وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

خودکشی با استامینوفن

خودکشی با استامینوفن
زمان انتشار :
پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397 | 16:55
استامینوفن به این دلیل که بدون نسخه به فروش میرسد تبدیل به یکی از داروهایی شده که بسیاری از افراد برای استفاده از آن هیچ ترسی به دل راه نمی دهند و با کوچک ترین احساس دردی مثل نقل و نبات این قرص را استفاده می کنند...

بسم الله الرحمن الرحیم

خودکشی با استامینوفن

استامینوفن به این دلیل که بدون نسخه به فروش میرسد تبدیل به یکی از داروهایی شده که بسیاری از افراد برای استفاده از آن هیچ ترسی به دل راه نمی دهند و با کوچک ترین احساس دردی مثل نقل و نبات این قرص را استفاده می کنند.

 

تندرستی، زمان‌های گذشته به این شکل امروز خبری از دوا و دکتر نبود و تعداد داروخانه ها آنقدر کم بود که برای پیدا کردن یک قرص ساده افراد باید مسافتی طولانی را طی می کردند اما به مرور زمان همه چیز تغییر کرده است.


تعداد پزشکان و داروخانه‌ها روز به روز بیشتر و بیشتر میشود و در کنار همه این تغییرات، مصرف دارو به ویژه به شکل خودسرانه افزایش پیدا کرده و مشکلی به نام سوءمصرف دارو مطرح است.

 

شناسایی بی نسخه ها
داروهای مختلف به شکلهای متفاوتی در سراسر جهان به فروش می رسند و برای تهیه برخی از داروها به نسخه پزشک احتیاج است در حالی که برای برخی دیگر احتیاجی به نسخه پزشک نیست.

به آن دسته از داروهایی که برای خرید از داروخانه احتیاجی به نسخه پزشک نیست داروهای او تی سی (OTC) میگویند که مخفف (Over-the-counter)است و استامینوفن در این گروه داروهای قرار میگیرد و برای تهیه آن احتیاج به نسخه نیست.

خودت را معرفی کن!
استامینوفن یک دارو با ترکیب ان استیل پارا آمینوفنول(N-acetyl-para-aminophenole) است این دارو برای اولین بار در سال ۱۹۵۵ساخته شد و به عنوان مسکن و تب بر برای کودکان در قالب شربت تیلنولبه بازار آمد.

اکنون میلیونها نفر در سراسر جهان از استامینوفن برای درمان سردرد، کمردرد، سرماخوردگی و عنوان تب بر استفاده می کنند.

در واقع استامینوفن به عنوان یک مسکن، مقام اول را در بین داروهای مسکن دیگری که بدون نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه می شوند، در ایالات متحده امریکا و در سراسر دنیا دارد.

این قرص با نام های تجاری استامینوفن، پاراستامول و تایلنول به فروش میرسد.

همه رقم موجود است
امروزه داروها به شکلهای مختلفی به فروش میرسند و استامینوفن نیز از این امر مستثنا نیست.

استامینوفن در اشکال مختلف مانند قرص، شیاف، شربت و قطره به فروش میرسد.

استامینوفن در قالب قرصهایی با دوزهای مختلف ۳۲۵ میلیگرمی، قرص ۵۰۰ میلیگرمی و قرص جویدنی ۸۰ میلیگرمی به فروش میرسد. استامینوفن به صورت شیاف با دوزهای ۱۲۵ میلیگرمی، ۳۲۵ میلیگرمی و شیاف سوسپانسیون ۱۲۰ میلیگرمی در بازار موجود است. شربت ۱۲۰ میلیگرمی و قطره ۱۰۰ میلیگرمی استامینوفن( بیشتر برای کودکان) تجویز می شود.

آمارها چه می گویند؟
معمولا در تمامی نقاط دنیا آمار دقیقی از مصرف دارو وجود ندارد و آمارهای موجود در رابطه با مصرف دارو معمولا به صورت تقریبی است با این حال براساس آمار سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) در سال ۲۰۰۵ میلادی آمریکاییها تعداد ۲۸میلیارد دوز استامینوفن خریداری کردند که این رقم نشان دهنده آن است که میزان خرید استامینوفن بسیار بالاست.

ایران هم جزو یکی از کشورهایی محسوب میشود که آمار مصرف دارو در آن بالاست و با اینکه آمار دقیقی در رابطه با مصرف استامینوفن وجود ندارد، به نظر میرسد که مصرف سالانه این دارو در ایران حدودا بالای یک میلیارد قرص در سال باشد.

اخبار جدید از سراسر جهان نشان میدهد که فروش استامینوفن با محدودیتهای روزافزونی روبه رو شده است و مسئولان حوزه بهداشت و سلامت در سراسر دنیا به فکر محدودیت برای فروش این دارو هستند چرا که یکی از شایع ترین مسمومیته ای دارویی در سراسر جهان، مسمومیت با قرص استامینوفن است.

قانون قرصی
شاید در نگاه اول استامینوفن قرص بی خطری به نظر برسد و شاید دلیل این مسئله را بتوان به خرید راحت آن نسبت داد به همین دلیل قوانین جدیدی که محدود کننده فروش این قرص است در سراسر جهان مطرح شده است.

برای مثال قوانین جدید ایالات متحده امریکا و کانادا اجازه نمی دهد که بیشتر از ۲۴ عدد قرص استامینوفن در یک نوبت به یک نفر فروخته شود.

 یکی دیگر از ممنوعیت هایی که در این کشورها در رابطه با قرص استامینوفن به وجود آمده، این است که به کار بردن بیش از ۳۲۵ میلیگرم استامینوفن در داروهای سرماخوردگی در حال قدغن شدن است.

آمدنت بهر چه بود؟
استامینوفن یک داروی ضد درد و ضد تب است که برای بر طرف کردن دردهای خفیف مانند سردرد، دندان درد، کمر درد و به عنوان تب بر به کار میرود. ‌

مکانیزم دقیق اثر استامینوفن هنوز به درستی معلوم نیست، اما به نظر می رسد که استامینوفن با مهار نمودن « پروستاگلندینها » اثرات ضد درد و ضد تب خود را اعمال می کند.

استامینوفن از راه خوراکی و از راه مقعدی بسیار خوب جذب بدن می شود.

متابولیسم استامینوفن به طور وسیعی در کبد انجام و پسماندهای دارو از راه ادرار دفع می شوند.  

نیمه عمر استامینوفن از ۱ تا ۴ ساعت است و اثر دارو در ۱ تا ۳ ساعت به حداکثر خود می رسد.

استامینوفن دارویی نسبتأ بی خطر با عوارض جانبی کم است.

در مقایسه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپیرین، بروفن و ژلوفن عوارض گوارشی و عوارض پلاکتی کمتری دارد، به خوبی بیماران آن را تحمل می کنند و در دوره حاملگی هم مصرف آن زیر نظر پزشک مجاز است.
یکی دیگر از مزایای استامینوفن این است که میتوان به عنوان یک ضد درد خوب و ساده و یک تب بر خوب از آن در بیمارانی که قادر به استفاده از آسپیرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیستند، استفاده کرد.

 استامینوفن در مقایسه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، اثر زیادی در برطرف کردن التهاب مفاصل و روماتیسم ندارد.

نمای نزدیک عارضه
استامینوفن در مقایسه با سایر داروها، داروی کم خطری محسوب می شود اما ایجاد ضایعات پوستی و مخاطی حساسیتی، کهیر، اگزما و حتی ضایعات پوستی تب دار ممکن است با مصرف استامینوفن ایجاد شود.

اما مهم ترین عارضه جانبی کشنده استامینوفن که به خصوص با مصرف بی رویه دوزهای بالای این دارو اتفاق می افتد، نکروز کبدی، نکروز توبولار کلیوی و اغما در اثر پایین افتادن قند خون است و شایع ترین علت نارسایی کبد در سراسر جهان مصرف بی رویه استامینوفن محسوب میشود.

مصرف خودسرانه، بی رویه و اشتباه استامینوفن چه در کودکان و چه در بزرگسالان می تواند مسمومیت کبدی و کلیوی ایجاد کند و به سرعت کبد را از کار بیندازد و بیمار را به کام مرگ ببرد.

یکی دیگر از عوارض جانبی بسیار نادر استامینوفن، ایجاد مشکلات خونی است.

ممنوعیت های مصرف
اگر چه فروش قرص استامینوفن بدون نسخه پزشک ممنوعیتی ندارد ولی بهتر است این قرص زیر نظر پزشک تجویز شود چرا که استامینوفن جنبه درمانی ندارد و فقط درد را تسکین میدهد.

ممکن است فرد با مصرف استامینوفن یک درد کشنده مثل آپاندیسیت را برای چند ساعت برطرف کند ولی مشکل همچنان باقی میماند و فرد بی خبر از این مسئله خود را به سمت مرگ می کشاند.

یکی دیگر از مواردی که در آن نباید از استامینوفن استفاده کرد بالا بودن فشار خون است که تشخیص این مسئله توسط یک فرد عادی کار چندان راحتی نیست.

بسیاری از افراد زمانی که دچار سردرد می شوند سریعا استامینوفن می خورند در حالی که سر درد ممکن است ناشی از بالا بودن فشار خون باشد.

همچنین افرادی که حساسیت به استامینوفن یا نارسایی کبدی دارند نباید از استامینوفن استفاده کنند.

معتاد شدی؟!
استامینوفن کدئین یک نوع از استامینوفن است و همان طور که از نامش پیداست علاوه بر استامینوفن حاوی کدئین هم هست که برای تسکین بهتر درد، آن را به استامینوفن اضافه می کنند.

متأسفانه چون کدئین یک داروی مخدر است، چنانچه استامینوفن کدئین دار به مدت ۴۰ روزخودسرانه و به صورت مداوم مصرف شود میتواند باعث ایجاد اعتیاد در بیمار شود و این دارو باید حتما توسط پزشک تجویز شود.

مصرف مکرر قرص استامینوفن کدئین باعث می شود که بدن به دوز پایین عادت کرده و فرد به مصرف قرصهای با دوز بالاتر تمایل پیدا کند و به این شکل اعتیاد و وابستگی به دارو تشدید می شود.

 برای درمان این مشکل باید از روانپزشک کمک گرفت.

مصرف مجاز دارو
بزرگسالان میتوانند بین ۳۲۵ تا ۵۰۰ میلیگرم از دارو را هر ۴ یا ۶ ساعت یک بار مصرف کنند و میزان مصرف در کودکان، ۱۰ تا ۱۵ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر ۴ یا ۶ ساعت یک بار است.

دوز هر بار مصرف استامینوفن با در نظر گرفتن وزن افراد بزرگسال از ۳۲۵ تا ۱۰۰۰میلیگرم متفاوت است، اما مقدار مصرف روزانه استامینوفن در بزرگسالان نباید از ۴۰۰۰ میلیگرم تجاوز کند.

معمول ترین مقدار مصرف روزانه استامینوفن ۱۰۰۰ میلیگرم در روز است که با این مقدار عوارض بسیار کمی ایجاد می شود.

دوز هر بار مصرف استامینوفن در کودکان از ۴۰ تا ۴۸۰ میلیگرم با توجه به سن و وزن آنها متغیر است.

بهترین راه برای محاسبه مقدار هر دوز استامینوفن در کودکان همان ۱۰ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

مثلأ اگر کودکی ۱۰ کیلوگرم وزن داشته باشد،میتوان هر ۶ ساعت به او ۱۰۰ میلیگرم استامینوفن داد که میشود یک سیسی یا ۱۵قطره استامینوفن .

 تعداد دوزهای استامینوفن در کودکان نباید از ۵ دوز در روز تجاوز کند.

حتما آب بنوشید
برخی از افراد عادت دارند قرص را بدون آب می خورند اما برای مصرف انواع قرص باید حتما به همراه آن آب کافی نوشیده شود.

مری مخاط نازکی دارد و خوردن قرص بدون آب میتواند به مخاط مری آسیب وارد کند.

یکی دیگر از معایب خوردن قرص بدون آب این است که قرص خوب در معده حل نمی شود و همین حل نشدن علاوه بر اینکه در عملکرد قرص اختلال ایجاد می کند، باعث تغلیظ مواد موجود در قرص می شود و همین مسئله آسیب به کلیه و کبد را در پی دارد.

برای مصرف قرص استامینوفن باید یک لیوان بزرگ آب همراه با قرص نوشیده شود.

ترکیبی ‌های خطرناک!
شرکتهای داروسازی روز به روز اقدام به تولید داروهای ترکیبی با استامینوفن میکنند در حالی که این داروها میتوانند مشکل‌ساز باشند.

با اینکه سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ( FDA ) در مورد محدود کردن ساخت داروهای ترکیبی با استامینوفن هشدار داده است، همه روزه شاهد به بازار آمدن انواع و اقسام این داروها هستیم.

به عنوان مثال ترکیب استامینوفن با آسپیرین و کافئین یا همان آ ث آ که قدیمیها در ایران آن را به نام قرص آکسار میشناسند یا قرص سرماخوردگی بزرگسالان یا همان آدالت کلد که ترکیبی از استامینوفن، فنیل افرین و کلرفنیرامین است، یا نووافن که از استامینوفن، کافئین و بروفن ساخته میشود، همگی قرص های ترکیبی محسوب میشوند که در بازار دارو به وفور پیدا میشوند.

داروهای ترکیبی دیگری مانند کلد استاپ، کلداکس، آسیفن، اگزاکلد، سوپرکلد، مگافن، رهافن نیز از این قبیل داروها هستند.

داروهایی که به این شکل ترکیبی شاخته میشوند باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی میشوند.

مشکل اصلی داروهای ترکیبی به خاطر وجود داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و وجود داروهایی مانند پسودو افدرین و فنیل افرین در این داروهاست که مانند تیغ دو لبه عمل می کنند.

این داروها از یک طرف سریع آبریزش بینی و احتقان مخاطی را از بین می برند که برای بیمار بسیار خوشایند است، از طرف دیگر، همین داروها میتوانند باعث انقباض عروق در نقاط دیگر بدن و بالا بردن فشار خون یا حتی سکته قلبی ومغزی شوند.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:25:09
طلوع خورشید 05:43:44
اذان ظهر 11:46:40
غروب خورشید 17:50:03
اذان مغرب 18:05:52
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟