وب سایت فرهنگی مذهبی مهدی الامم

عزرائیل» جان مؤمن را راحت می گیرد!

عزرائیل» جان مؤمن را راحت می گیرد!
زمان انتشار :
پنج شنبه 23 آذر 1391 | 01:29
راوی گوید: از حضرت امام صادق علیه السّلام شنیدم که می فرمود: به خدا قسم از شما قبول می شود و به خدا قسم شما آمرزیده می شوید...

بسم الله الرحمن الرحیم

راوی گوید: از حضرت امام صادق علیه السّلام شنیدم که می فرمود: به خدا قسم از شما قبول می شود و به خدا قسم شما آمرزیده می شوید و نیست بین شما و بین اینکه مورد غبطه واقع شوید و سرور و روشنایی چشم ببینید چیزی مگر آنکه جان شما به حلقوم رسد. پس فرمود: وقتی که چنین شد و حالت احتضار پیش آمد کرد، پیغمبر خدا و علی و امامان و جبرئیل و میکائیل و ملک الموت پیش او حاضر می شوند. پس جبرئیل نزدیک محتضر آید و به رسول خدا عرض کند: این شخص، شما اهل بیت را دوست می داشت، پس شما نیز او را دوست داشته باشید. رسول خدا صَلی الله عَلَیه وَ آله وَ سَلَّم می فرماید:

ای جبرئیل! این شخص دوست می داشت خداوند و رسول  و اهل بیت او را، پس او را دوست داشته باش.

جبرئیل می گوید: ای ملک الموت اسن شخص دوست می داشت خداوند و رسول و آل رسول را، پس دوست بدار او را و با او مدارا کن.

پس ملک الموت نزدیک محتضر شود و به او گوید: ای بندۀ خدا، آیا آزادی خویش و برائت و امان خود را گرفتی؟ آیا به پشتیبان های بزرگ در زندگی دنیا چنگ زدی؟

خداوند به او توفیق می دهد، زبانش باز می گردد و می گوید:

آری.

پس از آن ملک الموت می گوید: آن چه چیزی هست؟

جواب دهد:ولایت علی بن ابی طالب علیه السّلام.

می گوید: راست گفتی. اما آنچه را که از آن می ترسی، خداوند تو را به آن امان داد؟ و آنچه را که به آن آرزو داشتی رسیدی؟ بشارت باد تو را به رفاقت گذشتگان نیکو، رسول خدا و علی و امامان از اولاد او.

پس جان او را با مدارا بگیرد و برای وی کفن از بهشت آورد، و حنوط او مثل مشک خوشبوی باشد. پس به آن کفن او را کفن کنند، و به آن حنوط، حنوط نمایند، پس از حلّه های زرد بهشتی، حلّه ای به او بپوشاند. و وقتی که او را در قبر گذاشتند دری از درهای بهشت بر او باز شود که داخل شود بر او از روح و ریحان بهشتی. پس از آن به او گفته شود: بخواب و همچون عروس در فراش خود، بشارت باد تو را به روح و ریحان و نعمتهای بهشت و پروردگاری که بر تو خشمناک نیست.

چهل حدیث، ص 459

عزرائیل جان شیعیان علی را راحت می گیرد

رسول خدا صَلی الله عَلَیه وَ آله وَ سَلَّم در غدیر خم فرمود: مَنٛ کُنٛتُ ولاهُ فَهٰذاعَلیٌ هرکه من مولای او هستم پس علی مولای اوست.مَولٰاه؛

جبرئیل به آن حضرت افتخار کرده که خادم و دوستدارش بوده و به اذن الهی در همه جا با آن حضرت بوده و در درب خانه اش مانده است. میکائیل به آن حضرت افتخار نمود. اسرافیل افتخار می کرد که گهوارۀ آن بزرگوار را حرکت داده است و عزرائیل نیز افتخار کرده و گفت: چه کسی مانند من است؛ مأمور شده ام که جان شیعیانش را به اجازه و رضایت او بگیرم.

مصباح کفعمی، ص 735

عزرائیل، چگونه جان آدمیان زیادی را در یک لحظه می گیرد؟

امام صادق علیه السّلام می فرماید: به ملک الموت گفته شد، چگونه روح ها را در یک لحظه می گیری در حالی که بعضی از آنها در مغرب و بعضی دیگر در مشرق هستند؟

گفت: آنها را می خوانم و جوابم می دهند و بعد گفت: همانا دنیا در دست من همانند سکه ای در دست  شماهاست هر طور که می خواهم آن را می چرخانم؟

من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 134

جستجو
عضویت
اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق کرمان

اذان صبح 04:18:08
طلوع خورشید 05:50:17
اذان ظهر 12:44:52
غروب خورشید 19:39:14
اذان مغرب 19:56:53
نظر سنجی
نظر شما در مورد وب سایت مهدی الامم چیست ؟