وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

آثار و فواید صلوات

آثار و فواید صلوات
زمان انتشار :
سه شنبه 18 فروردین 1394 | 02:33
يكي از واجبات نماز، صلوات بر پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم است، به گونه اي كه نماز بي صلوات، نماز باطل و غيرصحيح است.

بسم الله الرحمن الرحیم


                                                                 آثار و فواید صلوات

يكي از واجبات نماز، صلوات بر پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم است، به گونه اي كه نماز بي صلوات، نماز باطل و غيرصحيح است. همه فقيهان اماميه، صلوات را در تشهد نمازها، خطبه هاي جمعه و نماز ميت واجب دانسته اند؛ چنان كه از ميان مذاهب اهل سنت، شافعيها و حنابله صلوات بر محمد صلّ الله علیه و آله و سلّم را در موارد يادشده واجب شمرده اند. اما اين بدان معنا نيست كه ديگر فرقه ها و مذاهب اسلامي حكم صلوات را در نماز ناديده گرفته باشند، بلكه آنان (حنفيه ها و مالكي ها از اهل سنت) نيز در همه اين موارد، حكم به استحباب و سنت آن مي كنند. شافعي در اين باره مي گويد:

هي من جمله اركان الصلاه لا تجوز الصلاه الا بها؛ صلوات بر پيامبر در نماز از اركان نماز است؛ به گونه اي كه نماز بدون آن صحيح نمي باشد.

صلوات، سلامي ويژه بر پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم و خاندانش

يكي از وظايف و آداب مسلماني، صلوات فرستادن بر پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم و خاندانش علیه السّلام است. خداوند در آيه 65 سوره احزاب مي فرمايد: «ان الله و ملائكته يصلون علي النبي يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما؛ خداوند و فرشتگانش بر پيامبر صلوات مي فرستند. اي كساني كه ايمان آورده ايد، بر پيامبر صلوات بفرستيد و كاملا تسليم وي باشيد.»

اين آيه به صراحت بر وجوب صلوات بر پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم حكم و فرمان داده است و ظاهر امر و طلب، بر وجوب است مگر آن كه دليلي بر استحباب وارد شده باشد.هنگامي كه اين آيه نازل شد، مومنان از چگونگي صلوات بر ايشان پرسيدند و آن حضرت صلّ الله علیه و آله و سلّم نحوه آن را بيان كرد و از صلوات ناقص برحذر داشت. از اين رو در بسياري از روايات از صلوات ابتر و دم بريده نهي شده و پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم در تفسير صلوات ابتر وناقص، آن را صلواتي دانسته است كه بدون ذكر و يادي از خاندان و اهل بيت آن حضرت علیه السّلام باشد. پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم دستور داده است تا همواره صلوات كامل فرستاده شود و هرگز ميان پيامبر و آلش در صلوات جدايي نيفتد. ايشان بارها فرمودند: هرگز بر من صلوات ابتر (ناقص) نفرستيد. ياران عرض كردند: يا رسول الله! صلوات ابتر چيست؟ آن حضرت صلّ الله علیه و آله و سلّم در پاسخ فرمودند: اين كه فقط بگوييد: اللهم صل علي محمد و دنباله اش را قطع كنيد؛ بلكه بگوييد؛ اللهم صل علي محمد و آل محمد.

 (الصوا عق المحرقه، ص 44)

علامه طباطبائي پس از آوردن حديث كعب در تفسير الميزان مي نويسد: هيجده روايت ديگر هست كه بر مشاركت آل پيامبر با او در صلوات دلالت دارند. اين روايات را اصحاب سنن و جوامع حديثي از برخي ياران پيامبر صلّ الله علیه و آله و سلّم نقل كرده اند؛ از جمله اين افراد مي توان به ابن عباس، طلحه، ابوسعيد خدري، ابوهريره، ابومسعود انصاري، بريده، ابن مسعود كعب بن عجره و علي عليه السلام اشاره كرد. اما روايات از طريق شيعه، درباره صلوات و چگونگي آن بيش از شمارش است.

(الميزان، ج 22، ص 443)

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:11:25
طلوع خورشید 05:45:14
اذان ظهر 12:43:13
غروب خورشید 19:41:04
اذان مغرب 19:58:58
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟