وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

حضرت علی اکبر علیه السلام

حضرت علی اکبر علیه السلام
زمان انتشار :
پنج شنبه 30 مهر 1394 | 19:35
خدایا شاهد باش بر این قوم به سوی آنها آشکار می شود پسری که شبیه ترین فرد از نظر ظاهر واخلاق وگفتار به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است.

بسم الله الرحمن الرحیم

شمایل حضرت علی اکبر علیه السلام

ایشان چهره ای نورانی وپیشانی پهن داشتند که موهای ایشان ازروی نرمه ای گوش بیشترنبوده این خصوصیات ظاهری ایشان است که خصوصیات ظاهری برای ما نسبت به خصوصیات اخلاقی ازدرجه اهمیت کمتری برخورداراست.

فضایل حضرت علی اکبرعلیه السلام

نمود حضرت علی اکبرعلیه السلام وحضرت اباالفضل علیه السلام  درصحنه ی کربلاست مورخین نقل کرده اندزمانی که لشکرعمر سعد چهره ی با برکت حضرت رادیدند گفتند فتبارک الله احسن الخالقین این قدر حضرت علی اکبرشبیه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بودند که لشکرعمرسعد گمان کردند پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است که حضرت علی اکبرعلیه السلام فرمود:

اناعلی بن الحسین بن علی علیه السلام وبعد بحث ولایت وتوحید راعنوان کرد وفضایل امام حسین علیه السلام را توصیف فرمود فضایل حضرت علی اکبرعلیه السلام به قدری بودکه درزیارت عاشورابه ایشان سلام داده شده السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین لفظ علی بن الحسین اشاره به وجود بابرکت حضرت علی اکبرعلیه السلام دارد و قبرحضرت نیز پایین قبرامام حسین علیه السلام  است.

برای روشن فضایل حضرت به معرفی  جعفرکذاب می پردازیم جعفرکذاب فرزند امام هادی علیه السلام  بود که به دروغ ادعای نبوت کردوخودرابه جای امام زمان  عجل الله تعالی فرجه و شریف معرفی کرد پس می رساندکه درست است که پدرجعفر معصوم بودامام جعفر کذاب شد وادعای امامت کردپس اگربگوییم فضایل حضرت علی اکبرعلیه السلام فقط به خاطراین بوده که فرزندامام حسین علیه السلام بوده درست نیست لذاحضرت علی اکبرعلیه السلام  خودشان خودسازی داشته اندوشرایط مساعد بوده ولقمه حلال خورده اند ولی مهم اختیار انسان است حضرت به اختیارخود اینگونه شده بودند وبه همین دلیل امام حسین در وصف ایشان فرمودند:

اللهم اشهد علی هولاء القوم فقد برزعلیهم غلام اشبه الناس خلقا وخلقا ومنطقا برسولک.

خدایا شاهد باش بر این قوم به سوی آنها آشکار می شود پسری که شبیه ترین فرد از نظر ظاهر واخلاق وگفتار به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  است.

درنظربگیریم که خلقت پیامبرهیچ نقصی نداشته وحضرت علی اکبرعلیه السلام شبیه ترین فرد به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بوده پیغمبری که قران درمورد اخلاق ایشان فرموده:

انک لعلی خلق عظیم حضرت علی اکبرعلیه السلام  از نظراخلاق هم شبیه ترین فرد به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بوده است ازنظرمنطق هم شبیه ترین فرد به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  بوده گفتار پیامبر به فرموده ی قرآن ازروی هوای نفس نبوده امام حسین دروصف علی اکبرفرمود:

علی اکبرشبیه ترین فرد از نظر گفتار به پیامبراست یعنی ماینطق علی الهوی ( بدون هوای نفس) است ودرادامه فرمود:

وکنا اذا شفقنا الی بنیک نظرناالی وجهه.

خدا این پسر را با این ویژگی به میدان می فرستم هرگاه دلمان برای پیامبرتنگ می شد به جمال اونگاه می کردیم.

علی رغم اینکه برامام حسین علیه السلام بسیار سخت گذشت امام حتی یک کلمه نمی گوید که عدم رضایت بر خداوند را برساند طبق آیه قرآن معصوم هم احساس دارد چرا که می فرماید:

انابشر مثلکم یوحی الی پیامبرفرمود من هم بشری مثل شما هستم پس امام حسین علیه السلام نیز احساس دارد ولی چون  می داند رضای خدا دراین بوده ناراضی نیست.

حضرت علی اکبرعلیه السلام اولین شهید بنی هاشم درصحنه ی کربلا بود.

حضرت علی اکبرعلیه السلام چنان مقام ویژه ای نزد امام حسین علیه السلام  داشت که هیچ گاه نفرین نکرده بود بعد ازشهادت حضرت علی اکبرعلیه السلام برلشکریان یزید نفرین کرد وفرمود:

قطع الله رحمک ونفرین کرد که خداعمرسعد را مقطوع النسل کند که مقطوع النسل هم شد از حضرت علی اکبرعلیه السلام الگو بگیریم جوان باید گفتار و رفتار و اخلاقی شبیه حضرت علی اکبرعلیه السلام داشته باشد حضرت علی اکبرعلیه السلام ازنظرشجاعت بی نظیربود وشهادت راسعادت می دانست و از مرگ هراسی نداشت و امام حسین علیه السلام فرمود:

لااری الموت الا سعاده والحیاه مع الظالمین الابرم.

من مرگ را جزسعادت نمی بینم وحیاه باظالمین را جز ذلت نمی بینم.

روزی معاویه درجمعی نشسته بودو پرسید چه کسی به خلافت برازنده تراست گفتند معاویه بن ابوسفیان معاویه گفت:

ای دغل بازان چاپلوس خودتان می دانید که دروغ می گویید بما اولی الناس بهذا الامر علی بن الحسین بن علی جده رسول الله (شایسته ترین فردبرای خلافت علی بن الحسین بن علی (علی اکبر) که جد اورسول الله است می باشد) در ادامه سخنش معاویه گفت:

و فیه شجاعه بنی هاشم و سخاه بنی امیه و... ثقیف شجاعت بنی هاشم و سخاوت بنی امیه و خوش رویی قبیله ثقیف را دارد.

در وصف فضایل حضرت علی اکبرعلیه السلام همین بس که دشمنان مدحش کردند چه رسد به دوستان.

على بن الحسين (على اكبر علیه السلام)
كنيه اش ابوالحسن ، مادرش ليلى دختر ابى مرة بن مسعود ثقفى ، و مادر ليلى ميمونه دختر ابوسفيان بود، و مادر ميمونه دختر ابى العاص بن اميه بوده است .

 على اكبر نخستين كسى بود كه از بنى هاشم در معركه كربلا به شهادت رسيد.
محمد بن محمد بن سليمان به سندش از مغيره براى من حديث كرد كه روزى معاويه به اطرافيان خود گفت : چه كسى در اين زمان سزاوارتر به خلافت است ؟ گفتند، تو معاويه گفت :

 نه سزاوارترين مردم به خلافت على بن الحسين است كه جدش رسول خدا صلى الله عليه و آله است و در او گرد آمده شجاعت بنى هاشم ، سخاوت بنى اميه، زيبائى قبيله ثقيف .

يحيى بن حسن علوى و ديگر از طالبين گفته اند:

 آن على بن الحسين كه در كربلا كشته شد مادرش كنيزى بود.

 ام ولد و آنكه مادرش ليلى بود فرزند ديگر حضرت بود و او جد يحيى بن الحسن و ساير كسانى است كه نسبشان به حسين بن على عليه السلام مى رسد.

على اكبر نخستين نفر از بنى هشام بود كه به ميدان جنگ رفت، او 19 سال يا 18 سال يا 25 يا 27 سال داشت، نزد پدر آمد و اجازه طلبيد، امام حسين عليه السلام به او اجازه داد، سپس نگاه مايوسانه به اكبرش كرد و دو انگشت اشاره را به طرف آسمان كرد و گفت:

اللهم كن انت الشهيد عليهم، فقد برز اليهم غلام اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا برسولك و كنا اذا اشفقنا الى نبيك نظرنا اليه‏.

على اكبر به ميدان آمد و با دشمن مى‏جنگيد رجز مى‏خواند:

انا على بن الحسين بن على نحن و بيت الله اولى بالنبى تالله لا يحكم فينا ابن الدعى اضرب بالسيف احامى عن ابى

ضرب غلام هاشمى علوى

ضربات خورد كننده‏اى بر دشمن وارد ساخت، و 120 نفر از سوران دشمن را كشت، تشنگى بر آنحضرت چيره شد، نزد پدر برگشت و عرض كرد:

يا ابه! العطش قتلنى و ثقل الحديد اجهدنى‏.

امام حسين عليه السلام گريه كرد و فرمود:

 محبوب دلم صبر كن بزودى رسولخدا صلى الله عليه و اله و سلم تو را سيراب خواهد كرد كه بعد از آن هرگز تشنه نخواهى شد.

امام زبان جوانش را در دهان مبارك گذاشت و مكيد و انگشتر خود را به او داد و فرمود:

 آن را در دهان خود بگذار به سوى دشمن برگرد.

على اكبر در حالى كه دست از جان شسته و دل به خدا بسته به سوى ميدان رفت، و از هر سو بر دشمن حمله كرد، و از چپ و راست بر آنها يورش برد و جماعتى را كشت در اين هنگام تيرى به گلويش رسيد كه گلويش را پاره كرد، آنحضرت در خون خود مى‏غلطيد، همچنان تحمل مى‏كرد تا اينكه روحش به گلوگاه نزديك شد صدا بلند كرد:

يا ابتاه عليك منى السلام هذا جدى رسول الله يقرئك السلام و يقول عجل القدوم الينا.

اى پدر! سلام بر تو باد، هم اكنون اين جد من رسول خدا صلى الله عليه و اله و سلم به تو سلام مى‏رساند و مى‏فرمايد: به سوى ما شتاب كن‏.

قد سقانى بكاسه الا وفى شربة لا ظما بعدها ابدا.

مرا از جام خود سيراب كرد كه هرگز بعد از آن تشنه نخواهم شد.

در روايت ديگر آمد: وقتى كه ضربات على اكبر دشمن را تار و مار كرد، مره بن منقذ عبدى گفت:

 گناه عرب بر گردن من باشد كه اگر اين جوان با اين وصف بر من بگذرد و من داغ او را بر دل پدرش ننهم، مره بن منقذ با نيزه خود در كمين آن حضرت قرار گرفت و او كه گرماگرم جنگ بود، مره چنان نيزه بر او زد كه آن بزرگوار به زمين افتاد، دشمنان گرد آنحضرت را گرفتند، فقطعوه باسيافهم:

 با شمشيرهاى خود، بدن او را پاره پاره كردند.

در روايت ديگر آمده: هنگامى كه مره بن منقذ بر سر مقدس آنحضرت ضربه زد، آن حضرت نتوانست بر مركب بنشيند، خم شد و سرش را روى يال اسب نهاد، اسب او وحشت زده به سوى لشگر دشمن روانه شد.

فقطعوه بسيوفهم اربا اربا.

دشمنان با شمشيرهاى خود بدن نازنينش را پاره پاره كردند.

آنگاه وقتى كه روحش به گلوگاه رسيد صدا زد:

يا ابتاه هذا جدى رسول الله قد سقانى بكاسه الاوفى ....

و سپس صدائى از گلويش برخاست و جان سپرد.

امام حسين عليه السلام با شتاب به بالين جوانش آمد و ايستاد و فرمود:

قتل الله قوما قتلوك، يا بنى ما اجراهم على الرحمان و انتهاك حرمه الرسول‏.

خداوند آن قوم را بكشد كه تو را كشتند، اى پسرم چه بسيار اين مردم بر خدا و دريدن حرمت رسول خدا، گستاخ و بى‏باك گشته‏اند.

اشك از ديدگان امام سرازير شد، سپس فرمود:

در اين حال زينب عليها السلام از خيمه بيرون دويده، فرياد مى‏زد:

 اى برادرم، و اى فرزند برادرم، با شتاب آمد و خود را به روى پيكر به خون طپيده آن جوان افكند.

حسين عليه السلام سر خواهر را بلند كرد و او را به خيمه بازگردانيد.

و در نقل ديگر آمده: امام خون پاك اكبر را مى‏گرفت و به طرف آسمان مى‏ريخت و از آن هيچ قطره‏اى به زمين نمى‏ريخت و فرمود:

يعز على جدك و ابيك ان تدعوهم فلا يجيبونك و تستغيث بهم فلا يغيثونك‏.

بر جد و پدر تو سخت است كه آنها را صدا بزنى و به تو پاسخ ندهند و از آنها دادرسى كنى، ولى به داد تو نرسند.

امام صورت اشك آلود خود را روى چهره خون آلود على اكبرش گذاشت، و بقدرى بلند گريه كرد كه تا آن روز كسى اين گونه صداى گريه بلند را از او نشينده بود.

سپس امام، پيكر خون آلود اكبرش را در آغوش گرفت و فرمود:

يا بنى لقد استرحت من هم الدنيا و غمها و بقى ابوك فريدا وحيدا.

پسرم، از غم و اندوه دنيا راحت‏شدى ولى پدرت غريب و تنها باقى ماند.

آنگاه امام حسين عليه السلام جوانان بنى هاشم را صدا زد و فرمود:

تعالوا احملوا اخاكم‏.

جوانان بنى هاشم! بيائيد و برادرتان را به سوى خيمه‏ها ببريد.

جوانان آمدند و جنازه على اكبر را برداشته تا جلو خيمه كه پيش روى آن جنگ مى‏كردند بر زمين نهادند.

حميد بن مسلم نقل مى‏كند زنى از خيمه‏هاى حسين عليه السلام بيرون آمد صدا مى‏زد:

 واى بچه‏ام، واى كشته‏ام، واى از كمى ياور، واى از غريبى ...

امام حسين عليه السلام به سرعت نزد او رفت و او را به خيمه‏اش بازگردانيد، پرسيدم: اين زن چه كسى بود؟ گفتند: اين زن زينب عليها السلام دختر امير مؤمنان على عليه السلام بود، امام حسين عليه السلام از گريه او به گريه افتاد و فرمود:

انا لله و انا اليه راجعون.

بيتابى پدر

پدر از ديده جارى اشك غم بهر پسر مى‏كرد ولى زينب در آنجا گريه بر حال پدر مى‏كرد پدر فرياد مى‏كرد و پسر خاموش بود اما سكوت او به قلب باب كار كار نيشتر ميكرد پدر عمرى دلش مى‏خواست رخسار پسر بوسد ولى چون شرم مانع بود از آن صرف نظر مى‏كرد از آن رو تا كه لب را بر لبش بگذاشت ديدن داشت يكى ايكاش بود آنجا و زينب را خبر ميكرد پدر را از پسر زينب جدا كرد ار مكن منعش كه از بهر برادر زينب احساس خطر مي كرد.

كرده بيتاب مرا آه دل با اثرت ز اشتياق رخت از خيمه دويدم به برت اى ذبيح من و اى شبه رسول مدنى ز چه آلوده به خون صورت قرص قمرت نوجوان ديده گشا ديده گريانم بين اى پسر يك نظرى كن تو بحال پدرت من كه خود خضر رهم پير شدم از غم تو واى بر حال دل مادر خونين جگرت.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 05:02:03
طلوع خورشید 06:26:26
اذان ظهر 11:36:00
غروب خورشید 16:45:32
اذان مغرب 17:03:02
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟