وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

جنگل قائم کرمان

جنگل قائم کرمان
زمان انتشار :
چهارشنبه 28 اسفند 1392 | 22:26
جنگل قائم قلب سبز شهر کرمان است که از بلندای بام کرمان چشم انداز زیبایی را از این شهر در برابر دیدگان گردشگران به منصه ظهور می گذارد.

بسم الله الرحمن الرحیم

قلب سبز کرمان اوج هنرنمایی کریمان

جنگل قائم قلب سبز شهر کرمان است که از بلندای بام کرمان چشم انداز زیبایی را از این شهر در برابر دیدگان گردشگران به منصه ظهور می گذارد.

باتوجه به اینکه جنگل قائم کرمان بزرگترین جنگل دست کاشت توسط انسان است حفظ وحراست آن به عنوان یک جاذبه ی گردشگری الزامی است.

جنگل قائم کرمان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه بافت تاریخی شهر و در مجاورت دو اثر تاریخی گنبد جبلیه و باغ بیرم آباد هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است، هرگونه کم توجهی به جنگل قائم می تواند به این پدیده گردشگری لطمه وارد کند.

باتوجه به اینکه این جنگل مشرف به کوه های صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف می باشد، از بلندای بام کرمان چشم انداز زیبایی را از شهر کرمان در برابر دیدگان گردشگران به منصه ظهور می گذارد که می بایست برای ثبات این زیبایی تلاش کرد.

بام کرمان؛ جنگلی سرسبز با نیم میلیون اصله درخت

بر بام شهر کرمان کوههای سر به فلک کشیده صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف قرار دارند که در دامنه آنها بزرگترین جنگل دست کاشت ایران قرار دارد جنگلی با نیم میلیون اصله درخت که به ریه شهر کرمان شهرت یافته است.

در دل شهر کویری کرمان بزرگترین جنگل دست کاشت ایران قرار دارد که واقع شدن آن در نزدیکی چند اثر تاریخی، توریستی و کوه های صاحب الزمان موقعیت بسیار مهم و مناسبی را برای این جنگل رقم زده است.


جنگل قائم که با وسعت نزدیک به  هکتار در سال ۱۳۴۳با همکاری افراد خیر و خیراندیش ایجاد شده است، تا بحال نقش مهمی در تلطیف هوای شهر کرمان ایفا كرده است. این جنگل بیش از ۵۰۰ هزار اصله درخت از نوع کاج، سرو، نارون و غیره در خود جای داده است.

مجموعه در کنار هم و انبوه درختان قد برافراشته و سرسبز در فاصله‌های کم با یکدیگر در تمام فصول سال فضای مطبوع و پاک را ایجاد و گذراندن لحظه ها در این مکان را دلنشین و لذت بخش کرده است.

در کنار جنگل قائم، آثار تاریخی زیادی نیز به چشم می خورد "گنبد جلیه" و "تخت دریا قلی بیگ" از مهمترین آثار تاریخی کرمان هستند که در زوایای جنگل قائم قرار گرفته و علاوه بر فضای طبیعی بسیار مطبوع، تنوع تاریخی و قدمت بالای کرمان را نیز به تماشا می گذارد.

علاوه بر این آثار تاریخی، جنگل قائم در مجاورت کوه های صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف که از کوههای بسیار مساعد کشور برای ورزش کوه نوردی به شمار می روند، واقع شده است.

قرار گرفتن کوههای صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف در حاشیه این جنگل کامل کننده مناظر طبیعی در مجموعه پردیسان قائم است این کوه در تمامی روزهای هفته و به خصوص جمعه ها، میزبان تعداد زیادی از اهالی ورزش است و در این راستا شهرداری کرمان طی سال گذشته با بهبود وضعیت و آماده سازی شرایط کوه نوردی، صعود از نقاط مختلف به ارتفاعات این کوه را بسیار مناسب کرده است.

مردم و به ویژه جوانان پس از رفتن به کوه و ورزش، لحظاتی را در جنگل قائم که در پایه ای کوه قرار دارد، گذرانده و از تلفیق بسیار مناسب کوه و جنگل نهایت بهره را می برند.

همچنین وجود چندین آبشار مصنوعی در غارهای کوه صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف باعث ایجاد محیطی بسیار زیبا و دل انگیز برای گذران اوقات فراغت در حاشیه کوه و جنگل شده است.

کرمانی‌ها همواره از این مجموعه زیبا و بی‌نظیر به عنوان ثروت ملی و سرمایه سبز این دیار نام می‌برند، جنگلی که در سالهای اخیر مورد توجه ویژه مسؤلان شهر قرار گرفته و طرحهای عمرانی زیادی در آن به اجرا درآمده است.

احداث چندین جایگاه استراحت بین درختان، نوسازی مکانهای عمومی و نیز احداث فضاهای ورزشی در جنگل قائم را می توان از این اقدامات نام برد که در یکی دو سال گذشته چهره این مکان را تغییر داده است اما از برنامه های در دست اجرای این منطقه می توان به احداث تله کابین بین ارتفاعات صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف و کوههای اطراف اشاره کرد.

وجود یک زیارتگاه، مهدیه صاحب الزمان و گلزار شهدا نیز از جنبه های معنوی منطقه مذکور است، که بسیاری از کرمانی ها به علت وجود هوای مطبوع و نیز وسعت منطقه مراسم مذهبی خود را در این مکان ها برگزار می کنند.

زیارتگاه معروف به "سید حسین" که یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های کرمان است به نحو خیره کننده ای بین کوه و جنگل دست کاشت قائم قرار گرفته است و کرمانی ها مراسم و مناسبتهای مختلفی را در این مکان برگزار می کنند.

همچنین در حاشیه کوه و جنگل قائم و در جوار مزار شهدا، مهدیه مسجد صاحب الزمان قرار گرفته که با جذابیت معنوی بسیار بالای خود، هر هفته میزبان منتظران ظهور امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف است. 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:08:26
طلوع خورشید 05:42:48
اذان ظهر 12:41:49
غروب خورشید 19:40:48
اذان مغرب 19:58:47
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟