وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

اهمیت فضای مجازی ازدیدگاه علما

اهمیت فضای مجازی ازدیدگاه علما
زمان انتشار :
دوشنبه 2 آذر 1394 | 01:40
ما در فضای مجازی دچار مشکلات جدی هستیم؛

بسم الله الرحمن الرحیم

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی ادیب‌ یزدی، کارشناس علوم دینی و قرآنی، با اشاره به مشکلات موجود در فضای مجازی گفت:ما در فضای مجازی دچار مشکلات جدی هستیم؛ زیرا اختراع فضای مجازی از ناحیه غرب صورت گرفته و تکنولوژی غربی به این بازدهی و به این نوع ایجاد ارتباط در میان آحاد بشر رسیده است.

وی افزود: زمانی که تکنولوژی از غرب می‌آید، خود به خود فرهنگ غرب، اصول و ریشه‌های آن بسته و شکل می‌گیرد؛ بنابراین در نگاه نخست ما نمی‌توانیم با جریانی که ریشه‌ها و اصولش با فرهنگ غربی و دیدگاه غربی تنظیم شده است، به گونه‌ای تعامل کنیم که غیرقابل تغییر باشد.

این کارشناس دینی تصریح کرد:اگر بخواهیم در اصول فضای مجازی و کیفیت ارتباط‌ گیری با مراجعه‌کنندگان دست ببریم، دیگر فضای مجازی نخواهد بود و از کاروان و مبتکران آن فضا عقب می‌افتیم. فضای حاکم بر فضای مجازی منطبق با فرهنگ غرب و انکار ارزش‌های الهی و معنوی است، به همین دلیل حضرات علما تا اندازه‌ای برای‌شان مشکل است که در این فضا حضور یابند.

وی یادآور شد: در ابتدا برای برقراری ارتباط با اینترنت و فعال کردن موتورهای جستجوگر، اولین تصویری که ملاحظه می‌کنیم، تصاویر مستهجهن و تصاویری است که از نظر شرعی و با نوع دید، فرهنگ، نگاه و زهد ما متفاوت است.

حجت‌الاسلام ادیب یزدی ادامه داد: برای مثال بسیاری از علما برای رفتن به سینما خجالت می‌کشند با وجود آنکه فضای سینما به برکت انقلاب بهتر شده است. با گذشت 33 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی قدم به سینما نگذاشته‌ام، البته به این معنی نیست که سینما بد باشد، بلکه فرهنگ طلبه با فرهنگ حاکم بر سینما همخوانی ندارد.

این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی عنوان کرد: ریشه هنر سینما به گونه‌‌ای منعقد شده که با نوعی لودگی و بی‌توجهی به احکام الهی و شرعی است و اگر بخواهیم احکام شرع را در سینما جاری کنیم، این هنر از فضای سینما بودن خارج می‌شود و به مرور جاذبه‌ها را از دست می‌دهد.

فضای مجازی شبیه سینماست

وی با بیان اینکه بنابراین فضای مجازی شبیه سینماست و برای علما سخت است تا با این فضا ارتباط برقرار کنند، گفت:البته این نگاه سطحی است و علما باید به فضای مجازی و سینما ورود یابند و با کمال اقتدار و کارشناسانه برخورد کنند تا موارد منفی را نقد و نفی و موارد مثبت را تقویت کنند.

حجت‌الاسلام ادیب یزدی بیان کرد:اقتضای حاکمیت حکومت اسلامی این است که علما به نیازمندی‌های مردم توجه کنند و با کمال صراحت حکم خدا را آنچه هست، بیان کنند. اوج هنر روحانیت و مجتهدان و محققان انقلابی این است که تلفیقی بین واقعیت‌های روز و احکام الهی ایجاد کنند. باید به گونه‌ای عمل کنیم تا مردم با کمال صراحت و شفافیت وارد فضاهای روز و مقتضی روز شوند تا پیام انقلاب، قرآن و اهل بیت علیه السلام را در فضای مجازی به گوش همگان برسانیم.

این کارشناس علوم دینی و قرآنی با اشاره به ضعف‌های تبلیغ دین در فضای مجازی گفت: تا اندازه‌ای فاصله طلاب و علما با مدرنیته سبب ایجاد ضعف‌هایی در تبلیغ دین در فضای مجازی شده است. ما از زندگی مدرن کمی فاصله داریم. البته تلقینی در ذهن طلاب وجود دارد که اگر طلبه‌ای بیشتر با اینترنت کار کند، ممکن است با تقوای الهی منافات داشته باشد. چنین تلقین‌ها و فضاهایی سبب شده است تا این گروه از جامعه کمتر با وسایل ارتباطی نوین ارتباط یابند.

وی تصریح کرد:ما باید این مطالب را جواب دهیم که روزگارمان دیگر مقتضی این گونه تفکر نیست، پیروزی انقلاب ما را وادار می‌کند تا به جایگاهی برسیم که بتوانیم بر بام جهان بایستیم و حقانیت شکوهمند انقلاب را فریاد کنیم. اگر در این تفکرات نه چندان صحیح و مغایر با تمدن روز درجا بزنیم، ممکن است دچار گرفتاری‌هایی شویم که جای خالی‌مان در بسیاری از جبهه‌ها مشهود باشد.

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:50:02
طلوع خورشید 06:12:46
اذان ظهر 12:41:28
غروب خورشید 19:09:44
اذان مغرب 19:26:01
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟