وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

سلام به ارباب از خانه سادات خوشرو

سلام به ارباب از خانه سادات خوشرو
زمان انتشار :
شنبه 21 آذر 1393 | 20:16
مشاهده خيمه حسيني همراه با پرچم‌هاي سياه و سبز بر فراز منزلي كوچك اما با صفا در خيابان ابوحامد كرمان بار ديگر يادآور ايام سوگواري و عزاداري مردم كرمان براي خامس آل عبا علیه السلام است.اين خيمه متعلق به مجلس روضه منزل سيد خوشرو است...

بسم الله الرحمن الرحیم

اباتهای قدیمی (کوچه های تنگ و مسقف) سال ها خانه ای را در خود جا داده است که هر سال از ابتدای محرم بر عزای حسین علیه السلام می گرید و به مدت 14 روز میزبان عزاداران حسینی است خانه ای خشت و گلی با سقف های گنبدی و اتاقهایی که دور تا دور حیاط قرار گرفته اند.

خیلی ها در این سال ها برای عزادرای بر امام حسین علیه السلام به این خانه آمده اند و رفته اند اما عضو ثابت این عزاداری 4 شمشاد همیشه سبز دور تا دور حوض سنگی وسط حیاط خانه است البته شاید شمشادها به یاد نیاورند مرحوم سید حسین خشرو جد بزرگ این خانواده را که در واقع بنیانگذار این مراسم بود.

ولی قطعا این شمشادها به یاد دارند مرحوم سید محمد خوشرو را آن هنگام که به دعوت آخرین هیات عزاداری ظهر عاشورا به احترام ارباب و سینه زنان ارباب عمامه از سر بر می داشت و روی منبر می ایستاد و روضه وداع آقای تشنه لب را می خواند و اشک می ریخت.

در این 14 روز خیمه عزاداری بر ستون های آن برافراشته می شود، ساعت 2 نیمه شب عاشقان حسینی چه در سرمای زمستان و چه در گرمای تابستان درب منزل صف می کشند تا درب منزل باز شود و چند نفر با بسته های نان و پنیر و گردو از میهمان اهل بیت پذیرایی می کنند ظرف چند دقیقه همه اتاق ها و حیاط مملو از جمعیت می شود در خانه را می بندند و بقیه جمعیت در سابات ها می نشینند.

یک ساعت تا اذان صبح باقی است و به نماز شب ایستادن مردم در سحرگاهان در این خانه تماشایی است نمازی که سرشار از عشق و معنویت است.

الله اکبر و الله اکبر، نماز جماعت به امامت حاج آقا مهدی نمازیان خوانده می شود و مداح اهل بیت بینش بینا و فرزندش قبل از زیارت عاشورا برای شفای بیماران سوره حمد و برای شادی روح اموات فاتحه ای قرائت می کنند اغلب افراد حاضر در جلسه به احترام سالار شهیدان می ایستند زیارت عاشورا خوانده می شود اینجاست که دل تا حرم مظلوم کربلا، تا حرم علمدار حسین علیه السلام پرمی کشد و حاجتمندان و آرزومندان حرمش ناله یا حسین سر می دهند و با هم می گویند حسین آرام جانم حسین روح و روانم... .

ماهی های قرمز حوض، شمشادها، خیمه و منبر با مردم و مداح هم صدا می شوند و از منزل سادات خوشرو سلام به ارباب می دهند و می گویند السلام علیک یا اباعبدالله و ... .

بنا بر رسم هیشگی حجت الاسلام و المسلمین فاطمی قبل از اتمام زیارت عاشورا چند دقیقه ای با نوای گرمش عاشقان حسینی را کربلایی می کند.

در این جمع پیرمرد ها، پیرزن ها، جوانان و نوجوانان زیادی به چشم می خورند اما زیباتر از همه زنان با کودکان شیرخوار هستند که از هم اکنون می خواهند کودکانشان را با ذکر یا حسین آشنا کنند بعد از زیارت عاشورا دعای علقمه نیز قرائت می شود.

بزرگ این خاندان آقا سید رضای خوشرو با موی و محاسن سپید با وقار و متانتی که در چهره ایشان مشهود است جلوی درب ورودی زنانه به نشانه احترام به میهمانان سرور شهیدان روی صندلی می نشیند و قطعا اگر عشق و ارادت به اهل بیت نبود نمی شد در سرمای سخت زمستان، در این سابات قدیمی و با این سن بالا، خوش امد گوی مردم بود

تا سال 88 بزرگ این خاندان مرحوم آقا سید محمد خوشرو نیز جلوی درب ورودی مردانه به عزاداران خوش آمد می گفت بعد از فوت ایشان سید محمد نوه اش با کمک بقیه این خیمه را برپا می کند و به جای پدر بزرگش درب منزل به خوش آمدگویی عزاداران می پردازند که پای صحبت های او می نشینم.

حجت الاسلام و المسلمین سید"محمد خوشرو" در ابتدای این گفت و گو  می گوید: این مجلس از زمان جد ما سید حسین خوشرو پابرجاست وی در سال 1336 فو ت کرده اند و از آن زمان تا سال 88 فرزند ایشان سید محمد که در واقع پدربزرگ من هستند این مسوولیت را برعهده می گیرند و تا به امروز تقریبا قدمت این مجلس حدود 90 سال است.

وی ادامه می دهد: در گذشته مراسم به این راحتی برگزار نمی شد و حتی عده ای قصد برچیدن آن را داشتند و در جو و فضای خفقانی که رضاخان ایجاد کرده بود بدون هیچ دستگاه صوتی پنهانی برگزار می شد اما در همان فضایی خفقان نیز جمع کثیری برای مراسم حضور می آوردند.

وی به بیان خاطره ای از سید حسین می پردازد و می گوید: زمان سید حسین فردی عمامه ایشان را در بازار از سر وی بر می دارد که به دل درد شدیدی مبتلا می شود و تا زمانی که آقا سید حسین در منزل این فرد برایش دعا نکرده بود شفا نمی یابد.

حجت الاسلام و المسلمین خوشرو می افزاید: خیمه همه ساله چند روز قبل از ماه محرم برپا می شود تا از اول محرم به مدت 14 روز پذیرای عزاداران حسینی باشد و می توان گفت: از زمانی که محرم تمام می شود تا اول محرم سال آینده تلاش و کار  برای برپایی این مراسم ادامه دارد و اوج این تلاش از زمان برپایی این خیمه است.

وی تصریح می کند: بر طبق رسم همیشگی دو قرآن قدیمی که در تربت اعلای امام حسین علیه السلام قرار دارد به دو پایه چوبی خیمه متصل و خیمه برافراشته می شود و گوشت قربانی پخش می شود.

حجت الاسلام والمسلمین خوشرو در ادامه به بیان خاطره ای می پردازد و می گوید: در یکی از مراسم طناب خیمه بر اثر باد شدید پاره و یکی از پایه های چوبی جلوی منبر از محل خود خارج می شود و در هوا می چرخد و بر لب یکی از تالارها قرار می گیرد

و دوباره به محل اولیه خود باز می گردد بدون اینکه به کسی آسیب برسد و این نشان می دهد که امام حسین علیه السلام  خودشان به این مراسم عنایت دارند.

وی یادآور می شود: در ابتدا این مراسم به گونه دیگری برگزار می شد به این نحو که به جای 14 روز، در ایام فاطمیه و محرم در این خانه مردم برای امام حسین علیه السلام عزادرای می کردند و بعد هم آش حسین(آبگوشت و آش) بین مردم توزیع  می شد اما به مرور زمان با توجه به اینکه مردم از ساعت دو نیمه شب پشت درب منزل حضور می یافتند تا اینکه درب باز شود و داخل بیایند بنابراین صبحانه ای شامل نان محلی، پنیر و گردو برای افراد تهیه می شود.

حجت الاسلام و المسلمین خوشرو تصریح می کند: در زمان جد ما سید حسین، در خانه دیگری این مراسم برگزار می شد وقتی که سید محمد فرزند ایشان(پدر بزرگ من) ازدواج می کند این خانه را سید حسین برایشان خریداری می کنند و از آن زمان به بعد مراسم در این محل برگزار می شود.

وی می گوید: این دومین خیمه است که بر ستون های این خانه برافراشته می شود اولین خیمه سفید رنگ بود که بر اثر مرور زمان پوسیده شده است و خیمه ای که هم اکنون مشاهده می کنید به عنوان دومین خیمه در این عزا خانه است.

حجت الاسلام والمسلمین خوشرو می افزاید: حدود 30 نفر از آقایان و خانمها در این 14 روز در کنار نوه ها، دختران و پسران خانواده خوشرو با یکدیگر همکاری می کنند تا این مجلس برگزار شود یکی چایی می ریزد، دیگری فرش ها را پهن می کند و هر کس عهده دار مسولیت خاصی در این مدت است.

وی می گوید: آقا سید رضا عموی من در حال حاضر بزرگ این خاندان محسوب می شود وی 79 سال سن دارد و در حال حاضر بجز ایشان و من در این خانواده کسی مبلس به لباس روحانیت نیست که از عنایات خداوند متعال همین بوده است که بنده به ملبس به لباس روحانیت شده ام.

حجت الاسلام والمسلمین خوشرو در ادامه مطلب فوق می افزاید: پدربزرگم سید محمد به من امر کردند که دنبال این کار باشم و از زمان نوجوانی مشغول به تحصیل در دروس طلبگی شدم قبل از سال 88 لباس روحانیت بر تن نداشتم از سال 88 پدربزرگم سید محمد که در بستر بیماری بودند مرا به لباس روحانیت ملبس کردند و توصیه و تاکید بر برپایی این مراسم داشتند.

وی می گوید: این مجلس متعلق به مردم است و با نذورات آنها همه ساله برگزار می شود پدربزرگم یکسال عاشقانه زندگی می کردند بخاطر این 14 روز و بعد از فوت ایشان هم مراسم با همان روال قبلی در حال برگزاری است.

حجت الاسلام والمسلمین خوشرو تعداد عزاداران حسینی در این خانه را که سحرگاه هر روز به قرائت زیارت عاشورا می پردازند چند هزار نفر ذکر و تصریح می کند: افراد زیادی روزانه در این مراسم شرکت می کنند که در ایام تاسوعا و عاشورا قابل شمارش نیست.

وی یکی از اقدامات ارزنده در محرم سال جاری را در این 14 روز توزیع جز قرآن ذکر و تصریح می کند: در شش روز اول محرم پنج بار قرآن قرائت و ثواب آن به 14 معصوم، شهدا و اموات هدیه شده است و تا پایان مراسم این اقدام ادامه دارد.

 

مشاهده خيمه حسيني همراه با پرچم‌هاي سياه و سبز بر فراز منزلي كوچك اما با صفا در خيابان ابوحامد كرمان بار ديگر يادآور ايام سوگواري و عزاداري مردم كرمان براي خامس آل عبا علیه السلام است.

اين خيمه متعلق به مجلس روضه منزل سيد خوشرو است.

نويسنده كتاب "محله و مسجد خواجه‌خضر كرمان" در اين كتاب مي‌نويسد: اين مجلس در نيمه اول محرم هر سال با شركت گروه كثيري از شيفتگان اهل بيت عصمت و طهارت علیه السلام تشكيل مي‌گردد.

محمد دانشور كتاب خود مي‌نويسد: "باني اين مجلس سوگواري با شكوه خطيب و واعظ حجت‌الاسلام و المسلمين حاج سيدمحمد خوشرو مي‌باشد و نظر به اينكه در اين مجلس تعزيه‌داري صبح‌ها زيارت عاشورا و سپس روضه شروع مي‌شود معمولا اكثر شركت‌كنندگان در اين مجلس از نيمه‌هاي شب به منزل مزبور مراجعه و نماز صبح را به امامت باني فعلي مجلس اقامه مي‌كنند و پس از آن زيارت عاشورا خوانده و به استماع روضه مي‌نشينند."

شركت‌كنندگان در اين مجلس نه تنها مردم كرمان بلكه مردم شهرستانها و روستاهاي تابعه مي‌باشند و در ايامي كه اين مجلس برگزار مي‌شود بويژه ايام تاسوعا و عاشورا به علت كثرت شركت‌كنندگان علاوه بر منزل، كوچه‌هاي اطراف و حتي فضاي سبز نزديك آن مملو از جمعيت عزاداران حسيني مي‌شود.

دانشور مي‌افزايد: از نظر مردم كرمان مجلس روضه سيدخوشرو با توجه به معنويتي كه دارد دارالسياده و دارالشفاست.

او مي‌گويد: دردمندان براي كسب عافيت و رفع آلام خويش به مجلس سوگواري مزبور مراجعه مي‌كنند.

وي در مورد سابقه تاريخي برگزاري مجالس عزاداري در اين خانه مي‌نويسد:

"بنيانگذار اين مجلس تعزيه مرحوم آقاسيدحسين خوشرو است كه از سادات جليل القدر و مورد احترام قاطبه مردم كرمان بوده و از حدود سال ۱۳۰۰هجري شمسي اين مجلس عزاداري را در خانه‌اي حدود منزل فعلي كه هنوز هم باقي است تشكيل مي‌داد

سالخوردگان درباره مراتب اخلاص سيدحسين خوشرو نسبت به خاندان نبوت و امامت بويژه سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين علیه السلام و همچين معنويت مجلس تعزيه‌داري كه در منزل او تشكيل مي‌شد، ماجراهاي شنيدني نقل مي‌كنند.

دانشور در اين كتاب به نقل ماجرايي از اين معنويت پرداخته و از قول پيرزن متديني مي‌نويسد: "در سالهاي بسيار دور به كربلا رفتم و در يكي از روزهاي ماه محرم با جمعي از ديگر زوار كرماني در حرم حضرت امام‌حسين علیه السلام مشغول زيارت بوديم، موضوع معنويت و تاثير روضه و عزاداري منزل خوشرو به ميان آمد يكي از زوار بدون مقدمه گفت: خوشا به حال كساني كه در چنين ايامي در منزل آقاي خوشرو مشغول عزاداري حضرت سيدالشهدا هستند، من گفتم تو الان در خود حرم حضرت سيدالشهدا مشغول عزاداري و زيارت هستي و آيا قداست و معنويت منزل آقاي خوشرو زيادتر از حرم حضرت‌امام حسين است كه شما چنين حرفي را مي‌زني او جواب داد خير من از اين جهت اين مطلب را بيان كردم كه در مجلس روضه منزل آقاي خوشرو بود كه من متوسل شدم و برات زيارت قبر حضرت سيدالشهدا را گرفتم و معتقدم كه روضه منزل خوشرو آنقدر بي‌ريا و داراي معنويت است كه كمتر كسي است كه با خلوص نيت براي عزاداري و گرفتن حاجت در مجلس روضه ايشان شركت كند و حاجت روا نشده از منزل مزبور خارج شود."

به روايت تاريخ منزل خوشرو ابتدا متعلق به شخصي به نام داراب زرتشتي بوده كه وي در دوران زندگي خويش در كارهاي خير فعال و از ارادتمندان حضرت سيدالشهدا بوده است.

پس از مرگ وي، خانه مزبور را ورثه‌اش در حدود سال ۱۳۲۴هجري شمسي به خوشرو فروختند.

اين مكان هم اكنون محل عزاي خامس آل عبا علیه السلام و ملجا و ماوايي براي شيفتگان و علاقمندان خاندان نبوت و عصمت و طهارت علیه السلام است.

اين منزل با همه عظمت و شكوهش موقوفه خاصي ندارد بلكه هزينه‌هاي آن توسط شخص آقاسيدمحمد خوشرو و همچنين از محل نذوراتي كه در ايام سوگواري و در طول مدت سال علاقمندان و معتقدان به روضه منزل سيدخوشرو اهدا مي‌كنند تامين مي‌شود.

در روز تاسوعا و عاشورا كليه دسته‌هاي سينه زني و عزاداري مراسم خود را از تكيه‌ها، مسجدها و حسينيه‌هاي محله‌هاي خود آغاز و آن را به خانه قديمي اما با صفاي آقا خوشرو ختم مي‌كنند.

ساعاتي قبل از ظهر تاسوعا و عاشورا دسته‌هاي عزاداري يكي‌يكي وارد اين منزل مورد احترام شده و مداح دسته لحظاتي را به نوحه‌خواني اختصاص مي‌دهد و ساير اعضاي دسته هم به همراه حاضران در مجلس به عزاداري مي‌پردازند.

پس از آن نوبت به دسته‌هاي ديگر مي‌شود بطوري كه به جرات مي‌توان گفت:

اختتام كليه مراسم عزاداري در اين دو روز زير خيمه منزل آقاي خوشرو برگزار مي‌شود.

مرحوم آقاسيدحسين خوشرو در سال1257هجري شمسي متولد شد و در سن  69

بدرود حیات گفت. با توجه به اينكه دفن اشخاص در داخل شهر ممنوع بود نظر به احترام و موقعيت معنوي اين سيد جليل‌القدر جسد او در نزديكي منزلش پشت ايوان تاريخي قبه سبز كرمان به خاك سپرده شد.

علاوه بر روضه منزل خوشرو، آئين‌هاي ويژه محرم در برخي منازل كرمان از رونق و صفاي خاصي نسبت به ساير مكانها برخوردار است كه از جمله اين منازل مي‌توان به خانه‌هاي وقفي خانقاهي‌ها، يخداني‌ها، حاج غلامحسين و حاج ملاعلي متقي، حاج محمدحسن سيمكي و حاج ماشاء‌الله نظري اشاره كرد.

به روايت محمد دانشور در كتاب "محله و مسجد خواجه خضر كرمان"، زرتشتيان كرماني با توجه به اينكه حضرت امام حسين علیه السلام، شهربانو دختر يزدگرد پادشاه ايران زمين را به همسري خويش مفتخر فرمودند بدين مناسبت نسبت به آن حضرت احترام خاصي قائلند.

آنان به‌همين جهت در ايام سوگواري شهادت حضرت امام حسين علیه السلام به نحو مقتضي مراتب اعتقاد و احترام خويش را به آن حضرت ابراز مي‌دارند.

در پایان این گزارش از خانواده خوشرو به ویژه آقای سید رضا، سید محمد و همه کسانی که در برپایی این مراسم خالصانه حرکت می کنند التماس دعا برای گشایش امورات دنیوی و اخروی داریم.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 05:02:03
طلوع خورشید 06:26:26
اذان ظهر 11:36:00
غروب خورشید 16:45:32
اذان مغرب 17:03:02
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟