وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

روز قدس

روز قدس
زمان انتشار :
پنج شنبه 2 مرداد 1393 | 17:19
در اولين ماه رمضان، پس از پيروزى انقلاب، امام خمينى(ره) كه از ابتداى قيام، عليه رژيم پهلوى و آمريكا از آزادى فلسطين و مردمش دفاع میكردند آخرين جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام كردند تا مسلمانان، آزادگان و مستضعفان جهان، در اين روز نداى آزادى قدس را عليه مستكبران سر دهند و با تظاهرات و راهپيمايى و هر گونه اقدام ممكن، به جهاد برخيزند.

بسم الله الرحمن الرحیم
در اولين ماه رمضان، پس از پيروزى انقلاب، امام خمينى(ره) كه از ابتداى قيام، عليه رژيم پهلوى و آمريكا از آزادى فلسطين و مردمش دفاع میكردند آخرين جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام كردند تا مسلمانان، آزادگان و مستضعفان جهان، در اين روز نداى آزادى قدس را عليه مستكبران سر دهند و با تظاهرات و راهپيمايى و هر گونه اقدام ممكن، به جهاد برخيزند.

اين اقدام مهم و تاريخى حضرت امام(ره) اولاً براى زنده نگه داشتن مسأله فلسطين و جلب توجه مسلمين و دولت‏هاى اسلامى و خطر صهيونيسم بود و ثانياً عكس العمل ناشى از بصيرت و غيرت اسلامى، در برابر خيانت‏هاى سازشكارانه برخى دولت‏هاى عربى مانند انور سادات بود.

دولت مصر يكى از كشورهاى پشتيبان فلسطين بود و به همراهى سوريه، ساليان سال به جنگ و ستيز با صهيونيست‏ها می‏ پرداخت؛ اما بعداً به ابتكار و حمايت آمريكا، در سال 1978 به انور سادات، رئيس جمهور وقت مصر به طور يكجا نه در كمپ ديويد آمريكا صلحى را با صهيونيست‏ها به امضا رساند و نه تنها عملاً مصر را از گردونه درگيرى با دشمن صهيونيستى خارج كرد؛ بلكه بهانه خوبى براى ساير دولت‏هاى كشورهاى اسلامى در سستى و بى تفاوتى نسبت به مسأله مردم مظلوم فلسطين شد. خداوند سبحان خروج مصر را به واسطه پيروزى انقلاب اسلامى در ايران به رهبرى امام خمينى جبران فرمودند. امام در 16 مرداد 1358 در پيام مهمى براى اعلام روز قدس، فرمود:
من در طى ساليان دراز خطر اسرائيل غاصب را گوشزد مسلمين نمودم كه اكنون اين روزها به حملات وحشيانه خود به برادران و خواهران فلسطينى شدت بخشيده است و به ويژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطينى پياپى خانه و كاشانه ايشان را بمباران می‏كند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت‏هاى اسلامى، می‏خواهم كه براى كوتاه كرده دست اين غاصب و پشتيبانان آنان به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت میكنم آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را  كه از ايام قدر است و می‏تواند تعيين كننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد به عنوان روز قدس انتخاب و طى مراسمى همبستگى بين‏ المللى مسلمانان را در حمايت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمايند. از خداوند پيروزى مسلمانان را بر اهل كفر خواستارم.

صحيفه نور، ج 8، ص 229
و در پيام ديگرى می‏فرمايد:
روز قدس يك روز جهانى است، روزى نيست كه فقط اختصاصى به قدس داشته باشد روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است.

روز مقابله ملت‏هايى است كه در زير فشار ظلم آمريكا و غيرآمريكا بودند ... روزى است كه بايد مستضعفين مجهز بشوند در مقابل مستكبرين، و دماغ مستكبرين را به خاك بمالند ... روز قدس روز اسلام است، روز قدس، روزى است كه اسلام را بايد احيا كرد و احيا بكنيم و قوانين اسلام در ممالك اسلامى اجرا بشود.

روز قدس روزى است كه بايد به همه ابر قدرت‏ها هشدار بدهيم كه اسلام ديگر تحت سيطره شما به واسطه اعمال خبيث شما واقع نخواهد شد.

روز قدس، روز حيات اسلام است. بايد مسلمين به هوش بيايند، بايد بفهمند قدرتى را كه مسلمين دارند، قدرت‏هاى مادى، قدرت‏هاى معنوى مسلمين كه يك ميليارد جمعيت هستند و پشتوانه خدايى دارند و اسلام پشتوانه آنها است و ايمان پشتوانه آنهاست  از چه بايد بترسند؟ ... اسلام دين خدا است و بايد در همه اقطار، اسلام پيشروى كند.

 روز قدس، اعلام يك همچو مطلبى است.اعلام اين مطلب است كه مسلمين به پيش؛ براى پيشرفت در همه اقطار عالم. روز قدس فقط روز فلسطين نيست، روز اسلام است، روز حكومت اسلامى است. روزى است كه بايد جمهورى اسلامى در سرتاسر كشورها، بيرقش افراشته شود.

روزى است كه بايد به ابرقدرت‏ها فهماند كه ديگر آنها نمی‏ توانند در ممالك اسلامى پيشروى كنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم می‏دانم. روزى است كه بايد ما، تمام قواى خودمان را مجهز كنيم و مسلمين از آن انزوايى كه آنها را كشانده بودند، خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بايستند ...

همان، ج 5، ص 286
دستاوردها
اعلام روز جهانى قدس از سوى حضرت امام(ره) و گسترش اين مسأله به ساير كشورهاى اسلامى، فلسطين را از مسأله‏اى داخلى بودن، خارج و آن را به عنوان يكى از مهم‏ترين مسائل جهان اسلام، تبديل كرد.

اين مسأله باعث آگاهى، بيدارى و اتحاد جهان اسلام، در قبال اهداف شوم آمريكا و صهيونيسم بين ‏الملل شد و افكار عمومى جهان اسلام را به كانون اين توطئه‏ ها، سوق داد.
اين موضوع و اهتمام حضرت امام(ره) به موضوع فلسطين، در داخل آن كشور نيز داراى تأثيرات بسيار ارزنده‏اى بود؛ پس از دهه هاى 50 تا 70 كه اسلام از صحنه فلسطين خارج بود - مجدداً مسأله فلسطين به مركزيت نهضت اسلامى معاصر منتقل شد و با اين پشتوانه جديد، به مقابله با پديده اسرائيل رفت.شقاقى، فتحى ابراهيم، انتفاضه و طرح اسلامى معاصر، تهران، انتشارات بين ‏المللى الهدى، 1371، ص 4.
از اين به بعد اصول جهاد، شهادت و فداكارى در راه هدف - كه نمادهاى شيعيان و شعارهاى انقلاب ايران بود - به عنوان اصول اساسى جهاد اسلامى فلسطين مطرح شد. شيخ عبدالعزيز عوده می‏گويد: «انقلاب خمينى(ره) مهم‏ترين و جديدترين تلاش در بيدار سازى اسلامى، براى اتحاد ملت‏هاى مسلمان بود». او می‏گويد: «ايران تنها كشورى بود كه واقعاً بر روى مسأله فلسطين متمركز شد».كديور، جميله، رويارويى انقلاب اسلامى ايران و آمريكا، انتشارات اطلاعات، 1374، ص 114

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:10:39
طلوع خورشید 05:29:14
اذان ظهر 11:30:27
غروب خورشید 17:31:15
اذان مغرب 17:47:03
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟