وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

خون مردگی زیر پوست

خون مردگی زیر پوست
زمان انتشار :
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 | 11:19
وجود خون منعقد شده در خارج از عروق موجود در بافت های پوستی،

غالباً از عوارض جانبی آسیب های دیگر است. اما این مسأله همیشه واقعیت ندارد زیرا این ناراحتی خصوصاً در زنان می تواند به صورت خود به خود در پاها ایجاد شود که در این صورت مربوط به شکنندگی عروق است.

بیماری مشابه آن هماتوم نام دارد که بر همین استوار است و بر اثر عبور خون از دیواره رگ ها که لخته شده و توده ای گرد و متراکم را تشکیل می دهد بوجود می آید. این لخته های خون، بر حسب حجم و محل تشکیل آن، می توان اعصاب یا مویرگ های اطراف خود را تحت فشار قرار داده و عمل جراحی را ضروری سازد.

همه ما، با پدیده خون مردگی معمولی آشنایی داریم. پس از وارد شدن یک ضربه به پوست، در عرض چند دقیقه موضع به رنگ بنفش درآمده و سپس یک لکه آبی تیره در دو تا سه روز بعد ظاهر می شود.

این خون منعقد شده، در عرض دو تا سه هفته بعد با تخریب هموگلوبین آن تحت تاثیر سلول های خورنده، از بین می رود. در این حالت، محل آسیب دیده به شکل رنگین کمان در می آید یعنی در وهلۀ اول آبی روشن، سپس سبز بعد زرد می شود و سرانجام، از بین می رود.

نکته جالب این است که خون مردگی و هماتوم های پوستی از نظر پزشکی قانونی برای کشف ریشه جنایت ها یا بررسی مرگ های مشکوک اهمیت زیادی دارد.

درمان

درمان خون مردگی و سایر حالت های شبیه به آن، ساده است و اساساً توسط دو گیاه به نام های همیشه بهار کوهی و تامیه انجام می گیرد.

در این رابطه، می توان از جوشانده ریشه تامیه (مراقب باشید، تامیه پوست را حساس می کند و تنها باید به صورت موضعی روی محل آسیب دیده مصرف شود. ) به مقدار یک قاشق سوپ خوری در یک چهارم لیتر آب استفاده کرد. این مخلوط را به وسیله پنبه روی موضع آسیب دیده می مالند. در مورد همیشه بهار کوهی، قسمت فعال این گیاه گل آن است که بصورت دم کرده(یک قاشق مربا خوری در یک چهارم لیتر آب ) و یا بهتر از آن، تنتور رقیق شده به نسبت مساوی با روغن بادام زمینی (به صورت موضعی)بکار می رود. پس از استفاده از آن، محل را با آب بشویید با استفاده از این روش ها، جذب خون مردگی پوست به جای اینکه به شکل معمول آن دو تا سه هفته طول بکشد، حداکثر در یک هفته انجام خواهد شد.

در رابطه با زنانی که دچار خون مردگی خود به خود می شوند، غالباً این مشکلات با ناراحتی هایی از نوع عروقی-مویرگی همراه با واریس و احساس سنگینی در پاها که پس از ایستادن طولانی مدت به شخص دست می دهد توأم است. در این رابطه، از گیاهانی که در زیر نام برده شده و دارای خواص تقویت کننده عروق و تحریک مویرگ ها است، استفاده می کنند.

تنتور برگ انگور قرمز..................................50 میلی لیتر

تنتورز..................................30 میلی لیتر

اسانس اکالیپتوس..................................1گرم

روغن گیاهی.................................. 400سانتی متر مکعب

پس از مالیدن مخلوط روی پاها، آنها را ماساژ دهید. ده دقیقه آن را به حال خود بگذارید و سپس با آب سرد بشوئید.

پودر برگ بلوط هندی..................................2گرم

پودر برگ همیشه بهار کوهی..................................5/0 گرم

پودربرگ سرو.................................. 5/2 گرم

پودر ریشه صابونی.................................. 3 گرم

مواد فوق را در یک ظرف کوچک آب گرم حل کنید.به این ترتیب، مایع ژلاتینی به دست می آید که آن را مثل مورد قبل بکار می برند.

سرما زدگی

در زمستان، همراه با لذت برف بازی و گردش های طولانی که صورت و پوست را در برابر سرما قرار می دهد، سوزش هایی بر اثر سرمای شدید هوا در پوست ایجاد می شود این سوزش ها خصوصاً در قسمت هایی که بیشتر در معرض هوا قرار گرفته اند و در نقاط انتهایی بدن (انگشتان پا و دست ها )و یا در سطح صورت (بینی و گوش ها ) احساس می شود.

مطالعات بسیاری در دوره جنگ اول جهانی(بین سال های 1914-1918) و جنگ جهانی دوم (سال های 1940- 1945) در این مورد انجام شده در طول این سال ها، سربازان در هوای بسیار سرد دچار مشکلات زیادی می شدند.

نتیجه علمی ثابت شده این بود که سوای نقش سرما، ضعف در حالت عمومی و کمبود های ویتامینی و مواد معدنی نیز می تواند در این رابطه موثر باشد و عموماً تاثیرات سرما به وسیله محرومیت های متعددی که ممکن است ایجاد شده باشد، و یا بر اثر رطوبت و بی حرکتی تشدید می شود.

ظاهر قسمت آسیب دیده به شکل عجیبی شبیه به سوختگی های درجه دو است.

لکه های قرمز مایل به بنفشی در پوست ایجاد می شود که ممکن است متورم شده و به جای آن زخم بوجود بیاید.همچنین احتمال دارد ناراحتی هایی در اطراف موضع آسیب دیده بوجود آید که شامل سرد شدن پوست، رنگ پریدگی، عدم حساسیت، مورمور شدن و کرختی آن می شود.

درمان

اکثر کارگرانی که با سرمای زمستان آشنا هستند (کارگران ساختمانی، جنگل بانان، هیزم شکن ها و... ) و مردمی که در مناطق خیلی سرد زندگی می کنند از تدابیر بهداشتی که می توان برای پیشگیری از سرمازدگی بکار برد، آگاهند.این تجربیات ربطی به شهرنشینان بی تحرکی که در طول فصل سرما به شکل تصادفی و ضمن ماهیگیری، اسکی یا شکار با آن برخورد می کنند، ندارد.اما این کارها نیز گاهی اوقات نیاز به ساعت ها راه رفتن و تماس با سرمای زیر صفر دارد .

مسلماً در این رابطه توصیه می شود که خود را به خوبی بپوشانید. استفاده از دستکش ضروری است و دستکش های تهیه شده ازمواد مصنوعی کیفیت خیلی مناسبی برای گرم کردن ندارند. بنابراین، بهتر است دستکش ها، یک لایه روی پوست دست قرار می گیرد و لایه دوم که ازچرم پرز دار بوده و در مقابل آب مقاوم است در بیرون قرار می گیرد. در رابطه با پاها، پوشیدن دو جفت جوراب که یکی از آنها از پشم غیر قابل نفوذ بوده وجفت دیگر از جنس نخ یا ابریشم باشد. تدبیر سودمندی است .نکته مهم دیگر، خود داری از بی تحرکی قسمت های انتهایی بدن است.خصوصاً انگشتها باید دائم در حال حرکت باشد و می توان این کار را با استفاده از وسایل ورزشی برای قوی کردن پنجه ها نیز انجام داد.

از کفش های خیلی خشک یا بیش از حد تنگ استفاده نکنید. یک کفش نرم که به مفاصل انگشتان پا امکان فعالیت بدهد و بدین ترتیب، جریان گردش خون به سوی این اعضا تشدید شود، برای این کار مناسب است.

برای حفاظت از صورت در برابر سرمای خیلی شدید، می توانید از کرهکه علیه سرمازدگی بسیار موثر است، استفاده کرده و آن را روی بینی و گوش ها بمالید .در زمینه تغذیه، بایستی افزایش مصرف انرژی را برای گرم کردن بدن در نظر داشت.

در این رابطه، خصوصاً روی تولیدات لبنیبلاخص کره و شیر تاکید می کنم که از نظر ویتامین های A، B و کلسیم که سه عنصر ضروری برای پیش گیری از سرمازدگی شناخته شده غنی است.

دیگر مواد غذایی توصیه شده، مواد غنی از آهن است. در این گروه، به عنوان مثال می توان از اسفناج استفاده کرد.

و بالاخره، غلات و میوه ها را نادیده نگیرید. به عنوان مثال، یک دستور العمل صبحانه برای مبارزه با سرما به شکل زیر قابل استفاده است.

قهوه همراه با نان و کره

فلاکون ذرت(این فراورده در ایران به کورن فلکس شهرت پیدا کرده است) همراه با شیر و شکر

آب یک لیمو در یک لیوان بزرگ آب

کرم برای سرمازدگی

تنتور مورد+تنتور سنفتیو هر کدام 50سانتی متر مکعب

اسانس اکالیپتوس..................................5/1 گرم

روغن جگر ماهی 300 سانتی متر مکعب

این کرم را دو تا سه بار در روز با پنبه روی موضع آسیب دیده بمالید.

کرم محافظ پوست در برابر سرما

این کرم ها معمولاً باید دارای یک عامل چرب کننده باشد. اسکیموها از زمان قدیم از روغن فک استفاده می کردند. اما یافتن آن کار بسیار مشکلی است و بوی ناخوشایندی نیز دارد. برخی از نظامیان نیز در طول جنگ جهانی دوم از روغن موتور تانک برای جلوگیری از سرما زدگی استفاده می کرده اند.

و اما محافظ های دیگرپوستی:

کره (حتماً حیوانی باشد): آن را روی بینی و گوشها بمالید.

تنتور سرخ ولیک 50میلی لیتر

تنتور خردل سفید 100 میلی لیتر

اسانس لیمو 1 گرم

کره کاکائو 400 سانتی متر مکعب

مخلوط را روی بینی، گوش ها و خصوصاً لب ها مالیده و هر سه ساعتیکبار تجدید کنید.

و سرانجام، کرم زیر را می توان شب ها روی تمام پوست مالید:

کربنات کلسیم دریایی.............................1 گرم

گلوکونات آهن.............................5/0 گرم

عصاره پلاسانتا.............................1 گرم

اسانس بابونه.............................3/0 گرم

روغن هسته انگور.............................300 سانتی متر مکعب

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:25
طلوع خورشید 05:45:14
اذان ظهر 12:43:13
غروب خورشید 19:41:04
اذان مغرب 19:58:58
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟