وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

الگوگيری از حضرت زینب سلام الله علیها

الگوگيری از حضرت زینب سلام الله علیها
زمان انتشار :
شنبه 23 آبان 1393 | 20:36
زنان باید با الگوگيری از حضرت زینب سلام الله علیها، گام های مفیدتری را برای رسيدن به كمال و سعادت فرزندان خود بردارند

زنان باید با الگوگيری از حضرت زینب سلام الله علیها، گام های مفیدتری را برای رسيدن به كمال و سعادت فرزندان خود بردارند

نزدیک به چهارده قرن  پيش در سرزمينيی به نام كربلا، در ميان ريگزارهای خشک وبدون حيات، واقعه  ای شكل گرفت كه با درخشش خود به جاودانه شد؛ «واقعة عاشورا» که رهبر آن كسی جز«امام حسین علیه السّلام » نبود، امامی که با ایثار و فداکاری خود، آيين ظلم و ستم را درهم كوبيد
البته در اين  ميان، اگر نبود صبر و بردباری زنان هنگام مصائب و داغ عزيزان  شان و اگر نبود پشتيبانی  و حمايت همه جانبه لفظی وعملی آنان از همسران و فرزندان خود و تشويق آنان به حمايت ازمولای خود تا سرحد جان، عاشورا به كجا می انجاميد و نهضت عاشورا را بدون رشادت ها، شجاعت ها و بردباریهای بزرگ بانوی كربلا، «زينب »، چگونه مي  توان وصف نمود؟
خطبه حضرت زينب سلام الله علیها در مسجد كوفه و بيان واقعيت  های دشت نينوا، اولين ضربه را بر پيكر حكومت جعلی بنی  اميه وارد نمود.
با بیان اینکه حماسه آفرینی ها و حضور منحصر به فرد حضرت زینب سلام الله علیها و سایر بانوان در واقعه جانسوز کربلا پس از شهادت سرور و سالار شهیدان منجر به حفظ و نگهداری انقلاب حسینی شد، همراهی و مشارکت زنان مؤثرترين عامل پيشرفت هدف قیام امام حسين علیه السّلام بود.
با شهادت امام حسين  علیه السّلام و سپاهيانش به دست يزيديان، فقط نيمی از برنامه حضرت اباعبدالله الحسین  علیه السّلام اجرا و نيم ديگر آن که تبليغ در خصوص واقعه  ی عاشورا و رسوائی دستگاه اموی بود، باقی ماند که توسط بازماندگان كاروان سيدالشهدا و از همه مهمتر حضرت زینب سلام الله علیها به منصه ظهور گذاشته شد.
بیت شعر که کربلا می مُرد اگر زینب نبود، در واقع حضرت زینب سلام الله علیها در به تصویر کشیدن واقعه عاشورا و تداوم و روش امام حسین  علیه السّلام نقش بسزایی داشت چرا که این بانوی شجاع، با ایمان و پاک باخته در صحرای کربلا، رسالت عظیم حسینی را به اتمام رساند.
مأموریت حضرت زینب سلام الله علیها از بی سابقه ترین و سخت ترین مأموریت ها در طول تاریخ اسلام است و دختر مبارز، دانشمند و شجاع حضرت علی  علیه السّلام با انجام این وظیفه خطیر، با زبانی گويا و نافذ وقايع و مصائب كربلا را تشريح نموه و رسوايی بزرگی را برای خاندان بنی  اميه به بار آورد.
حضرت زینب سلام الله علیها بر اثر تحمل مصيبت ها به ام  المصائب لقب يافت، صبـرواستقـامت این بانوی نمونه  ستودنی است و حضرت زینب سلام الله علیها در پـيام آوری و تبيـين انـديشـه اصلاحی و نـهضت بيـدارگری؛ عفت و پاکدامنی، صبر و پایداری و پاسداری از فرهنگ اسلامی را به زنان آموخت.
اولین و محوری ترین وظیفه یک زن، تربیت فرزندان صالح است، وظیفه مادران را همچون شغل انبیاءست زنان باید با الگوگيری از حضرت زینب سلام الله علیها، گام های مفیدتری را برای رسيدن به كمال و سعادت فرزندان خود بردارند.

روایات حضرت زینب سلام الله علیها

ابوالفرج اصفهاني مي گويد: زينب عقيله دختر علي  بن ابي طالب، مادرش  فاطمه دختر رسول خداست و او همان كسي است كه ابن عباس از او كلام حضرت فاطمه عليه السّلام را در فدك نقل مي كند و مي گويد: حديث كرد مرا عقيله ما زينب دختر علي عليه السّلام...

در انساب الطالبيين مي خوانيم: زينب كبري دختر اميرمومنان عليه السّلام كه كنيه اش ام الحسن بود، از مادرش زهراعليهاالسّلام روايت مي كرد.

مرحوم سيد نورالدين جزايري، در خصائص الزينبيه، ويژگي موثقه  بودن زينب را طرح مي كند و مي نويسد: «از جمله القاب آن محترمه  موثقه (مورد اعتماد) است، كه آن مكرمه مورد وثوق خلاق عالم و حضرت سيدالشهدا، و حضرت سجاد عليهماالسّلام بوده اند و لذا حافظ ودايع الهيه و اسرار محمديه بوده، بلكه محل وثوق كليه مردم بوده  و لذا حضرت سيدالساجدين عليه السّلام هر وقت  بيان اخبار و احاديث مي فرمود و مي خواست كه در اذهان مردم جاي گيرد و از او بپذيرند، به عمه اش اسناد مي داد و از آن مخدره نقل مي فرمود و كذالك ابن عباس با اين كه مقبول القول بود، مع ذالك مي گفت: «حدثتنا عقليتنا

آية الله خويي مي نويسد: از مادرش سلام الله عليها روايت  مي كند. و جابر فقيه و عباد عامري از او روايت مي كنند. اين همه نشان از اوج مقام  روايي حضرت زينب عليهاالسّلام دارد كه متاسفانه كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

گواهي مي دهم كه پدرم، محمد، بنده و فرستاده اوست. پيش از آن كه او را بيافريند، برگزيد و پيش از پيغمبري تشريف انتخاب بخشيد و به نامي ناميد كه سزاوارش بود و اين هنگامي بود كه  آفريدگان از ديده نهان بودند و در پس پرده ي بيم نگران و در پهنه ي بيابان عدم سرگردان. پروردگار بزرگ پايان كار همه  كارها را دانا بود و بر دگرگوني هاي روزگار محيط، بينا و به  سرنوشت هر چيز، آشنا.

راويان حديث از زينب کبري عليهاالسّلام

بايد توجه داشت كه ارزش روايات نقل شده از حضرت زينب عليهاالسّلام فراتر از رواياتي است كه راويان ديگر نقل كرده اند، زيرا اين بانوي  بزرگ خود عالمه اي غير معلمه بود و رواياتي را كه نقل مي كرد، بي هيچ شبهه اي، معتبر و مستنداند. حتي روايت هايي كه در سنين  كودكي از او نقل شده اند. اين بانوي بزرگوار كه پنج سال قبل از وفات رسول خدا صلي الله عليه وآله به دنيا آمد، از مادرش فاطمه زهراسلام الله علیها، پدرش علي عليه السّلام،اسمأ بنت عميس، و ام ايمن روايت نقل مي كرد. شمار راويان از وي بسيارند كه مي توان به: علي  بن حسين عليه السّلام، ابن عباس، محمد بن عمر، عطأ بن سائب، فاطمه بنت الحسين، محمد بن جابر، عباد عامري و ... اشاره كرد.

حال به بيان برخي از روايات نقل شده از حضرت زينب عليهاالسّلام مي پردازيم.

وسيله ارتباط خلق و خالق

ابوبكر با اين سند: محمد بن زكريا، جعفر بن محمد بن عماره  كندي، پدرش، حسين بن صالح، دو مرد از بني هاشم، از حضرت  زينب عليهاالسّلام دخترعلي عليه السّلام روايت كرد كه زينب  عليهاالسّلام فرمود: «قالت فاطمه  عليهاالسّلام: ... و نحنُ وسيلتهُ في  خلقهِ و نحنُ خاصته و محل  قدسه و نحن حجته في غيبه و نحن ورثه انبيائه...»؛ «ما وسيله  ارتباط خدا با مخلوق هاي او هستيم. ما برگزيدگان خداييم و جايگاه پاكي ها، ما راهنماهاي روشن خداييم و وارث پيامبران او هستيم

بهشت جايگاه شيعيان

ابي حجاف (از محمد بن عمر بن حسن)، از زينب، به نقل از فاطمه  عليهاالسّلام و اشجع، بليد بن سليمان (ازابي حجاج، محمد بن عمرو هاشمي) از زينب دختر علي عليه السّلام نقل كرد كه فاطمه عليهاالسّلام فرمود:«قالت فاطمه  عليهاالسّلام: ان رسول الله قال لعلي اما انك يابن  ابي طالب و شيعتك في الجنه »، «و سَيجي ء اقوام ينتحلون حبكَ ثم  يمرقونَ مِنَ الاسلامِ كما يمرق السهم مِن الرميه»؛ رسول خدا به  علي عليه   السّلام فرمود: «اي پسر ابوطالب! همانا تو و رهروان تو در بهشت اند و به زودي قومي مي آيند كه از دوستي تو سخن مي گويند. آنگاه از اسلام فرار مي كنند، مانند پرت شدن تير از كمان.»

دوستي آل محمد صلي الله عليه و آله

روايتي مشهور به «فاطميات » در باب دوست داشتن آل محمد كه با اين اسناد نقل شده است: «... عن فاطمه بنت السجاد علي بن الحسين زين العابدين عليه   السّلام عن  فاطمه بنت ابي عبدالله الحسين عليه   السّلام عن زينب بنت اميرالمؤمنين عليه   السّلام عن فاطمه بنت رسول الله صلي   الله   عليه   و  آله قالت: الا مَن ماتَ عَلي حُب آل محمد ماتَ شهيداً»؛ «آگاه باشيد هر كسي كه  بر دوستي آل محمد بميرد، شهيد است.»

خطبه نور

يكي ديگر از احاديثي كه حضرت زينب عليهاالسّلام نقل كرد، خطبه طولاني حضرت  زهرا عليهاالسّلام در مسجد مدينه است.
حديثي كه در متن آن ده ها حديث درخشنده وجود دارد و بسياري از احاديثي كه از حضرت فاطمه  عليهاالسّلام نقل مي شود، مربوط به همين حديث طولاني است. ما براي اختصار تنها به ترجمه بخشي از آن بسنده مي كنيم. علاقه مندان را به  مطالعه منابع آن ارجاع مي دهيم.

ما خاندان را در ميان شما به خلافت گماشت و تاويل كتاب الله را به عهده ما گذاشت. حجت هاي آن آشكار و آنچه در باره ماست، پديدار و برهان آن روشن و از تاريكي گمان به كنار و آواي آن  در گوش، مايه آرام و قرار.

«در اين روز حضرت زهرا عليهاالسّلام چادر به سر كرد و با همراهي جمعي  از بانوان وارد مسجد شد. ابوبكر و عده اي از مهاجران و انصار حاضر بودند. به احترام آن بانو پرده سفيدي آويختند. قبل از آغاز سخن، ناله ي جانسوزي كرد كه بسياري از حاضران گريستند و پس از آن كه مردم آرام گرفتند، فاطمه  عليهاالسّلام فرمود:

شكر نعمت:

«ستايش خداي را بر نعمت هايي كه ارزاني داشت و سپاس او را بر انديشه نيكو كه در دل نگاشت. سپاس بر نعمت هاي فراگير كه از چشمه لطفش جوشيد و عطاهاي فراوان كه بخشيد و نثار احسان كه  پياپي بخشيد. نعمت هايي كه از شمار افزون است و پاداش آن از توان بيرون و درك نهايتش، نه در حد انديشه ناموزون. سپاس را مايه فزوني نعمت نمود و ستايش را سبب فراواني پاداش فرمود و به خاطر در خواست پياپي، بر عطاي خود افزود.

ديدگاه توحيدي:

گواهي مي دهم خداي جهان يكي است و جز او خدايي نيست. نشان اين  گواهي، درستي و بي آلايشي است و پايبندان اين اعتقاد، دل هاي با بينش و راهنماي رسيدن بدان، چراغ دانش. خدايي كه چشم ها او را نمي توانند ببينند و گمان ها چگونگي او را نمي دانند.

فلسفه آفرينش:

همه چيز را از هيچ پديد آورد و بي  نمونه اي افشا كرد، نه به  آفرينش آن ها نيازي داشت و نه از آن خلقت، سودي برداشت. جز آن  كه خواست قدرتش را آشكار سازد و آفريدگان را بنده وار بنوازد و بانگ دعوتش را در جهان اندازد. پاداش را در گرو فرمانبرداري  نهاد و نافرمانان را به كيفر بيم داد، تا بندگان را از عقوبت  برهاند و به بهشت  بكشاند.

 

 

 

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:23:50
طلوع خورشید 05:42:44
اذان ظهر 11:23:53
غروب خورشید 17:04:38
اذان مغرب 17:20:42
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟