وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

اعمال تاسوعا و عاشورا

اعمال تاسوعا و عاشورا
زمان انتشار :
پنج شنبه 21 شهریور 1398 | 01:35
اولین عمل مستحبی ذکر شده برای روز تاسوعا و روز عاشورا زیارت امام حسین علیه‌السلام است. زیارت امام حسین علیه‌السلام در شب عاشورا پاداشی بس عظیم دارد.

بسم الله الرحمن الرحیم

خوشا به حال زائران سیدالشهدا علیه‌السلام

 کسی که در شب عاشورا تا صبح در حرم سیدالشهدا علیه السلام بماند، خدا او را با شهدا و در کنار امام حسین علیه‌السلام محشور می‌کند.

هفتاد سال عبادت برای کسانی که در شب عاشورا احیاء می‌گیرند.

احیای شب عاشورا فضیلت زیادی دارد و بسیار توصیه شده است. در میزان ثواب آن آمده که اندازه عبادت همه ملائکه و برابر با هفتاد سال است. پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله نیز عبادت در شب عاشورا را همچون عبادت فرشتگان می‌دانند.

نماز صد رکعتی شب عاشورا که قبر عاشقان حسین (ع) را نورانی و معطر می‌کند.

برای شب عاشورا نمازهای بسیار بافضیلتی ذکر شده است. از جمله اینکه سید در اقبال نمازی صد رکعتی آورده که در رکعت آن یک مرتبه حمد و سه مرتبه سوره توحید باید قرائت شود. بعد از تمام شدن این صد رکعت ذکر: «سُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُلِلّهِ وَلااِلهَ اِلا اللّهُ وَاللّهُ اَکْبَرُ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِّ العَظیمِ» هفتاد مرتبه خوانده شود. در روایتی دیگر نیز آمده که بعد از خواندن این ذکر استغفار نیز خوانده شود. پیامبر مهربانی‌ها فرمودند: «کسى که این نماز را بخواند وقتى بمیرد، خداوند قبرش را معطّر و خوشبو مى‌کند و هر روز - تا هنگامی که صور دمیده شود- نورى وارد قبرش مى شود.»

خواندن نماز چهار رکعتی در شب عاشورا

همان طور که گفتیم برای شب عاشورا نمازهای زیادی ذکر شده است. یکی دیگر از این نمازهای مستحبی نمازی چهار رکعتی است که در آخر شب باید خوانده شود. در هر رکعت این نماز بعد از سوره حمد، یک آیت الکرسی و ده مرتبه سوره توحید، سوره فلق، سوره ناس باید خوانده شود. بعد از سلام نماز نیز صد مرتبه سوره توحید خوانده شود.

نماز امیرالمومنین (ع) را در شب عاشورا فراموش نکنید

نماز امیرالمومنین علیه‌السلام نماز دیگری است که در این شب می‌توان به جا آورد. این نماز چهار رکعت است و در هر رکعت بعد از حمد پنجاه مرتبه سوره توحید باید خوانده شود. خواندن این نماز ثواب زیادی دارد. پس از خواندن این نماز چهار رکعتی ذکر خدا گفته شود و سپس بر پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله صلوات فرستاده شود و دشمنان ایشان لعن شود.

اعمال روز عاشورا

روز دهم ماه محرم، روز مصیبت و اندوه اهل بیت علیه‌السلام و همه شیعیان است. به همین دلیل شایسته نیست که در این روز شیعیان به کسب و کار روزانه و کارهای دنیایی بپردازند. در این روز محبان اهل بیت علیه‌السلام باید مشغول به عزاداری و شرکت در مراسم روضه اهل بیت علیه‌السلام باشند. برای چنین افرادی که دارای مشاغل ضروری نیستند و از کسب و کار خود دست می‌کشند پاداش و ثواب بسیاری در نظر گرفته شده و و به فرموده امام رئوف علیه‌السلام خداوند حاجت‌های دنیایی و اخروی او را بر آورده می‌کند و کسی که در این روز به جمع آوری مال برای خانواده‌اش بپردازد، خدا به مال او برکتی نخواهد داد. یکی دیگر از کارهای ممنوعه در این روز خنده و شوخی و انجام سرگرمی‌های شادی آور است.

 

به فدای نخ آن شال سیاهت...

برای نشان دادن اندوه دلمان، در این روز به یکدیگر تسلیت بگوییم و بهتر است از این جمله‌ها استفاده کنیم: «عَظَّمَ اللّهُ أُجُورَنا بِمُصابِنا بِالْحُسَینِ عَلَیهِ السَّلامُ، وَ جَعَلَنا وَ إِیاکُمْ مِنَ الطّالِبِینَ بِثارِهِ، مَعَ وَلِیهِ الاِْمامِ الْمَهْدِىِّ مِنْ آلِ مُحَمَّد عَلَیهِمُ السَّلامُ.» یعنی «بزرگ گرداند خدا پاداش ما را در سوگواریمان بر حسین(ع) و قرار دهد خداوند ما و شما را از خون خواهانش به همراه ولیش امام مهدى از خاندان محمّد(علیهم السلام).»

چرا نباید در روز نهم و دهم محرم روزه بگیریم؟

روزه گرفتن در روز نهم و دهم محرم نهی شده است. علامه مجلسی در این باره فرمودند که بنی امیه در این دو روز برای برکت و شکر قتل امام حسین علیه‌السلام روزه می‌گیرند. البته پرخوری در روز عاشورا نیز توصیه نشده است. در این روز باید بدون نیت روزه تا عصر غذایی خورده نشود و سپس مقدار کمی آب و غذا خورده شود. دقیقا به حالتی که مصیبت زدگان رفتار می‌کنند.

السلام علی الحسین علیه السلام...

خواندن زیارت عاشورا در این روز ثواب بسیار زیادی دارد و می‌توان آن را از دور یا نزدیک خواند و به حضرت سلام و عرض ادب کرد.

لعنت بر قاتلان امام حسین علیه‌السلام

در این روز هزار مرتبه ذکر: «اَللّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَینِ علیه السلام.» خوانده شود.

خواندن هزار سوره توحید در روز عاشورا

یکی دیگر از اعمال توصیه شده برای روز عاشورا خواندن هزار مرتبه سوره توحید است. امام صادق(ع) فرموده‌اند: «هر کس در روز عاشورا هزار مرتبه سوره «توحید» را بخواند، خداوند رحمان به وى نظر (رحمت) افکند و هر کس را که خداوند رحمان (با دیده رحمت) نظر کند، وى را مجازات نخواهد کرد.»

دلم هوای حرم کرده است می‌دانی/ دلم هوای دو رکعت نماز بالا سر

توصیه شده که در روز عاشورا در کربلا و در کنار حرم نورانی آن حضرت باشیم. مرحوم ابن قولویه رحمه الله بر طبق روایتی فرمودند: «کسى که در روز عاشورا کنار قبر امام حسین(ع) باشد و به زائران آن حضرت کمک کند و آب دهد، مانند کسى است که لشکر آن حضرت را سیراب کرده باشد و گویا با آن حضرت در کربلا حاضر بوده است.»

چون شیشه عطری که درش گم شده باشد...

توصیه شده که در این روز شیعیان برای همدیگر مقتل بخوانند و برای مظلومیت امام حسین علیه‌السلام اشک بریزند. همچون حضرت موسی و خضر که برای مصائب اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله اشک ریختند.

تمام حجت مسلمانی من حسین بن علی علیه‌السلام است

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:20
طلوع خورشید 05:42:48
اذان ظهر 12:36:08
غروب خورشید 19:29:43
اذان مغرب 19:47:20
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟