وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

آثار تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها

آثار تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها
زمان انتشار :
سه شنبه 6 فروردین 1392 | 10:00
نجات از بدبختی؛آمرزش گناهان ؛واجب شدن بهشت؛عنایت فرشتگان،محفوظ از خطرات،درمان با تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها؛دوری شیطان؛آداب تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها اتصال در ذکر تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها نحوه گفتن تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها

نجات از بدبختی

امام صادق علیه السّلام فرمود: «یٰا اَبٰا هٰارُونَ! اِنّٰا نَأْمُرُ صِبْیٰانَنٰا بِتَسْبِیحِ فٰاطِمَةَ سَلاٰمُ الله عَلَیْها کَمٰا نَأْمُرُهُمْ بِالصَّلوٰةِ فَالْزَمْهُ فَاِنَّهُ لَمْ یَلْزَمْهُ عَبْدٌ فَشَقٰی»:

«ای ابا هارون! ما خردسالانمان را به تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها فرمان می دهیم،  همچنان که آنان را مأمور برگزاری نماز می نماییم،  ملازم و مراقب آنان باش که هر بنده ای مواظبت بر آن کند،  بدبخت نمی شود.»

آمرزش گناهان

امام صادق علیه السّلام فرمود: «مَنْ سَبَّحَ تَسْبِیحَ فٰاطِمَةَالزَّهْرٰاءِسَلاٰمُ الله عَلَیْها قَبْلَ اَنْ یُثَّنِّیَ رِجْلَیْةِ مِنْ صَلاٰةِالْفَریضَةِ غَفَرَ اللهُ لَهُ وَ لْیَبْدَأْ بِالتَّکْبیرِ»:

«هر کس بعد از نماز واجب قبل از اینکه پای راست را از بالای پای چپ بردارد،  تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها را به جای آورد،  تمام گناهان او آمرزیده می شود و این تسبیح را از «اَللهُ اَکبَر» آغاز کند.»

جامع آیات و احادیث نماز،  ج 2،  ص 45

واجب شدن بهشت

امام صادق علیه السّلام فرمود: «مَنْ سَبَّحَ تَسْبِیحَ فٰاطِمَةَ الزَّهْرٰاءِ سَلاٰمُ الله عَلَیْها فی دُبُرِ الْمَکْتُوبَةِ مِنْ قَبْلِ اَنْ یَبْسُطَ رِجْلَیْهِ اَوْجَبَ اللهُ لَهُ الْجَنَّةَ»:

«هر کس تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها در نماز واجب و قبل از اینکه از حالت جلوس تشهد و سلام خارج شود به جا آورد،  خدا بهشت را بر او واجب می کند.»

عنایت فرشتگان

هرگاه یکی از شما به بستر رود،  فرشته ای بزرگوار و شیطانی سرکش به سرعت به سوی آیند. آن فرشته به او گوید: «روزت را به خوبی ختم کن،  و شبت را به خوبی بگشا.» و شیطان به او گوید: «روزت را به گناه ختم کن و شبت را به گناه بگشای.»

پس اگر شخص از فرشته بزرگوار اطاعت کند و روزش را به یاد خدا ختم نماید و شبش را هنگامی که به بستر رود به یاد خدا آغاز کند وسی و چهار مرتبه «اَللهُ اَکبَر» و سی و سه مرتبه «اَلحَمدُ لِلهِ» و سی و سه مرتبه «سُبحانَ الله» بگوید،  آنفرشته،  شیطان را از او می راند و شیطان دور می شود و آن فرشته تا زمانی که وی از خواب بیدار شوداو را محافظت نماید و هنگامی که شخص از خواب بیدار شود،  (باز هم) آن شیطان به سوی او بشتابد و مانند آنچه قبل از خواب به وی گفته بود،  به او می گوید و آن فرشته نیز مانند آنچه قبل از اینکه بخوابد به او گفته بود،  به وی بگوید. پس اگر آن بنده،  خدای عزوجل را همان سان که اول (در شب گذشته و قبل از خواب) یاد کرده بود،  (مجدداً) یاد کند،آن فرشته شیطان را از او براند و شیطان از وی دور شود، و خداوند عزوجل ثواب عبادت شب را برای او بنویسد.

فلاح المسائل،  ص 279

محفوظ از خطرات

امام صادق علیه السّلام می فرماید:

«دو برادر نزد رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم آمدند و عرض کردند: ما می خواهیم برای تجارت به شام برویم. به ما بیاموزید برای محفوظ ماندن از خطرات چه بگوییم.

حضرت فرمودند: «وقتی به کاروانسرا رفتید و نماز عشا را به جا آوردید،  هر کدام از شما هنگامی که به بستر خواب رفت، تسبیحفاطمۀ زهرا سلام الله علیها را بگوید و بعد از آن آیة الکرسی را بخواند. در این صورت تا صبح از هر شرّی محفوظ خواهد بود.»

در بین راه عده ای دزد آنها را تعقیب کردند و وقتی آن دو به کاروانسرا وارد شدند، غلام خود را مأمور کردند که برود و ببیند این دو برادر در چه حالی به سر می برند؛ خوابند یا بیدار.

وقتی غلام به آنان رسید،  دو برادر به بستر خواب رفتند و هر یک از آنها آیة الکرسی و تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها را قرائت کرد و به دنبال آن (غلام دید که) ناگاه دو دیوار آن دو را احاطه کرد. پس آن غلام هر چه اطراف آنها را گشت،  جز دو دیوار چیزی ندید. به نزد دزدها بازگشت. آنها به او گفتند: خدا تو را ذلیل کند! تو به ما دروغ گفتی؛ بلکه ناتوانی کردی و ترسیدی! آن گاه خودشان برخاستند و نگاه کردند؛ ولی آنها نیز جز دو دیوار چیز دیگری ندیدند. سپس گرداگرد آن دو دیوار قرار گرفتند؛ ولی چیزی نشنیدند و کسی را ندیدند. پس به جایگاه خود بازگشتند.

بعد از آنکه صبح شد،  دزدها به نزد آن دو برادر آمدند و گفتند: شما کجا بودید؟

گفتند: ما همین جا بودیم و از جای خود تکان نخوردیم.

دزدها گفتند: به خدا قسم که ما آمدیم و جز دو دیوار چیزی ندیدیم. به ما بگویید که داستان شما از چه قرار است. آن دو گفتند: ما نزد رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم رفتیم و از او درخواست کردیم تا چیزی به ما بیاموزد. آن حضرت آیة الکرسی و تسبیح حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها را به ما آموخت و ما هم آنها را گفتیم. دزدان گفتند: بروید که به خدا قسم ما به دنبال شما نخواهیم آمد و با وجود این کلام (آیة الکرسی و تسبیحات) هیچ دزدی نمی تواند متعرض شما شود.

درمان با تسبیحفاطمۀ زهرا سلام الله علیها

مردی خدمت امام صادق علیه السّلام رفت. حضرت با او سخن گفت. آن مرد کلام حضرت را نشنید و از سنگینی گوشش به حضرت شکوه نمود. حضرت به او فرمود: «چرا از تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها غافلی!»

آن مرد گفت: فدایت گردم تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها چیست؟ حضرت فرمود: «سی و چهار بار «اَللهُ اَکبَر»و سی و سه بار «اَلحَمدُ لِلهِ» و سی و سه بار «سُبحانَ الله» می گویی تا اینکه به صد برسد و کامل گردد.»

آن مرد گوید: پس از مدّت کوتاهی که به این تسبیحات مداومت کردم،  سنگینی گوشم برطرف شد.

تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها،  ص 27

دوری شیطان

امام باقر علیه السّلام فرمود:

«مَنْ سَبَّحَ تَسْبیحَ فٰاطِمَةَ الزَّهْرٰاءِ سَلاٰمُ الله عَلَیْها ثُمَّ اسْتَغْفَرَ،  غُفِرَ لَهُ وَ هِیَ مِائَةٌ بِاللِّسٰانِ و اَلْفٌ فِی الْمیزٰانَ وَ یَطْرُدُ الشّیْطٰانَ وَ یَرْضَی الرَّحْمٰان»:

«هر کس تسبیح حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها را به جای آورد و پس از آن استغفار کند،  مورد مغفرت قرار می گیرد و آن تسبیح به زبان تسبیح به زبان صد مرتبه است و در میزان (اعمال)،  هزار خواهد بود،  شیطان را دور کرده و خدای رحمان را خشنود می نماید.»

جامع آیات و احادیث نماز،  ج 2،  ص 51

آداب تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها

اتصال در ذکر تسبیحفاطمۀ زهرا سلام الله علیها

محمد بن جعفر علیه السّلام نقل می کند:

«اِنَّهُ کٰانَ یُسَبِّحُ فٰاطِمَةً – صَلَّی اللهِ عَلَیْهٰا – فَیَصِلَهُ وَ لاٰ یَقْطَعُهُ»:

«امام جعفر صادق علیه السّلامتسبیححضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها را متصلاً انجام می داد و آن را قطع نمی کرد.»

جامع آیات و احادیث نماز،  ج 2،  ص 54

نحوه گفتن تسبیحفاطمۀ زهرا سلام الله علیها

امام صادق علیه السّلام فرمود:

تسبیحفاطمۀ زهرا سلام الله علیها را با تکبیر «اَللهُ اَکبَر» شروع کرده و سی و چهار مرتبه بگویی،  پس از آن سی و سه بار تحمید «اَلحَمدُ لِلهِ» و سپس سی و سه مرتبه تسبیح «سُبحانَ الله».

جامع آیات و احادیث نماز،  ج 2،  ص 50

نوع تسبیح

نوع تسبیح فاطمۀ زهرا سلام الله علیها

در مکارم الاخلاق نقل شده که در دست فاطمۀ زهرا سلام الله علیها تسبیحیاز نخ پشمینی که صد گره خورده بود وجود داشت که تعداد تکبیرها در آن با گره موجود بود که در دست می گرداندند و تکبیر گفته و تسبیحمی کردند تا این که حمزه سید الشهدا عموی پیامبر شهید شد،  پس از شهادت حمزه برای ساختن دانه های تسبیح از تربت او استفاده شد. وقتی که موضوع شهادت حضرت اباعبدالله الحسین سالار شهیدان واقع شد،  مردم از تربت آن بزرگوار برای ساختن دانه های تسبیح استفاده نمودند؛ زیرا که در خاک و تربت سرور جانبازان عالم فضیلتی عظیم وجود دارد. امام صادق علیه السّلام فرمودند: «تسبیح از نخ های آبی درست شده و سی و چهار دانه داشت و آن تسبیح مادر ما فاطمۀ زهرا بود،  وقتی حمزه شهید شد از خاک قبر او دانه های تسبیح ساخته شد که با آن بعد از هر نماز تسبیحگفته می شد.»

تسبیحتربت

امام صادق علیه السّلام فرمود:

«اِنَّ فٰاطِمَةَ بِنْتَ رَسُولِ اللهِ کٰانَتْ مَسْبَحْتُهٰا مِنْ خُیُوطِ صُوفٍ مُفَتَّلٍ عَلَیْهِ عَدَدَ التَّکْبیرٰاتِ فَکٰانَتْ عَلَیْهٰا السَّلٰام تُدیرُهٰا بِیَدِهٰا تُکَبِّرُ و تُسَبِّحُ اِلیٰ اَنْ قُتِلَ حَمْزَةُ بنُ عَبْدِالْمُطَلِّبِ فَاسْتَعْمَلَتْ تُرْبَتَهُ وَ عَمِلَتِ التَّسٰابیحَ فَاسْتَعْمَلَهَا النّٰاس»:

« تسبیح حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها نخی بود که بر آن به تعداد تکبیرات – سی و چهار عدد – گره زده بود و آن را در دستش می چرخانید و تکبیر و تسبیح می گفت تا وقتی که حمزه شهید شد،  تسبیحی از تربت او ساخت،  و از آن پس ساختن تسبیح در میان مردم رواج یافت.»

فضیلت تسبیح با تربتامام حسین علیه السّلام

از امام صادق علیه السّلام دربارۀ استفاده از دو تربت سؤال شد که ساختن تسبیح از تربت  کدام یک از این دو – حضرت حمزه و یا امام حسین علیه السّلام – برتر است.

حضرت پاسخ داد: «دانه های تسبیحی که از خاک قبر حضرت امام حسین علیه السّلام درست شود،  پیش از آن که تسبیح گفته شود،  خودش تسبیح می گوید.»

نشانه های شیعه

از کتاب «روضة الواعظین» منقول است که حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام فرمود: «شیعیان ما از چهار چیز بی نیاز نیستند: از سجاده (یا مهری) که بر آن نماز بگزارند، انگشتری که به دست کنند، مسواکی که با آن مسواک کنند و تسبیحی سی و سه دانه از تربت قبر امام حسین علیه السّلام که هر گاه در حال ذکر آن را بگرداند خداوند به هر دانه ای چهل ثواب برایش بنویسد و اگر در حال سهو و غفلت بگرداند،  خداوندبیست حسنه برایش بنویسد.»

 

 

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:40:57
طلوع خورشید 06:06:20
اذان ظهر 12:44:07
غروب خورشید 19:21:30
اذان مغرب 19:38:10
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟