با خدای تبارک و تعالی مناجات کند.

. همان، ج 21، 2.

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 05:00:23
طلوع خورشید 06:24:42
اذان ظهر 11:34:32
غروب خورشید 16:44:18
اذان مغرب 17:01:48
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟