وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

نقش حیاتی استغفار در زندگی

نقش حیاتی استغفار در زندگی
زمان انتشار :
یکشنبه 16 فروردین 1394 | 01:44
به خدا سوگند هرجمعیتی که از طراوت نعمتی کامیاب باشند، این نعمت از آن ها گرفته نمی شود مگر به خاطر گناهانی که انجام داده اند، چرا که خداوند، به بندگانش ظلم نمی کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

با روشن شدن آثارسویی که انحرافات فکری و عملی در وجود انسان دارد، هر انسانی با اندک تاملی درمی یابد که لذت گناه بسیار آنی و زودگذر است، ولی آثار شوم آن یک عمر دامن گیر او می شود و زندگی مادی و معنویش را برای همیشه به خطر می اندازد؛ پس چه بهتر اگر گناهی از او سر زد بلافاصله از خواب غفلت بیدار شده و برای رهایی از نکبت های اعمال زشتش که هر آن و لحظه، جان و دل او را تهدید کرده و هستی او را به پرتگاه دره های شقاوت و نگون بختی نزدیک و نزدیک تر می سازد؛ به درگاه خدا پناه آورد و از آن ذات مهربان و آمرزنده بخواهد که از لغزش های او صرف نظر کند و قلم عفو بر جرایم اعمالش بکشد، تا ویرانی هایی که در اثر اعمال زشت و ناپسندش، در دین و دنیای او وارد گشته اصلاح فرماید؛ و نعمت هایی را که بدین خاطر از دست داده به او برگرداند؛ و دل و جان او را که به ظلمت گناه تاریک شده است، به نور توبه و مغفرت روشن سازد؛ و از عقوبت هایی که برای او درنظر گرفته است، صرفنظر فرماید.

امیرالمومنین علیه السّلام در سخن زیبایی که دل هر خفته ای را بیدار می کند، می فرماید:

« به خدا سوگند هرجمعیتی که از طراوت نعمتی کامیاب باشند، این نعمت از آن ها گرفته نمی شود مگر به خاطر گناهانی که انجام داده اند، چرا که خداوند، به بندگانش ظلم نمی کند. اگر مردم در آن هنگام که سختی و بلا بر آنان نازل شده و نعمت ها از آن ها گرفته می شود، با نیت هایی پاک و راستین، و دلهایی سرگشته و اندوهگین، به درگاه پروردگار خویش پناه آورند ( و نجات خویش را از بلا ها و ناروایی هایی که دامن گیرشان شده، بخواهند) خدا هر از دست رفته ای را به آن ها برگرداند و هر خراب شده ای را برایشان آباد کند! »

 (بحارالانوار، ج70، ص364.)

بنابراین کسانی که در مسائل دنیوی خویش گرفتار مشکلات و سختی هایی هستند، یا در مسائل معنوی و توفیقات علمی خویش عقب افتادگی هایی دارند، نباید از نقش مهم و حیاتی افکار و اعمال ناپسندشان غافل بمانند و تاثیر آن ها را در امور مادی و معنوی خود نادیده بگیرند. بلکه با توجه به آنچه گذشت و همچنین عواقب سختی که خدا برای دوستان گنهکار امیرالمومنین علیه السّلام درنظر گرفته، باید هرچه زودتر از گذشته تاریک خود پشیمان شوند، و به درگاه خدا ناله کنند و از او عذرخواهی نموده و بهترین دعا، یعنی «استغفار» را ورد زبان خویش قرار دهند تا از رحمت پروردگار، باران مغفرت و آمرزشش را بر سر و رویشان بریزد و تمام آلودگی های فکر و روح آنان را شست و شو دهد و جان و دلشان را برای درک فیوضات حق و عنایت خاصّه ولیّش امام عصر ارواحنا فداه آماده و مهیّا سازد.

استغفار پیامبر صلّی الله علیه وآله و سلّم عامل دست یابی به شفاعت کبری!

دست یافتن به مقام محمود و شفاعت کبری، برای پیامبر صلّی الله علیه وآله و سلّم  از طریق نماز شب و استغفار در سحرگاهان، به دست می آید. آنجا که خداوند خطاب به او می فرماید:

« و پاسی از شب را ( از خواب برخیز و) قرآن و نماز بخوان؛ این یک وظیفه اضافی برای توست، امید است پروردگارت تو را به مقامی درخور ستایش برانگیزد.»

گفته اند: مقام محمودی که خدا به پیامبر صلّی الله علیه وآله و سلّم عطا کرده است، به خاطر بیداری در سحر و پرداختن به تلاوت قرآن و مناجات با خدا و استغفار برای امّتش بوده است. واین همان مقام شفاعت کبری است که از مختصات آن حضرت به شمار می رود.

گویا استغفار آن حضرت در سحرگاهان برای شیعیان و دوستان امیر المومنین علیه السّلام یکی از عوامل دست یافتن آنان به شفاعت پیامبر صلّی الله علیه وآله و سلّم است و درنتیجه، رسیدن به آمرزش خداوند است. و این خود شاهدیست برای احتمال سوم در آیه مذکور.

شاهد دیگر برای این احتمال، آیه دیگری است که خداوند به صراحت به پیامبرش دستور می دهد برای گناهان امتش استغفار کند تا از عذاب آنان چشم بپوشد. آنجا که می فرماید:

« از آن ها درگذر و برایشان استغفار کن.»

(سوره آل عمران، آیه159.)

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:25
طلوع خورشید 05:45:14
اذان ظهر 12:43:13
غروب خورشید 19:41:04
اذان مغرب 19:58:58
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟