وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

حضرت زینب، حماسه آفرینی از عاشورا تا اربعین

حضرت زینب، حماسه آفرینی از عاشورا تا اربعین
زمان انتشار :
پنج شنبه 3 آبان 1397 | 21:40
حضرت زینب سلام الله علیها موثرترین نقش را در صیانت از انقلاب امام حسین علیه السلام و تحریف زدایی و دشمن شناسی داشتند؛ آن جا که مردم کوفه را خطاب قرار داده و آنان را مورد سرزنش قرار می دهد و به افشای ماهیت دشمن و معرفی جنایات حکومت می پردازد و علل قیام امام حسین علیه السلام را بازگو می کند....

بسم الله الرحمن الرحیم


حضرت زینب، حماسه آفرینی از عاشورا تا اربعین

حضرت زینب سلام الله علیها موثرترین نقش را در صیانت از انقلاب امام حسین علیه السلام و تحریف زدایی و دشمن شناسی داشتند؛ آن جا که مردم کوفه را خطاب قرار داده و آنان را مورد سرزنش قرار می دهد و به افشای ماهیت دشمن و معرفی جنایات حکومت می پردازد و علل قیام امام حسین علیه السلام را بازگو می کند.

درباره انقلاب امام حسین علیه السلام و پیامدهای آن تحقیقات بسیاری انجام شده است.

یکی از نکات مهمی که در اکثر این تحقیقات بدان اشاره شده است این است که اگر نبود حضرت زینب سلام الله علیها و مجموعه اقدامات وی بعد از جریان عاشورا، قیام امام حسین علیه السلام نمی توانست آنگونه که می بایست رسالت خود را انجام دهد.

بنابراین باید گفت قیام و انقلاب امام حسین علیه السلام در روز عاشورا انجام شد ولی این عقیله بنی هاشم بود که در کنار سید سجادین علیه السلام، این نهضت را به سرانجام رساند. بر همین اساس، زینب سلام الله علیها را ادامه دهنده و احیاء کننده انقلاب حسینی علیه السلام معرفی و بیان می گردد.

 در همین راستا؛ گفت و گویی انجام دادیم با دکترحسن احمدی(عضو هیئت علمی و مدرس دانشگاه) که در ادامه تقدیم می گردد.

به عنوان اولین سوال تحلیل خود را در باره احیای نهصت حسینی توسط حضرت زینب سلام الله علیها بفرمایید؟موضوعی که مطرح کردید یکی از فرازهای بسیار مهم در تاریخ اسلام و به خصوص تاریخ تشیع می باشد.

 نقشی که زینب کبری سلام الله علیها در نهضت حسینی انجام داد، گرچه نقش اصلی آن در دوران بعد از شهادت امام حسین علیه السلام می باشد ولی حضور حضرت در روز عاشورا در کنار امام حسین علیه السلام نیز عامل بسیار مهم در تقویت روحی اهل بیت امام و دیگر همراهان ایشان بود.

پس از شهادت امام حسین علیه السلام رسالت خطیر و سنگین زینب کبری سلام الله علیها آغاز شد. ایشان در جریان عاشورا مصیبت های بسیار بزرگی دید و تحمل کرد.

حضرت در کمتر از یک روز تعداد زیادی از برادران، برادرزادگان، عموزادگان خود را در مقابل چشمانش از دست داده بود، که سوگ هر یک از آنان کافی بود، هر انسان قوی و نیرومندی را به زانو درآورد و برای مدتی طولانی زندگانی او را از مسیر عادی و معمولی خارج سازد.

علاوه بر همه اینها حداقل یکی از فرزندان حضرت زینب سلام الله علیها در برابردیده گانش در کربلا به شهادت رسید، و روشن است که سوگ فرزند تا چه اندازه برای مادر سخت و شکننده است.

 بسیاری از زنان در برابر سوگ فرزند، خود را میبازند و یا لااقل برای مدت طولانی از حال طبیعی خارج میشوند.  مهمتر از همه اینها برای زینب کبری سلام الله علیها شهادت برادر بود، برادری که آگاهی از شهادتش در شب عاشورا زینب سلام الله علیها را منقلب ساخت.

عقیله بنی هاشم وظیفه داشت، در چنین شرایط جسمی و روحی در میان دشمن ودر حال اسارت و در حالی که از هر نظردر وضعیت نامساعد و نامناسب جسمی و روحی به سر می برد؛ بزرگترین و عظیمترین مسئولیتها را انجام دهد.

 تصورعظمت و بزرگی کاری که زینب سلام الله علیها انجام داد، هر انسان منصف و حق جویی را در برابرعظمت شخصیت و بزرگی این بانوی بزرگ به کرنش و تحسین و ستایش وا میدارد .

از ویژگی های زینب سلام الله علیها در این انقلاب تاریخی وعظیم، سه وظیفه مهم او است که با موفقیت کامل به پایان رساند :

نخست، از حجت خدا و امام وقت، حضرت سجاد علیه السلام  حمایت کند و وی را از گزند دشمن حفظ نماید.

حمایت از امام زمان در چندین مقطع صورت گرفت؛ در جریان هجوم دشمنان به خیمه های اهل بیت بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، در دارالحکومه کوفه که عبیدالله قصد داشت امام را به قتل برساند و بار سوم در دربار یزید در شام بود که قصد داشت امام را به شهادت برساند که حضرت زیتب کبری سلام الله علیها مانع اقدام یزید گردید.

در طول روز عاشورا، در مسیر اسارت و طول اسارت با تمام وجودش از امام زمان علیه السلام خود پرستاری کرد.یکی از مهمترین اقدامات حضرت زینب سلام الله علیها این بود که پیام شهیدان کربلا را به همه جا برساند وراه آنها را دنبال کند.

این موضوع را چگونه حضرت زینب سلام الله علیها به سرانجام رساند ؟

چنانچه گفته شد قیام و نهضت امام حسین علیه السلام ، دو مرحله داشت.

مرحله نخست، مرحله مبارزه، جهاد و شهادت، و مرحله دوم مرحله پیام رسانی و بیدارگری.

اگر نهضت امام حسین علیه السلام در همان مرحله نخست خلاصه میشد و کسی نبود که پیام نهضت را به گوش مردم آن زمان برساند، ماهها زمان لازم بود تا به طور طبیعی خبر قیام امام علیه السلام به شهرهای اطراف برسد.

 شاهد این مدعی این است که پیش از ورود اهلبیت امام علیه السلام به مدینه مردم آن شهر هنوز از رویدادهای کربلا بی خبر بودند. 

 در این مدت یزیدیان با آن همه امکانات تبلیغاتی، که در اختیار داشتند، به راحتی میتوانستند، وقایع کربلا را در راستای منافع خود تحریف کنند و به گونه ای به گوش مردم برسانند که برای حکومت یزید کمترین ضرر و زیان را در برداشته باشد. 

در این صورت تا حدّ بسیار زیادی از تأثیر قیام امام حسین علیه السلام در جامعه آن زمان و جوامع آینده مسلمانان کاسته میشد، و به طور قطع ما امروز شاهد این همه آثار و برکات برای نهضت امام حسین علیه السلام نبودیم.

بنی امیه برای سرپوش نهادن بر جنایت خویش و انحراف افکار عمومی از شگردهای گوناگون تبلیغاتی استفاده می کردند، که مخفی نگهداشتن جنایات خود از دید مردم در حدّ ممکن .

ضددینی و ضدمردمی معرفی کردن فعالیتهای مخالفان خود وبنی امیه با ابزارهای گوناگون تبلیغاتی که در اختیار داشتند، مخالفان خود را افرادی بی دین، دنیا پرست، ایجاد شایعات گوناگون در باره کیفیت وقوع حوادث و انگیزه مخالفان... از جمله مهمترین این موارد بود.

اوج رسالت و آگاهی بخشی حضرت را در خطبه های ایشان در کوفه و شام می بینیم. در خطبه کوفه، حضرت به مواخذه کوفیان می پردازد که اهل بیت و امام زمان را یاری نکردند و در شام یزید را برای خودش و برای دیگران معرفی می کند و در مقابل با استدلال و برهان به معرفی خاندان رسالت می پردازد.

همانگونه که اشاره کردید یکی از فرازهای زندگی بسیار مهم و نقش احیاء کنندگی حضرت زینب سلام الله علیها درانقلاب حسینی، مربوط به حوادث بعد عاشورا است که به بخش از آن پرداختید.

  سومین وظیفه و مسئولیتی که حضرت زینب سلام الله علیها بر عهده داشت این بود که طبق وصیت برادرش از خانواده های شهیدان و از کودکانی که پدران آنها به شهادت رسیده اند، سرپرستی کرده و روحیه آنها را در سطحی عالی نگاه دارد حضرت زینب سلام الله علیها از نظر روحی و قدرت تحمل در حدّ عالی و درجات بالا قرار داشت.

او از جمله شخصیت های نمونه و منحصر به فردی است که مادرگیتی از آوردن امثال آن ناتوان است؛ ولی این مسئولیت پیامرسانی عاشورا به قدری خطیر و بزرگ بود، که حتی شخصیتی بسان حضرت زینب سلام الله علیها نیز برای انجام آن نیازمند آمادگی قبلی بود.

بر همین اساس به نظر میرسد، زینب از همان دوران کودکی تحت تربیت پیشوایان معصوم به تدریج برای انجام چنین وظیفه خطیری آماده میشد.

براساس آنچه مطرح شد باید گفت که حضرت زینب سلام الله علیها موثرترین نقش را در صیانت از انقلاب امام حسین  علیه السلام و تحریف زدایی و دشمن شناسی داشتند؛ آن جا که مردم کوفه را خطاب قرار داده و آنان را مورد سرزنش قرار می دهد و به افشای ماهیت دشمن و معرفی جنایات حکومت می پردازد و علل قیام امام حسین علیه السلام را بازگو می کند، هدف ایشان معرفی حق و رسوایی حکومت وقت و تفهیم جو و شرایط حاکم بر جامعه ی آن روز می باشد.

همان طور که از خطبه حضرت بر می آید زینب سلام الله علیها با آن شهامت وشجاعت برخاسته از ایمان وبا حالی که 40 روز اسیر ودر بند یزید است با حفظ اصالت خویش وبا استفاده از اسلوب عاطفه وغالب منطق واستدلال تمام تلاش خود را برای حفظ اهداف عاشورا وکربلا به کار می گیرد.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:08:47
طلوع خورشید 05:43:06
اذان ظهر 12:42:02
غروب خورشید 19:40:54
اذان مغرب 19:58:52
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟