وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

سوره یوسف، شرح حال یوسف زمان ما

سوره یوسف، شرح حال یوسف زمان ما
زمان انتشار :
شنبه 31 فروردین 1398 | 19:08
مفهوم غیبت به معنای پنهانی بودن هویت فرستاده الهی برای تدبیر حفظ جان و فراهم شدن امکان ادای وظیفه و مأموریت و مشیت و خواست الهی در بسیاری از قصص قرآن قابل بازشناسی است...

به نام خدا

سوره یوسف، شرح حال یوسف زمان ما

مفهوم غیبت به معنای پنهانی بودن هویت فرستاده الهی برای تدبیر حفظ جان و فراهم شدن امکان ادای وظیفه و مأموریت و مشیت و خواست الهی در بسیاری از قصص قرآن قابل بازشناسی است.

ابراهیم، یوسف، ذوالقرنین، خضر، موسی و عیسی علیهم السلام همگی در دوره ای از زندگانی، از قوم خود غایب بودند.

 تدبر در داستان غیبت هر یک از آنان، از حقایق بسیاری درباره غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف پرده بر می دارد؛ حقایقی چون مفهوم غیبت، عامل غیبت، مکان غیبت، وظیفه امام غایب و وظیفه منتظران و شرایط ظهور.

حال بر آنیم تا شباهت های غیبت حضرت یوسف علیه السلام را با غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان نماییم.

خداوند متعال در آغاز سوره یوسف، سرگذشت یوسف علیه السلام و برادرانش را آیت ها و نشانه هایی برای جویندگان حقیقت می خواند.

در روایات اهل بیت  غیبت حضرت یوسف علیه السلام نشانه ای برای غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و داستان حضرت یوسف علیه السلام درسی برای منتظران او خوانده شده است.

 با تدبر در آیات این سوره حقایقی درباره غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف کشف می گردد.

فقط اگر او بخواهد

برادران یوسف  علیه السلام از نوادگان و فرزندان پیامبران بودند و یوسف  علیه السلام را فروختند، در حالی که برادران او بودند و آنها یوسف علیه السلام را نشناختند تا زمانی که او به آنها گفت:من یوسف هستم.

مردم این امت، منکر نمی شوند زمانی را که خداوند خواسته باشد حجتش مخفی باشد، در آن زمان یوسف علیه السلام در مصر بود و بین او و پدرش 18 روز فاصله بود، اگر خدا می خواست که یوسف علیه السلام شناخته شود، قادر بود.

 همانگونه هنگامی که بشارت زنده بودن یوسف علیه السلام به یعقوب علیه السلام داده شد، به خدا قسم که یعقوب و فرزندانش آن راه را 9 روزه رفتند تا به یوسف رسیدند.

ما شیعیان همچون برادران یوسف علیه السلام ، اماممان را در چاه غفلت خویش افکندیم.

 ما از او غافل و او به حال ما آگاه است.

برادران یوسف علیه السلام روزی به کرده خود آگاه شدند، اما وای به حال روزی که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ندای " أنا المهدی" را سر دهند و ما هنوز در خواب غفلت مانده باشیم و منکر امامت ایشان بگردیم

مردم منکر این واقعیت نمی شوند که خداوند همان کاری را که با یوسف علیه السلام نمود، که برادرانش هم او را نمی شناختند، همان کار را با حجت خویش انجام دهد و حجت خدا در بازارها رفت و آمد کند، ولی مردم او را نشناسند تا آنکه خداوند به او اجازه دهد تا خود را به مردم معرفی کند، همانطور که به یوسف علیه السلام اجازه داده شد و یوسف علیه السلام به برادران خود گفت:

آیا دانستید که با یوسف علیه السلام و برادرش بنیامین در زمانی که جاهل بودید، چه کردید؟ آنها گفتند: آیا تو یوسف علیه السلام هستی؟ گفت:من یوسف علیه السلام هستم و این هم برادرم است.

 منتخب الأثر، صفحه97

امان از لحظه غفلت

روایت فوق از امام صادق علیه السلام می باشد. و چه زیبا این روایت تنهایی و غربت حضرت را در میان شیعیانشان ترسیم می نماید. این روایت به ما نشان می دهد که ما شیعیان همچون برادران یوسف علیه السلام ، اماممان را در چاه غفلت خویش افکندیم.

ما از او غافل و او به حال ما آگاه است.

برادران یوسف علیه السلام روزی به کرده خود آگاه شدند، اما وای به حال روزی که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ندای "أنا المهدی" را سر دهند و ما هنوز در خواب غفلت مانده باشیم و منکر امامت ایشان بگردیم.

شباهت های داستان دو یوسف

بنا بر آیه پانزدهم سوره یوسف، غیبت آن حضرت از دل چاه و در پی حسادت و توطئه برادرانش، آغاز می شود. غیبت حضرت یوسف علیه السلام از خویشاوندان و حتی پدر ایشان که یکی از انبیاء الهی بود، صورت گرفت.

اما با این غیبت از مقام حجت خدا بودن، پایین نمی آمد.

غیبت حضرت یوسف علیه السلام شباهت هایی به غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دارد. یکی از آن شباهت ها مکان غیبت کردن بوده است.

برادران حضرت یوسف علیه السلام، ایشان را در چاه انداختند و غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز از سرداب آغاز شد.

غیبت بدین ترتیب بود که در شهری که خانه پدرش در آنجا بود یعنی شهر سامرا، برای خانه ها سرداب هایی می ساختند تا خود را در گرمای تابستان، از گرما حفظ کنند.

 مأموران بنی عباس زمانی که متوجه شدند که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در سرداب خانه پدرش به سر می برد، در سرداب را بستند تا امام را از بین ببرند.

 همانند برادران حضرت یوسف علیه السلام که ایشان را در چاهی انداختند که احدی از آن مسیر عبور نمی کرد اما همان خداوندی که حیله آنها را از کار انداخت و حضرت یوسف علیه السلام را نجات داد، همان خداوند نیز، حیله بنی عباس را نابود کرد، به طوریکه کور شدند و خداوند متعال بر چشمان آنها پرده افکند تا خروج حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را نبینند.

مانند جدش رسول الله صلی الله علیه و آله که بر دیده قریش، که نقشه قتل او را کشیده بودند، پرده افکند و آن حضرت از میان آنها خارج شد و به مدینه هجرت کرد.

خداوند همان کاری را که با یوسف علیه السلام نمود، که برادرانش هم او را نمی شناختند، همان کار را با حجت خویش انجام دهد و حجت خدا در بازارها رفت و آمد کند، ولی مردم او را نشناسند تا آنکه خداوند به او اجازه دهد تا خود را به مردم معرفی کند، همانطور که به یوسف علیه السلام اجازه داده شد.

درسی از سوره یوسف برای منتظران

حضرت یعقوب علیه السلام با اینکه پیامبر بود ولی در فراق حضرت یوسف علیه السلام گریه ها می کرد، حضرت یعقوب علیه السلام  می دانست که حضرت یوسف علیه السلام در سلامتی به سر می برد و می دانست که فرزندش در کاخ عزیز مصر در آسایش است، ولی در فراقش گریه می کرد؛ قرآن با مثال زدن داستان حضرت یعقوب علیه السلام و حضرت یوسف علیه السلام به ما یاد می دهد که در زمان غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چطور حضرت را یاری دهیم و چگونه بر غربت و فراق و تنهایی حضرت با سوز دل بگرییم.

یکی از وظایف ما شیعیان در زمان غیبت این است که دائماً به یاد امام زمانمان باشیم و دعا برای فرج ایشان را هرگز فراموش نکنیم.

چرا که ما در روایات رسیده از حضرت مهدی علیه السلام خوانده ایم که

برای فرج من دعا کنید تا برای سلامتیتان دعا کنم.

اللهم بلِّغ مولای صاحب الزمان صلوات الله علیه

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:06:36
طلوع خورشید 05:40:59
اذان ظهر 12:40:05
غروب خورشید 19:39:14
اذان مغرب 19:57:14
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟