وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

سر تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها

سر تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها
زمان انتشار :
دوشنبه 5 فروردین 1392 | 14:16
سر تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها

احمد بن الحسن القطان از ابو سعید حسن بن علی بن الحسین السکری ازحکم بن اسلم از ابن علیه، از حریری ازابی الورد بن تمامه، از علیعلیه السّلام، حضرت به مردی از قبیله بنی سعد فرمود:خبر بدهم تورا از خود واز فاطمه؟ او نزد من بود وحال آنکه محبوبترین افراد نزد اهلش بود، با مشک آنقدر آب کشید تا اثر آن در سینه اش ماند وآنقدر با آسیا گندم وجو آرد نمود تا دستهایش پینه بست وبه قدری خانه را روفت تا لباسهایش غبار آلود گشت وبه اندازه ای آتش زیر دیگ افروخت تا جامه اش از دود سیاه گردید .

لذا از ناحیه این امورضررشدید وچشمگیری به آن مخدره رسید. به آن بانو پیشنهاد کردم نزد پدرش رفته وازحضرتش درخواست خادمی کند که نیازمندی هایش را برطرف نموده وبدین ترتیب از این اعمال وکارها بر کنار بماند. فاطمه سلام الله علیها نزد نبی اکرم صلّی الله علیه آله وسلّم رفت تا خواسته اش را به عرض آن حضرت برساند محضر پیامبرصلّی الله علیه آله وسلّم که رسید جماعتی را در خدمت آن سرور دید از بازگو نمودن حاجتش حیاء نمود وبدون این که اظهاری کند.

بازگشت، نبی اکرم صلّی الله علیه آله وسلّم دانستند که فاطمه سلام الله علیها حاجتی داشت سپس امیر المؤمنین فرمودند: فردا صبح رسول اکرم صلّی الله علیه آله وسلّم به خانه ما آمدند وما زیر لحاف بودیم.

حضرت با صدای بلند فرمود: سلام بر شما ای اهل بستر. ما ساکت مانده و به خاطر موقیعت مکانی حیاء نمودیم .سپس فرمود :سلام بر شما،باز ساکت ماندیم ،برای مرتبه سوم فرمود :سلام بر شما ،ما ترسیدیم اگر جواب ندهیم حضرت برگردند واین در حالی بود که حضدتش سه بار سلام کرده بودند لاجرم اگر اذن به جنابش داده نمی شد بر می گشتند، از این رو عرض کردم : وعلیک السلام یا رسول الله اخل شوید،پس آن سرور بالی سر ما نشستند، بعد فرمود: ای فاطمه: دیروزچه حاجتی داشتی؟امیرالمؤمنین علیه السّلام ،می فرماید: ترسیدم اگرپاسخ ندهم آن حضرت بایستد وبروند لذا سر از زیر لحاف بیرون آورده عرضه داشتم: یا رسول الله ،من خبر خواهم داد .

فاطمه آن قدر با مشک آب کشیده که اثر آن روی سینه اش مانده وبه قدری دست به آسیا کشیده که دستهایش پینه بسته وبه اندازه ای خانه جاروب کرده که لباسهایش غبار آلود گردیده وبه واسطه کثرت افرختن آتش زیر دیگ جامه هایش از دود سیاه گردیده است.

 لذا من به او پیشنهاد کردم نزد پدر برو از آن حضرت خادمی که تو را کفایت کند طلب نما تا به این اعمال مبادرت نورزی. رسول خدا صلّی الله علیه آله وسلّم فرمودند: آیا چیزی را که از خادم برای شما بهتر است به شما یاد بدهم؟ هر گاه خواستید بخوابید سی وسه مرتبه تسبیح وسی وسه بار تحمید وسی چها با تکبیر بگویید .پس فاطمه سلام الله علیها سر را از زیر لحاف بیرون آورده وگفتند: از خدا ورسولش راضی شدم عبارت را سه دفعه تکرار کردند .

.(سؤالات ما شامل 313سؤال پیرامون مسائل اعتقادی،کلامی ،فقه،نفصیری ،و تاریخی از حسین نهرانی ،ص941)

چرا تسبیح حضرت زهرا (سلام الله علیها) سنت شد؟

حضرت علی علیه السّلام می فرمایند: روزی رسول خدا(صلّی الله علیه وآله وسلّم) در منزل ما بودند، فاطمه سلام الله علیها درباره کارهای خانه از ایشان تقاضای کنیز کرد، پیامبر (ص) به او فرمود: آیا بهتر از کنیز می خواهی؟ من به فاطمه سلام الله علیها واهم .

پیامبر صلّی الله علیه وآله وسلّم فرمود: در هر روز 33 بار خدا را تسبیح کن ، و 33 بار خدا را حمد کن ، و 34 بار تکبیر بگو ، که این صد تسبیح در زبان است وموجب هزار پاداش در میزان(ترازوی اعمال ) می گردد.

ای فاطمه اگر این تسبیحات را در هر روز بامداد بگویی ، خداوند امور و مقاصد دنیا و آخرت دنیا را کفایت می نماید.

هزارو یک سؤال ار علی سالک

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:40:57
طلوع خورشید 06:06:20
اذان ظهر 12:44:07
غروب خورشید 19:21:30
اذان مغرب 19:38:10
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟