وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

شرح زيارت عاشورا(5)

شرح زيارت عاشورا(5)
زمان انتشار :
یکشنبه 19 آبان 1392 | 17:00
و جلت و عظمت مصيبتک في السموات علي جميع اهل السموات‏

بسم الله الرحمن الرحیم

وجلت و عظمت مصيبتک في السموات علي جميع اهل السموات‏

مصيبت تو در آسمان‏ها بر همه‏ي اهل آسمان‏ها بزرگ و ناگوار است.

مصيبت سيد الشهداء بر اهل آسمان‏ها

درک اين فراز از زيارت، نياز به علم ندارد، بلکه بصيرت و معرفت مي‏طلبد.

همه‏ موجودات جهان به تسبيح خداوند مشغول هستند. در آيات بسياري از قرآن، به اين مسأله تصريح شده است که در اين مقام، مناسب است به آياتي اشاره گردد:

يسبح لله ما في السماوات و ما في الأرض الملک القدوس العزيز الحکيم

آن چه در زمين و آسمان‏هاست به ستايش خدا که پادشاهي منزه و پاک مقتدر داناست مشغول‏اند.

تسبح له السماوات السبع والأرض و من فيهن و ان من شي‏ء الا يسبح بحمده و لکن لا تفقهون تسبيحهم انه کان حليما غفورا

هفت آسمان و زمين و هر چه در آن‏هاست، همه به ستايش و تنزيه خدا مشغولند و موجودي نيست جز آن که ذکرش تسبيح و ستايش حضرت اوست و ليکن شما تسبيح آن‏ها را فهم نمي‏کنيد. همانا او بسيار بردبار و آمرزنده است.

أو لم يروأ الي ما خلق الله من شي‏ء يتفيأ ظلاله عن اليمين و الشمآئل سجدا لله و هم داخرون، و لله يسجد ما في السماوات و ما في الأرض من دآبة والملائکة و هم لا يستکبرون، يخافون ربهم من فوقهم و يفعلون ما يؤمرون

آيا چشم نگشودند که ببينند هر موجودي چگونه آثار و اظله خود را به هر جانب مي‏فرستد و از راست و چپ همه به سجده‏ خدا با کمال فروتني مشغولند.

هر چه در آسمان‏ها و زمين است، از جنبندگان و فرشتگان، همه بي هيچ تکبر و با کمال تذلل، به عبادت خدا مشغولندو تمام موجودات از خدا که فوق همه‏ آن‏هاست مي‏ترسند و هر چه مأمورند اطاعت مي‏کنند.

علاوه بر آيات فراواني که در اين موضوع موجود است، هيچ استبعادي ندارد که در رثاي سيد الشهداء عليه‏السلام، اهالي آسمان متأثر باشند، چرا که گريه‏ هر موجودي بر آن حضرت عليه‏السلام، متناسب با وضعيت آن موجود است؛ به عنوان مثال، تأثر خورشيد و ماه به گرفتگي آن‏ها، و تأثر زمين به جابجايي آن و... مي‏باشد.

بر همين اساس، امام زمان عليه‏السلام، در زيارت ناحيه‏ مقدسه، چنين مي‏فرمايد:

و بکت السماء و سکانها والجنان و خزانها و الهضاب واقطارها والبحار و حيتانها و الجنان و الدانها و البيت و المقام و المشعر الحرام و الحل و الحرم

و گريه کردند آسمان و ساکنانش، بهشت و نگهبانانش، کوه‏ها و دامنه‏هايش، درياها و ماهيانش، بهشت و نوجوانانش، خانه‏ي کعبه و مقام ابراهيم و مشعرالحرام و حل و حرم.

نيز آن حضرت عليه‏السلام درباره‏ گريه کردن فرشتگان آسمان‏ها در مصيبت جدش، در زيارت ناحيه‏ مقدسه مي‏فرمايد:

السلام علي من بکته ملائکة السماء

سلام بر کسي که فرشتگان آسمان بر او گريه کردند.

بنابراين چون عالم داراي شعور و درک و حرکت است و گردش آسمان، حرکت زمين، ريزش باران، حرکت ابر و... همه در اطاعت امر پروردگار متعال است، اگر انسان اهل دل و معنا باشد، درمي‏يابد که باطن موجودات همه هوشيار و تسبيح گوي خالق هستي هستند.

به همين دليل، عالم در مصيبت ولي خدا، به سوگ و ماتم نشست؛ چرا که مصيبت بر پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و ائمه معصوم عليهم‏السلام، شکافي را در عالم به وجود آورد که بر همه عالم سخت است.

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 05:00:23
طلوع خورشید 06:24:42
اذان ظهر 11:34:32
غروب خورشید 16:44:18
اذان مغرب 17:01:48
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟