وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

حضرت زینب سلام الله علیها از ولادت تا وفات

حضرت زینب سلام الله علیها از ولادت تا وفات
زمان انتشار :
شنبه 9 اسفند 1399 | 21:34
انتظار دردناک ترین دقایق زندگی انسان هاست، گاهی چنان انسان غرق در لحظات آن می شود که گویی خود را فراموش کرده و در دنیای دیگری می اندیشد...

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت زینب سلام الله علیها از ولادت تا وفات

انتظار دردناک ترین دقایق زندگی انسان هاست، گاهی چنان انسان غرق در لحظات آن می شود که گویی خود را فراموش کرده و در دنیای دیگری می اندیشد. 

خاندان وحی همه و همه انتظار نوزاد فاطمه زهرا سلام الله علیها را می کشیدند ولی مام پدر فاطمه اطهر بیش از دیگران در انتظار دیدار دلبندش دقیقه شماری می کرد.

در مورد ولادت زینب سلام الله علیها بین مورخان اختلاف است لکن تاریخ دقیقی که اکثریت، برآن اتفاق نظر دارند، این است که زینب  سلام الله علیها در سال ششم هجری دیده به جهان گشود.

که این سال مصادف بود با: سال صلح حدیبیه و سال نزول سوره فتح بر رسول الله  صلی الله علیه و آله و سلم و هنگام بازگشت به مدینه، سالی که کار اسلام استوار شد.

 و ایام سختی به سر آمده بود متولد شد.

مادر گرامی اش فاطمه زهرا سلام الله علیها او را نزد علی علیه السلام می برد.

 تا بر او نام بگذارد. 

 حضرت فرمود من بر پیامبر  صلی الله علیه و آله و سلم در نامگذاری پیشی نمی گیرم صبر کن تا پدرت از سفر برگردد، و نام او را بگذارد.
بعد از سه روز حضرت رسول اکرم  صلی الله علیه و آله و سلم از سفر برگشت.

 

فاطمه سلام الله علیها دختر را نزد پیامبر  صلی الله علیه و آله و سلم برد که نام او را بگذار در این هنگام جبرئیل بر پیامبر  صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد و عرضه داشت:

خدایت سلامت می رساند، نام دختر را زینب بگذارد که نام او را در لوح محفوظ زینب سلام الله علیها نوشته ایم، و نیز پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم را از مصیبتی که این دختر در پیش دارد.

با خبر ساخت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نوزاد را در آغوش گرفت و بر گونه های او با علاقه بوسه زد و فرمود:
فاطمه جان نام این نوزاد را زینب می گذارم در اثناء و قطرات اشک در چشمان پیامبر  صلی الله علیه و آله و سلم حلقه زد، فاطمه سلام الله علیها با تعجب عرضه داشت! پدر جان چرا گریه می کنی؟
خدا چشمان تو را نگریاند.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: گریه من بدان خاطر است که این دختر پس از مرگ من و تو گرفتار سختی ها و مشکلاتی فراوان می شود.

آری زینب دختر فاطمه ای است که خدای محمد مصطفی  صلی الله علیه و آله و سلم بر او پیام فرستاد ما امامان و پیشوایان دین را در نسل این فرزند (فاطمه) تو نهاده ایم که به دنیا دیده خواهد گشود.

در این صورت فرزندان مادر زینب، فرزندان عادی نیستند. آنان هر کدام در آینده رهبری بزرگ خواهند بود و حتی زینب باید در دامن مادر پیش بینی حادثه ای را در تاریخ نماید و چنان تربیت شود که مسئولیت مردان را گویی بدو سپرده اند.

زینب  سلام الله علیها باید چنان تربیت یابد که در آینده نماینده سلوک و رفتار فاطمه وعلی باشد. زینب  سلام الله علیها باید در دامن مادر چنان تربیت شود که میراث اسلام را از خطر نابودی نگه دارد.

و فاطمه باید فرزندی به اسلام بسپارد که با اعمال کثیف یزید پلید به مبارزه برخیزد و نگذارد یک مغز الکلی یک شرابخوار و قمار باز ادعای جانشینی رسول خدا  صلی الله علیه و آله و سلم کند.

فاطمه باید زینبی بپروراند تا پس از قربانی شدن عزیزان خود دست از گریه و زاری برداشته خود را پشتوانه انقلاب داند.
فاطمه باید زینبی تربیت کند که با ایراد خطابه های آتشین فریاد زند کثیفان باید در جامعه محکوم شوند به ملت اسلامی بگویند در اسلام شرابخواری حرام است و یک مغز الکلی چون یزید لیاقت خلافت ندارد.

آری زینب باید درخانه فاطمه، زینب شود همانطوری که فاطمه در خانه وحی فاطمه شد و آیا اسلام جز به حسین بن علی  علیه السلام عزت یافته است، در حالیکه خواهرش را به میدان مبارزه و شدت معرکه فرستاد تا پرچم جهاد برای دعوت اسلامی را بدوش کشد و با اینکار نشان داد که مسئولیت جهادی تنها منحصر به مردان نیست بلکه سهم زنان هم در آن عظیم است.


نام، القاب و کنیه حضرت زینب  سلام الله علیها

زینب در لغت به معنای درخت نیکو منظر آمده وممکن است مخفف از «زین اب» باشد یعنی زینب پدر.
و از القاب حضرت زینب که در روایات آمده «عقیله» یا عقیله بنی هاشم است که به معنای زن ارجمند و یکتا در فامیل خود می باشد.

 

 و به این دلیل عقیله خوانده شده است چرا که زینب سلام الله علیها چه از زمان قبل از ازدواجش و چه از بعد از ازدواج در مدینه و عراق به زنان مسلمان قرآن می آموخت و درس اخلاق و اصول زندگی می داد.

 از این رو مسلمانان آن حضرت را «عقیله بنی هاشم» لقب داده بودند.
همگی محققان بر این باورند، ابن عباس مفسر بزرگ قرآن کریم هر وقت در میان انبوه مردم مطالبی را از قول حضرت زینب  سلام الله علیها می کرد به این گونه عنوان می نمود:


ازدواج حضرت زینب  سلام الله علیها

جمال و کمال حضرت زینب  سلام الله علیها در نوجوانی زبانزد خاص و عام مردم مدینه بود.
زینب در این زمان که دانش و علم برای زنان جایگاهی نداشت به زنان مسلمان قرآن می آموخت و آنان را با فضایل اخلاقی آشنا می ساخت.

جوانان صاحب اصل و نصب و بزرگان مدینه و حجاز و یمن گاه و بی گاه از علی  علیه السلام دخترش را خواستگاری می کردند ولی آن حضرت جواب رد به آنها می داد وقتی عبدالله بن جعفر درخواست ازدواج با زینب  سلام الله علیها را مطرح می کرد مولای پرهیزگاران فرمود:

 من مخالفتی با به نکاح در آمدن زینب  سلام الله علیها برای همسری با تو ندارم ولی نظر زینب  سلام الله علیها در این نکاح شرط است.

حضرت زینب  علیه السلام با دختر محبوبش در امر نکاح با عبدالله گفت و گو کرده و زینب  سلام الله علیها گفت و چنانچه شما حاضر به نکاحم با عبدالله هستید آن را می پذیریم.

بنا بر اقوال مورخان و سیره نویسان عبدالله در سال اول هجرت در حبشه متولد شد و زینب در سال ششم هجرت در مدینه دیده به جهان گشود.

وقتی زینب به نکاح عبدالله در آمد سن او را سیره نویسان حدود 13 تا 16 سال و سن عبدالله را حدود 16 تا 20 سال نوشته اند.

حضرت علی  علیه السلام مهریه زینب را به همان میزان مهریه مادرش قرار داد که حدود 480 درهم بوده است.

اما از طرفی حضرت زینب  سلام الله علیها به علت عشق و علاقه خاص به برادرش حسین علیه السلام به هنگام پیمان زناشویی به عبدالله گفت:

 اگر حسین  علیه السلام هر وقت عزم سفر کرد و او از همراهی حسین  علیه السلام معذور بود، زینب  سلام الله علیها اجازه همراهی با حسین را داشته باشد!
تاریخ می گوید: ازدواج زینب  سلام الله علیها بین او و پدرش و برادرانش جدایی نیفکند، بلکه علاقه امیر مومنان علی علیه السلام به دختر و برادرزاده اش سبب شد که آنها را در نزد خویش نگاه دارد و حتی وقتی که اداره امور مسلمین را به دست گرفت و به کوفه تغییر مکان داد، زینب سلام الله علیها و همسرش به کوفه رفته و در دار الخلافت در تحت توجهات امیرالمومنین علی علیه السلام به زندگی خویش ادامه دادند.

آرامگاه زینب کبری

زینب در پنجم جمادی الاول سال پنجم هجری در مدینه چشم به دنیا گشوده بود، در چهاردهم رجب سال 63 هجری، پس از سپری کردن یک عمر 57 ساله در راه مبارزه و جهاد و خلاصه فداکاری و دستیاری برای قیام عاشورای سال 61 هجری، با کمال شرافت و عزت، چشم از جهان فرو بست.


مقاومت و صبر زینب  سلام الله علیها معلول دو خصلت آگاهی و قوت قلب او بود.

«محمد علی احمد» نویسنده مصری می نویسد: زینب کبری در شجاعت از مردان جنگجوی،

را سرمایه خود قرار داد.

 

 زبان گویای او به ذکر خداوند بود و او، دشمن ستمگران، یاور طرفداران حق و پشتیبان مردان خدا بود.
اما بالاخره زینب  سلام الله علیها با این همه خصلتهای بلند انسانی و آن همه فداکاری ها و مجاهد در راه خداوند، و با وجود اینکه قلب پر قدرت و مقاوم او را مورد ستایش قرار داده اند ولی مرگ او را در آغوش خود فرو برد.


درباره تاریخ ولادت و وفات زینب  سلام الله علیها در میان تاریخ نویسان قدیم و جدید، خوشبختانه اختلاف نظر مهمی وجود ندارد، و همگان تقریباً وفات این بانوی بزرگ اسلام را در نیمه یا 14 رجب سال 62 هجری دانسته اند اما درباره محل وفات و مدفن زینب  سلام الله علیها دخت بزرگوار علی و فاطمه  سلام الله علیها متأسفانه از سوی مورخان قرنها اول اسلام، کار چشمگیری و مشکل گشایی صورت گرفته است در زمینه محل دفن زینب کبری سلام الله علیها به علل مختلفی، اتحاد نظری وجود ندارد!.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:25
طلوع خورشید 05:45:14
اذان ظهر 12:43:13
غروب خورشید 19:41:04
اذان مغرب 19:58:58
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟