وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

بررسی دو طریق زیارت عاشورا و دعای آن‏

بررسی دو طریق زیارت عاشورا و دعای آن‏
زمان انتشار :
پنج شنبه 16 آبان 1392 | 02:55
زیارت عاشورا به دو طریق نقل شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

زیارت عاشورا به دو طریق نقل شده است:

طریق اول: در یک طریق «صالح بن عقبه» و «سیف بن عمیره» از «علقمه» نقل می‏کنند که او هم از حضرت امام باقر علیه‏السلام تقاضا می‏کند که زیارت و دعائی به من تعلیم دهید که هم از نزدیک و هم از راه دور حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام را زیارت کنم و امام باقر علیه‏السلام «زیارت عاشورا» را به «علقمه» تعلیم دادند.

آنچه که نقل شده فقط زیارت است و دعا هم اگر تعلیم داده شده، احتمال می‏رود به صورت خصوصی و غیر علنی بوده است و شاید هم امام باقر علیه‏السلام تنها زیارت عاشورا را به علقمه تعلیم دادند.

طریق دوم: «محمد بن خالد طیالسی» از «سیف بن عمیره» که در جمعی با حضور «صفوان» بوده‏اند نقل می‏کند که در طریق «صفوان» به این زیارت اشاره می‏کند.

هم چنین «دعای بعد از زیارت» با تمام خصوصیت آن از حضرت صادق علیه‏السلام که باز هم از نزدیک و یا راه دور این زیارت را می‏توان خواند (زیرا آن‏ها استناد به عمل امام صادق علیه‏السلام می‏نمایند که بالای سر حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام این زیارت و دعا را از حضرت صادق علیه‏السلام خواندند و سپس اشاره به ثواب و اجر آن و برآورده شدن حاجات افراد نمودند.)

و حضرت فرمود:

ای صفوان من یافتم این «زیارت» را به این ضمان از پدرم و پدرم از پدرش علی بن الحسین و به همین ترتیب ضمان آن را از پدران بزرگوارشان تا این که حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم هم با همین ضمان از جبرئیل امین و جبرئیل هم از خدای متعال با همین ضمان دریافت نمودند.

این مطلب دلیل بر قدسی بودن این زیارت است و از احادیث قدسی محسوب می‏شود به این معنی که مفاد آن به صورت حدیث قدسی از جانب خداوند است و الفاظ آن توسط حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم تدوین شده است.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:20:17
طلوع خورشید 05:51:50
اذان ظهر 12:45:10
غروب خورشید 19:38:14
اذان مغرب 19:55:48
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟