وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

وظيفه علماء در قبال تحريفات عاشورا

وظيفه علماء در قبال تحريفات عاشورا
زمان انتشار :
سه شنبه 21 آبان 1392 | 23:30
حادثه کربلا براي ما مردم، خواهي نخواهي يک حادثه بزرگ اجتماعي است. يعني در تربيت ما، در خلق و خوي ما اين حادثه اثر دارد...

بسم الله ادلرحمن الرحیم

وظيفه علماء در قبال تحريفات عاشورا

حادثه کربلا براي ما مردم، خواهي نخواهي يک حادثه بزرگ اجتماعي است. يعني در تربيت ما، در خلق و خوي ما اين حادثه اثر دارد.

حادثه اي است که خود به خود بدون اينکه هيچ قدرتي ما مردم را مجبور کرده باشد، ميليون ها نفر و ميليون ها ساعت از وقت خودمان را براي استماع قضاياي مربوط به آن صرف مي کنيم، ميليون ها تومان در اين راه خرج مي کنيم. اين قضيه بايد همان طوري ما در اين حادثه صورت بگيرد، حادثه را منحرف مي کند و به جاي اينکه ما از اين حادثه استفاده بکنيم، قطعاً ضرر خواهيم کرد.

مقصر کيست؟

مقصر کيست؟ هم خواص يعني علما مقصرند و هم عوام يعني غير از علما، اما علما از آن نظر که در دوران شريعت ختميه آنها هستند که هم بايد مانع تحريف و هم رافع و زائل کننده تحريف باشند.

اذا ظهرت البدع العالم ان يظهر علمه و الا فعليه لعنه الله.

ايضاً در حديث کافي است:

                   و ان لنا في کل خلف عدولا ينفون عنا تحريف الغالين و انتحال المبطلين.       

وظيفه علما

اولين وظيفه علما اين است که با نقاط ضعف مردم مبارزه کنند، نه آنکه از آنها استفاده کنند.

مثلاً در جريان مجالس عزاداري و وعظ و خطابه، امروز دو نقطه ضعف در مردم هست؛ يکي اينکه علاقه شديد دارند که در مجالس، اجتماع، ازدحام زياد شود، ديگر اينکه مي خواهند از لحاظ گريه، مجلس بگيرد و شور به پا شود و کربلا شود.

اينجا است که يک خطيب، سر دو راهي قرار مي گيرد: ازدحام را زياد کند و مجلس را کربلا کند، يا حقايق را بگويد که احياناً نه ازدحام مي شود و نه شور و واويلا.

علما بايد با عوامل پيدايش تحريفات مبارزه کنند، جلو تبليغات دشمنان را بگيرند، دست دشمنان را کوتاه کنند، با اسطوره سازي مبارزه کنند.

مثلاً کتاب لولو و مرجان حاجي نوري که يک نوع قيام به وظيفه به نحو شايسته است که اين مرد بزرگ کرده است و ما امروز از نتيجه کار اين مرد بزرگ استفاده مي کنيم. علما بايد فضايح و رسوايي دروغگويان را ظاهر کنند. (لهذا مي گويند از موارد جواز غيبت، جرح راوي حديث است. )

علما بايد متن واقعي احاديث معتبر، سيماي واقعي شخصيت هاي بزرگ، متن واقعي حوادث تاريخي را در اختيار مردم بگذارند و به دروغ بودن دروغ ها اشاره و تصريح کنند.

کمي زهر ماري قاطي کن

نقل مي کنند که: يکي از علماي بزرگ در يکي از شهرستان هاي تا اندازه اي درد دين داشت و هميشه به اين دروغ هايي که روي منبر گفته مي شد اعتراض مي کرد و تعبيرش هم اين بود که اين زهر ماري ها چيست که بالاي منبرها مي گوييد.

يک وقت واعظي به او گفت: اگر اينها را نگوييم اصلاً بايد در دکان را تخته کنيم.

آن آقا جواب داد: اينها دروغ است و نبايد گفته شود.

از قضا چندي بعد خود اين آقا باني شد و مجلسي در مسجد تشکيل داد و همان واعظ را دعوت کرد، ولي قبل از شروع منبر به واعظ گفت: من مي خواهم به عنوان نمونه مجلسي ترتيب بدهم که جز روضه راست در آن خوانده نشود و تو هم بايد مقيد باشي که جز از کتاب هاي معتبر هيچ روضه اي نخواني، و با تعبير خودش گفت: چون مجلس مال شماست اطاعت مي شود.

شب اول خود آقا در محراب رو به قبله نشسته بود، منبر هم کنار محراب بود، آقاي واعظ صحبت هايش را کرد و موقع خواندن روضه شد، شروع کرد به خواندن روضه و خود را مقيد کرده بود که جز روضه راست چيزي نگويد، اما هر چه گفت مجلس تکان نخورد و همين طور يخ کرده بود.

آقا ديد عجب اين مجلس مال خودش هم هست بعد مردم چه مي گويند،زن ها مي گويند: لابد آقا نيتش پاک نيست که مجلسش نمي گيرد، اگر آقا خود نيتش ‍درست بود، اخلاص نيت داشت، حالا کربلا شده بود. ديد که آبرويش ‍ مي رود چه بکند؟

يواشکي و زير چشمي به واعظ گفت: يک کمي از آن زهرماري ها قاطي کن!

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:23:50
طلوع خورشید 05:42:44
اذان ظهر 11:23:53
غروب خورشید 17:04:38
اذان مغرب 17:20:42
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟