وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

آغاز امامت امام زمان عجلّ الله تعالی فرجه الشّریف

آغاز امامت امام زمان عجلّ الله تعالی فرجه الشّریف
زمان انتشار :
دوشنبه 30 آذر 1394 | 20:39
آغاز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، روز جمعه هشتم ماه ربيع الاول سال 265 ه. ق است...

بسم الله الرحمن الرحیم

آغاز امامت امام زمان عجلّ الله تعالی فرجه الشّریف

آغاز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، روز جمعه هشتم ماه ربيع الاول سال 265 ه. ق است؛ يعني روز شهادت امام يازدهم علیه السلام  آغاز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.جالب است بدانيم که ولادت امام زمان در روز جمعه بوده و اولين روز امامتش روز جمعه و نيز بنا بر نقلي که از نظر شيعه، بسيار مشهور است، ظهور امام هم روز جمعه است و همچنين يکي از اسامي آن حضرت نيز جمعه است.
يکي از افراد مورد وثوق و اعتماد ائمه معصومين و خاصه امام عسکري علیه السلام  و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  فردي به نام ابوسهل بود. ابوسهل اسماعيل بن علي نوبختي مي گويد : پس از آن که معتمد، امام عسکري علیه السلام  را به زهر مسموم کرد، من به خدمت امام عسکري شرفياب شدم، لحظه اي بود که فرزند امام عسکري علیه السلام  هم بر پدر وارد شده بود.

امام حالش منقلب بود و شديدا ضعيف شده بودند به گونه اي که وقتي ظرف آب را براي نوشيدن به امام عسکري علیه السلام  دادند، قدرت نگهداري ظرف آب را نداشت و مي لرزيد و دندانهاي امام عسکري که به کاسه نزديک شده بود مي خورد و من صدايش را مي شنيدم. در اين لحظه وقتي که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  وارد شد، به محض اين که چشم امام عسکري به امام زمان افتاد، بسيار خوشحال شد اما لحظه اي گريست و بعد او را به عنوان آخرين وصي رسول الله و آخرين امام مؤمنين و به عنوان حجت بر حق خدا معرفي کرد و وصيت و سفارش خود را به امام زمان نمود. در اين لحظه گويي احساس شد لحظه آغاز قبول مسؤوليت امامت امام زمان بود. بعد امام عسکري رو به امام زمان کرد و فرمود:« يا سيد أهل بيته! اسقني بالماء فإني ذاهب إلي ربي؛ (1) اي بزرگ خاندان خودت! آبي به من بنوشان؛ زيرا من به زودي به سوي پروردگارم خواهم شتافت
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  هم آب را به دست پدرش داد و بعد به پدرش کمک کردند تا او وضو بسازد . صحبت هايي هم بين امام عسکري علیه السلام و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  صورت گرفت آن گاه امام عسکري علیه السلام  به درجه رفيع شهادت نايل گشتند.
البته اين مسائلي بود که درباره ي امام زمان و آغاز امامتشان است، ولي چيزي که بايد به عنوان حجت براي مردم باشد اين است که براي اثبات حجت بودن امام زمان و امامت ايشان طبيعي است که شيعيان او هم دلايل قانع کننده اي که باعث اطمينان خاطر بشود نياز دارند .
ابوالاديان يکي از خدمتگزاران و يکي از دوستان نزديک امام عسکري علیه السلام  بود . ابن بابويه علیه السلام  به نقل از ابوالاديان مي گويد : امام عسکري علیه السلام  به من مأموريتي داد که به مدائن بروم و نامه هايي را به آنجا برسانم . امام عسکري  علیه السلام  به من فرمود: ابوالاديان! وقتي بعد از پانزده روز از مدائن برگشتي ، شهر سامرا را پر از شيون و غوغا خواهي يافت، زيرا که من به شهادت خواهم رسيد. من نگران شدم و از امام راجع به جانشين شان پرسيدم: وقتي شما به شهادت رسيديد، چه کسي بايد امامت امت را به عهده بگيرد؟

امام عسکري در جواب به من سه نشانه داد ؛ نشانه اول: آن کسي که بر بدن من نماز بگزارد. دوم: آن کسي که جواب نامه ها را از تو طلب کند و نشانه ي سوم: کسي که بگويد در هميان و کيسه ها چه چيزي وجود دارد.حيا مانع شد که راجع به کيسه از آقا بپرسم، نپرسيدم و با نگراني سفرم را آغاز کردم و به مدائن رفتم. مأموريت را انجام دادم و وقتي برگشتم همان گونه که امام عسکري گفته بود، ايشان به شهادت رسيدند. آن گاه چيزي که براي من مهم بود اين بود که بدانم چه کسي جانشين امام يازدهم و به عنوان امام دوازدهم و حجت بر حق خداست.

وارد بيت امام عسگري شدم، ديدم برادرش جعفر بر جايگاهي نشسته است و همه ي واردين به او تسليت مي گويند. گويي اين گونه وانمود مي شود که او به عنوان جانشين امام عسکري است، در حالي که من او را مي شناختم و مي دانستم انساني است بد سابقه و بد عمل که مرتکب محرمات مي شد. مطمئن بودم که او لياقت امامت را ندارد اما الان در چنين جايگاهي قرار گرفته؛ چرا که دستگاه بني عباس تلاش مي کرد او را به عنوان جانشين امام عسکري به مردم معرفي کند. در همين حال خبر آوردند که او بيايد و بر پيکر امام عسکري علیه السلام  نماز بگزارد.
او از جاي خود حرکت کرده، به سمت پيکر مطهر امام عسکري رفت تا نماز بگزارد، ديدم نوجواني با جميع شيوه ها و شمايل زيبايي که دلربا بود آمد و دامن عمويش را گرفت و گفت : اي عمو ! کنار برو که من بر نماز گزاردن بر پيکر بابايم شايسته ترم.
او را کنار زد و بر پيکر امام عسکري نماز گزارد . با اين صحنه مطمئن شدم که يکي از نشانه هايي که امام عسکري داده بود تحقق يافت و اين شخص بر بدن امام عسکري نماز گزارد . منتظر بودم که نشانه هاي ديگر هم تحقق پيدا کند . در اين حالت بود که وقتي نماز تمام شد به من اشاره کرد که جواب نامه ها را بده . اين هم نشانه دوم؛ چون نامه اي که امام عسکري به من سپرده بود و آن را به مدائن بردم ، به دوستاني که بايد مي دادم سپردم و جواب نامه هاي آن ها را به همراه بيت المال و سهم امامي که داده بودند با خودم آورده و منتقل کرده بودم .

منتظر بودم نشانه ي سوم هم تحقق پيدا کند ، در همين حال جمعي از مؤمنين قم آمدند و در ميان جمعيت عزادار قرار گرفتند و گفتند : جانشين امام عسکري کيست ؟ آن ها را به سمت جعفر هدايت کردند .

آن ها وقتي پيش جعفر رفتند، پرسيدند: شما جانشين امام عسکري هستيد ؟ پاسخ داد : آري. گفتند : بگوييد که ما حامل چه چيزي هستيم و نامه اي که با ماست چه کسي و براي چه کسي نوشته است و چيزي که به همراه ماست آن متاع چيست و چقدر است؟
جعفر با کمال عصبانيت گفت: عجب! مردم را ببينيد که از من چه چيزي را در خواست مي کنند، علم غيب از من طلب مي کنند؟ من فهميدم که او امام نيست و جمعيتي که از قم آمده بودند هم با اين پاسخ او مطمئن شدند که او امام نيست و جانشين امام عسکري شخص ديگري است. در همين حال فرستاده اي از درون خانه آمد و گفت که حجت خدا (امام زمان) فرمودند: نامه هايي که شما اهل قم از فلان شخص و فلان شخص براي امام عسکري آورده ايد، آن نامه ها را بياوريد و به همراه شما همياني است که هزار اشرفي در آن قرار دارد که از ميان هزار اشرفي که به عنوان سهم امام است، ده اشرفي قلابي است که روکش طلا شده و اصل نيست .
آن ها باز کردند و ديدند هزار اشرفي سفيد هست و آن ده اشرفي را هم شناسايي کردند . ابوالاديان مي گويد : من دقيقا به همان نشانه هايي که امام حسن عسکري به من داده بود رسيدم و يقين کردم که او امام امت اسلامي و آخرين وصي پيغمبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم  است و آن پيامي که فرستاده شده از ناحيه امام زمان است و آن فردي که نماز بر پيکر امام عسکري علیه السلام گزارد امام زمان و آخرين امام شيعيان است . (2)

پی نوشت:

1.منتهي الامال، ص 427.
2.منتهي الامال: 496/2.

منبع: کتاب ذکر نور در حضور مشتاقان ظهور

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:47:19
طلوع خورشید 06:05:50
اذان ظهر 11:51:40
غروب خورشید 17:37:54
اذان مغرب 17:53:51
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟